Evde Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Geri dönüşüm konusunda kâğıt üretiminde yapacağımız tasarrufla hem aile bütçemize katkı sağlayabiliriz hem de azalan yeşil alanlarımız için elimizi taşın altına koymuş oluruz. Kâğıt üretmek için kesilen ağaç sayısını araştırdığımızda, dünya için önemli bir adım atmak, hepimizin bilinçlenmesi ile mümkün.

Kâğıt, geri dönüşümü en çok ve kolay yapılan üründür. Dergi, gazete, faturalar, kese kâğıtları, mektuplar, ilanlar, broşürler ve daha birçok ürün geri dönüşümle yeniden kazandırılabilir ürünlerdir. İsraftan kaçınmak ve ormanlarımızın yok olmasının önüne geçebilmek için farklı yöntemler kullanarak biz de bu sürece katkı sağlayabiliriz. Bunun için yapılması basit olan bazı maddeleri sizin için hazırladık:

Geri Dönüşüm Merkezleri

Çevremizde bulunan geri dönüşüm merkezlerini araştırarak işe başlayabiliriz. Hangi kâğıt malzemesini kabul ettiklerini öğrenip, kendi evimizde, çalıştığımız yerde belirlenen kriterlere uygun kâğıtları biriktirip bu merkezlere ulaştırabiliriz. Genellikle bu hizmet, belediyeler tarafından bulunduğunuz mahalleye konulan geri dönüşüm kutuları yolu ile sağlanıyor. Bazen de geri dönüşüm merkezleri belirli aralıklarla biriktirdiğiniz kâğıtları gelip alıyorlar.

Evde Kendi İmkânlarınızla Kâğıt Geri Dönüşümü Yapın

Evde kendimizin uygulayabileceği yöntemleri kullanarak kâğıt geri dönüşümü yapabiliriz. Bunun için yapacağımız ufak bir araştırma bize farklı yollar öğretebilir. Daha önce düşünmeden çöpe attığımız kâğıtlar, tekrar kullanılmak üzere değerlendirilebilir. Örneğin:

 • Gübre ve malç malzemesi olarak kullanabileceğiniz kâğıtlarınız, gübre yığını yapmak için oldukça iyi bir malzeme olabilir. Gübre ve malç malzemesi hazırlamak için yer ve zaman sıkıntısı yaşıyorsanız, kâğıtlarınızı küçük şeritler halinde kesin ve bitkilerinizin etrafına yerleştirin. Kâğıt, bitkilerinizin toprağının nemli olmasını sağlayacaktır.
 • Evdeki kâğıtlarınızı paketleme malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Özellikle çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz bir etkinliğe dönüşebilecek olan paketleme işlemi için çocuğunuzun yaratıcılığını da kullanabilirsiniz. Çocuğunuz arkadaşının doğum gününe giderken, evdeki kâğıtlara arkadaşı için çizdiği bir resim yapabilir ve bu kâğıt paketleme malzemesi olarak kullanılabilir. Hem evinizdeki kâğıdınızı çöpe atmamış olursunuz hem de düşünceli, güzel ve akılda kalıcı bir paketleme ile hoş bir anı oluşturabilirsiniz.
 • Kırılacak eşyalarınızı evdeki eski gazete, dergi ve kâğıt yardımı ile paketleyip, saklayabilir, böylece kırılmalarının önüne geçebilirsiniz. Özellikle ev taşıma esnasında en büyük yardımcınız bu kâğıtlar olacaktır.
 • Kâğıtlarınızı arkalı ve önlü olarak kullanmak, kâğıt israfının büyük oranda önüne geçecektir. Banka dekontlarınızı e-postanıza almanız, bankamatikten para çektiğinizde fiş istememeniz, gereksiz fotokopi ve çıktı almamanız da kâğıt israf etmemek için önemli bir yoldur.
birevim
Paylaş

19 Comments

 1. Seval Yıldız Reply

  Origami ile kağıtlar için geri dönüşüm çok güzel yapılıyor, bol bol video izleyip yapıyorum bende evde çok keyifli

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Seval Hanım,
   Origami kağıt geri dönüşüm için en eğlenceli yollardan biridir. Bunun dışında kağıtı değerlendirebileceğimiz eğlenceli bir çok yol vardır.

 2. Bayram Işık Reply

  Origami kağıt geri dönüşümü için çok önemli bir sanat, bir türlü beceremiyorum ama youtubedan falan video izliyorum bi şekilde başaracağım 🙂

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Bayram Bey,
   Evde kağıt geri dönüşümü için Origaminin dışında kağıtları çocuklar için yapacağınız etkinliklerde kullanabilirsiniz.

 3. Asya Şimşek Reply

  Kağıttan geri dönüşüm konusunda uçaktan ileriye gidemedim hiç. Origami gerçekten muhteşem bir sanat çok güzel görseller ortaya çıkıyor

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Asya Hanım,
   Origami sadece kağıt dönüşümü için kullanılan bir yol gibi değerlendirilmemeli zaman ve emek harcanması gereken bir sanat.

 4. Melis Sarı Reply

  Kağıt geri dönüşümlerinde bu tarz sanatlar harici yapılabilecek şeylerde var mı? Bu tarz şeyler biraz el becerisi gerektiriyor benim pek el becerim yokta 🙂

 5. Onur Arslan Reply

  Açıkçası biz evde kağıt tüketimini oldukça azalttık, kızımız daha okul çağına gelmedi, geldiğinde ona da bu alışkanlığı aşılayacağız nasipse 🙂

 6. Nurcan Turan Reply

  Kağıt geri dönüşümüne bir çok iş yeri geçti, bu süreçte evde de gereksiz kağıt israfı yapmamak lazım

 7. Uğur Çelik Reply

  Kağıt geri dönüşümü yapmak gerçekten güzel, bende çocukların boyama yaptıkları kağıtları sonradan atmak yerine origami ile şekillendiriyorum 🙂

 8. Metin Şimşek Reply

  Evde kağıt için geri dönüşüm önerileriniz çok iyi, bende çocuklarla origami vb sanatsal denemeler yapıyorum ama pek başarılı değilim 🙂

 9. Gökhan Can Reply

  Evdeki kağıtlar için güzel anlatım olmuş bizde fazla boşta duran a4ler için boyayıp origami falan yapıyoruz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =