Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir ve Nasıl Alınır?

birevim kredisiz ev

İnsanların hayatları boyunca belki de en mutlu oldukları heyecanlandıkları an bir bebek sahibi oldukları andır. Her aileye neşe, huzur ve mutluluk getiren bebekler belki de dünyanın ortak paydalarından bir tanesidir. Tabi bununla birlikte bebekler her ne kadar dillendirilme dahi belirli bir mali yük ile birlikte gelmektedir.

Devletimiz bu durumda ailelere destek vermek için yeni doğan çocuk parası vermektedir. Bunun için öncelikle bu paranın ne olduğunu, başvurunun nasıl yapılacağını ve paranın ne kadar olduğunu öğrenmeniz gerekiyor.

Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?

Yeni doğan çocuk parası doğum yapan annelere verilen yardım parasına verilen bir isimdir. Bu para Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulmaktadır. Bu yardımdan istisnasız olarak doğum yapan tüm yeni annelerin yararlanma hakkı vardır. Her yıl bu yardım paralarına zam yapılmaktadır. 2021 yılı için yapılacak yardım miktarları aşağıda ki gibidir. Çocuk sayıyı arttıkça yardım miktarı da artmaktadır.

  • İlk çocuk 300 TL
  • İkinci çocuk 400 TL
  • Üç ve daha çok çocuk için 600 TL

Bu yardımları alabilmek için önceden belirlenen şartların sağlanması gerekiyor. Aksi taktirde yardımdan faydalanmanız mümkün olmayacaktır.

Çocuk Parası Alabilmek İçin Sağlanan Şartlar?

Çocuk parası alabilmek için belirlenen şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartların belirlenmesinde ki amaç insanların bu yardımı kötü amaçlı olarak kullanmasının önüne geçmektir.

  • 05.2015 tarihinden sonra yapılan doğumları kapsamaktadır.
  • Yardım almak isteyen anne kendisi bizzat başvurmalıdır,
  • TC vatandaşı veya mavi kart sahibi olunması gerekiyor.
  • Ölü doğumlarda bu yardım verilmemektedir. ,

Bu şartları sağlayan her anne birinci, ikinci ve üçüncü veya daha çok çocuk için başvuruda bulunabilir. Başvurunun yapılma şeklide çok basittir. Tek yapmanız gereken doğru işlemleri sağlamak olacaktır. Bundan sonrası daha kolay ve basit olacaktır. Sizde bu sayede ekonomik anlamda hanenize katkı sağlamış olacaksınız.

Yeni doğan Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni doğan çocuk için yardım almak istiyorsanız yapmanız gereken en yakın nüfus müdürlüğüne giderek çocuğunuzu kayıt altına almak olacaktır. Kimlik paylaşım sistemi üzerinden bu kayıt işlemi yapılmalıdır. Daha sonra yapmanız gereken bir dilekçe ile başvuru yapmak olacaktır.

Doğum Yardım Başvurusu Dilekçesi ile bunu yapmanız gerekiyor. Bakanlık tarafından özel olarak hazırlanan bu dilekçe gerekli bilgilerin eksiksiz bir şekilde yazılması ve doldurulması gerekiyor. Aksi taktirde eksik bilgi ve yanlış doldurulan belge sebebiyle yardım alınması söz konusu olmayacaktır.

Dilekçe doldurulduktan sonra başvuru Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüklerine yapılabilmektedir. İsteyenler başvurularını Sosyal Hizmet Merkezlerine giderek rahatça yapabilirler. Bu başvurudan sonra gerekli incelemenin ardından para annenin PTT hesabına yatırılacaktır.

Yenidoğan Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Doğum parası her çocuk bir sefere mahsus olarak verilen ve elden yapılan bir yardımdır. Başvuru tarihinin üzerinden 25 gün geçince başvuru sahibi olan annenin PTT hesabına bu başvuruya istinaden yardım parası yatırımı yapılmaktadır.

PTT şubelerinin herhangi bir tanesine giden hak sahibi anne bizzat kendi kimlik numarası ile başvuruyu sorgulama hakkına sahiptir. Tabi bu sorgulamayı yapmak ve PTT şubelerine boş yere gitmemek için e-devlet üzerinden de sorgulama yapılabiliyor.

E-Devlet sistemine girdikten sonra “Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı – Doğum Yardım Başvuru Sorgulama” sekmesine tıklamanız gerekiyor. Buradan sorgulama yaparak paranın yatıp yatmadığını öğrenebilir, yatmışsa kimliğiniz ile yaşadığınız şehirde ki PTT şubesine giderek paranızı alabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =