Sıfır Araç Alımında Peşinat Ne Kadar?

birevim kredisiz ev

Günümüzün ekonomik şartlarında araç sahibi olmak bir hayli zor! Bu noktada, araç satın almak isteyenlerin imdadına taşıt kredisi yetişiyor. Kamu veya özel fark etmeksizin birçok bankanın taşıt kredisi verdiğini söyleyebiliriz. Ancak, bankalardan taşıt kredisi almayı düşünenlerin aklında aracın tamamı için kredi verilip verilmediğine dair soru işaretleri bulunuyor. Ayrıca, en fazla ne kadarlık taşıt kredisine izin verildiği, ikinci el veya ticari araçlar için bu kredinin verilip verilmediği de merak edilen hususlar arasında yer alıyor.

Aracın Tamamına Taşıt Kredisi Verilir Mi?

Hem sıfır hem de ikinci el araçları satın almak adına taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Ancak, aracın tamamına kredi verilmez. Bir başka deyişle, kredi alsanız dahi aracın değerine göre belirlenen peşinat tutarını ödemeniz şart! Taşıt kredisi kullanarak sıfır veya ikinci el araç satın almak isteseniz dahi elinizde bir miktar peşin paranın olması gerekiyor. Peşinat olmadan yüzde yüz krediyle araç satın almanıza izin verilmiyor.

Taşıt satışlarında aracın değerine göre taksit yapıldığını ifade etmeliyiz. Aracın değerine göre 24 ila 60 ay arasında taksit yapılmasına izin veriliyor. Bu noktada;

  • 120 bin TL ve altında değere sahip olan araçlar için 60 ay
  • 120 bin TL ila 300 bin TL arasında değere sahip olan araçlar için 48 ay
  • 300 bin TL ila 750 bin TL arasında değere sahip olan araçlar için 36 ay
  • 750 bin TL ve üzerinde bir değere sahip olan araçlar için ise 24 ay

taksitli olacak şekilde araç satışı yapılıyor. Bir diğer merak edilen husus ise ikinci el araçlar için ne kadarlık taşıt kredisinin verildiğidir. Bankalar; genel olarak ikinci el araçları beş yaşına kadar değerlendirir. Sıfır km araçlar için tüm bankalar taşıt kredisi verir. Ancak, bazı bankaların ikinci el araçlar için taşıt kredisi vermeye pek sıcak bakmadığını da ifade etmeliyiz. Bu noktada, devlet tarafından konulan kanunlara göre hem sıfır hem de ikinci el araçlarda aracın kasko değeri dikkate alınarak taşıt kredisinin tutarına karar verilir.

Taşıt Kredisi ile İlgili Olarak Yapılan Yeni Düzenleme Neler İçerir?

BDDK tarafından 2021 yılında yapılan yeni düzenlemeye göre 100 bin TL ve altındaki tutara sahip araçlar için en çok yüzde 50 oranında taşıt kredisi verilmesi kabul edilmiştir. Buna ek olarak, 100 bin TL ve üzeri araçlar için ise en çok yüzde 70 oranında taşıt kredisi verilecektir. Bir başka deyişle, geri kalan tutarları peşin olarak ödemeniz gerekiyor. Bu hususu bir örnekle açıklayabiliriz. 100 bin TL kasko değerine sahip bir aracı satın almak istiyorsanız elinizde en az 30 bin TL peşin paranızın olması gerekiyor. Bunun yanı sıra, 200 bin TL değerindeki bir aracı almak için ise 50 bin TL peşinat ödemeniz şart!

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 + eighteen =