Zamandan Tasarruf Etmenin 12 Yolu

birevim kredisiz ev

Çoğu zaman kullandığımız bir kavram olan ‘Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım’ cümlesi, hayatın olağan akış hızına yetişemeyen ya da zamanı verimli kullanamayan insanlar tarafından kullanılır. Gün sonunda kişiler günün büyük bölümünü verimsiz ve boşa geçirmiş olduklarını fark ederler. Bu nedenle zamandan tasarruf yapmanın yollarını bulmayız.

Oysaki zaman, belki de elimizdeki en kıymetli kavramlardan biridir. Planlı, programlı yapılan işler, genellikle zamanı yerinde kullanan kişilerin başarısıdır.  Zamanı verimli kullanamayanlar ise bu durumdan şikâyet etmek yerine, hayatlarında yapacakları bazı ufak düzenlemelerle bu sorunu ortadan kaldırabilirler. Size vereceğimiz örnekleri uygulamaya başlayarak, zamanınızı etkili kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

Kendinize Önem Sırası Yapın

Gün içinde, sabah uyandığınız andan itibaren yapacaklarınızı ve yapmanız gerekenleri listeleyin. Bu liste önem sırasına göre hazırlanmalı. Bir ajanda sahibi olun ve madde madde yapmanız gerekenler yazın. Örneğin çalışan biri iseniz, cevaplamanız gereken e-postalar, hazırlamanız gereken raporlar, yapmanız gereken ziyaret ve toplantıları önem sırasına göre yazın. Yetiştirmeniz gereken raporlarınız varken, siz sosyal medyada zaman harcarsanız, zamandan tasarruf etmeniz mümkün değildir. Eğer evde vakit geçiriyorsanız, ev işlerinizin de önceliğini belirleyerek sıraya koyun. Yapmanız gereken işler varken, TV izlemeye dalarsanız, zamanınızı boş yere harcamış olursunuz. Etkili kullandığınız zamanınızın ardından, işlerinizi vakitlice bitirip, bir kahve ve kitap molası verebilir, kendinizi dinlendirebilirsiniz.

İşinizi Bitirmeden Başka Bir İşe Başlamayın

Öncelik sırası yaptığınız listenizi adım adım takip edin. Başladığınız işi sonlandırmadan bir diğerine başlamak, konsantrasyonunuzun bozulmasına sebebiyet verir ve zamanı etkili kullanmanızın önüne geçer. Bunun yerine biten işlerinizin üstünü çizin ve sıradakine geçin.

Sosyal Medyadan Uzak Kalın

Sosyal medya, zamanı verimli kullanımının en büyük düşmanlarından biridir. Yapılacak işlerimiz beklerken bizim sosyal medyada dolaşmamız vakit kaybından başka bir şey değildir. İnternette gezinirken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyiz. Telefonu elimizden bıraktığımızda da bu kadar saatin nasıl geçmiş olduğuna şaşırırız. Sosyal medyaya geçirdiğimiz saatler boyunca bizi bekleyen işler artmaya devam eder. Zamanı tasarruflu kullanmak istiyorsanız, işinizi yaparken konsantre olun ve sizi hiçbir şeyin bölmesine müsaade etmeyin.

Önceliği Kendinize Verin

Eğer yetiştirmeniz gereken acil işleriniz varsa önceliği kendi işinize verin. Arkadaşlarınız veya başkaları sizden yardım isteyebilirler. Önceliğinizi belirleyip ardından yardım etmek için daha fazla zamanınız olabilir.

Zamandan zaman çalmak için neler mi yapmalıyız? Hadi birlikte bakalım.

 1. Zaman ayıracağınız işlerin önünüzdeki yıllarda ne kadarına etkisi olacağını planlayın. Faydası olmayacak işlere zaman ayırmaktan faz geçin.
 2. Düzenli uyumak ve doğru beslenmek, odaklanma, enerji ve motivasyon olarak olumlu etkisi olacaktır. Bu sayede zaman alacak işlerde zaman kaybetmenden hızlı çözümler üretebileceksiniz.
 3. Çok kısa sürecek ileri ertelemeden hemen aradan çıkartmak, büyük işlerde zaman kaybetmeden sonuç almana yardımcı olacaktır.
 4. Analitik düşünmen ve hızlı karar vermen gereken işleri yapmak için günün öğleye kadar olan kısmını tercih et. Sabahleyin hem zihnin daha açık hem de bedenin daha dinamik olur.
 5. Ne kadar zeki bir insan olsan da kafandaki birçok şey zamanla unutulup gidecektir. Küçük notlar alarak küçük şeyleri aklında tutabilirsin. Böylelikle ilerleyen dönemde ortaya çıkacak olumsuz sonuçların zamanını daha fazla almasını engelleyebilirsin.
 6. Telefonuna gelen tüm aramalara hemen yanıt vermek yerine en müsait zamanında bazı aramalara yanıt verebilirsin.
 7. Kendine günlük ve haftalık plan hazırlayabilirsin. Her gün yapacağın işleri bir gün önceden kararlaştır ve bunların her birini ne kadar sürede bitireceğini not et.
 8. Sadece kendi işlerine odaklanma. Bu seni ben merkezci yapar. Başkalarına yardım et, fırsat buldukça onlara destek ol. Senin de zorlandığın durumlarda onlardan destek almaya, dar vakitlerde çevrendekilerin yardımına ihtiyacın olur.
 9. Gün içinde neler yaptığını, zamanının nelere yettiğini, neleri tamamlamak için vaktinin kalmadığını değerlendir. Bunların sebeplerini bul ve sonraki gün aynı hataları tekrar etmemeye çalış.
 10. Zamanın yoksa, konu hakkında fazla bilgi sahibi değilsen “Hayır” demelisin. Bu hem iş yükünü azaltacak hem de kendi işine daha fazla zaman ayırmanı sağlayacaktır.
 11. Teknolojiyi kullan. Teknolojiden yararlanarak zamanını alan birçok aktiviteyi otomatikleştirebilir, böylelikle “çalıntı” vaktini en aza indirebilirsin.
 12. Çok uzun telefon görüşmelerini seyrekleştirmek zamandan tasarruf sağlar. Lafı uzatıp ayrıntılarda boğulmak yerine daha net ve kısa konuşmalar yap. Tüm aramalara hemen yanıt vermek yerine müsait anlarında sadece önemlilere yanıt verebilirsin.
birevim
Paylaş

17 Comments

 1. Murat Çetin Reply

  Gençlerimize bu konuda çokça iş düşüyor, sosyal medyayı biraz daha azaltıp geleceklerini yönlendirmeleri gerekiyor

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Murat Bey,
   Kişinin hayatındaki kıymetini bilmeden kullandığı en önemli şey zaman bu nedenle tasarruf etmeye öncelikle zamandan başlamalıyız.

 2. Nazlı Yüksel Reply

  Açıkçası bende bir kaç sene öncesine kadar zamanımın kıymetini bilmezdim. Ancak yaşadığım bir sağlık sorunu sebebiyle hayatımda zamanın ne kadar kıymetli olduğunu anladım.

 3. Ömer Polat Reply

  Zamandan tasarruf etmek gerçekten önemli bir şey. Zamanı boşa harcamak, yaptığımız en büyük hata bunu ileride fark edeceğiz.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Ömer Bey,
   Özellikle her şeyin çok çabuk tüketildiği bu dönemde en büyük kaybımız zamandır.

 4. Muhammet Güneş Reply

  Zaman tasarruf etmek aslında bir çok insanın yapması gereken bir şey, kendimize boş zaman oluşturabilmek ve bunu gelişimimiz için kullanmak gerçekten büyük imkan

 5. Aykut Tekin Reply

  Zaman bir çoğumuzun çok önem vermediği bir şey ancak zamanın bizim için ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde anladık biraz da olsa

 6. Yılmaz Bulut Reply

  Zaman gerçekten çok önemli, şu pandemi sürecinde zamanında ne kadar kıymetli olduğunun farkına vardık desek yalan olmaz

 7. Nilgün Özkan Reply

  Zamandan tasarruf etmek gerçekten önemli, zamanımızı boşa harcayan çok şey var günümüzde ve önemsemiyoruz bir çoğunu

 8. Beyza gül Reply

  Gerçekleşir doğru biliyor musunuz bilmem ama
  Mardinli 2015 nobel ödülünü alan AZİZ SANCAR şöyle bir açıklama yapmış
  “Çocukken günde 10-12 saat çalışıyordum şimdi ise günde 18 saat çalışıyorum ” demiş
  Neden kimse onun gibi olamio açıkçası ben çok özendim zaten bu sitede olmamın asıl nedeni bu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 − 1 =