Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

2021 yılında suyun önemi giderek artmaktadır. Sıcaklığın artması, istenilen kadar yağmur yağmaması dünyamızdaki su miktarının azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle herkesin su tasarrufu için önlemler almaya başlamalıdır. Suyun önemini ilerleyen dönemlerde anlamaya başlayacağız. Geç kalmadan su tasarrufu yapmalıyız.

Su tüketimi özellikle hem ülkemizde hem de dünya üzerinde bulunan birçok ülkede aşırı bir şekilde arttı ve kullanım oranları da gün geçtikçe daha fazla artmaya devam ediyor. Bu gibi durumlardan kaynaklı olarak ve tatlı su oranının dünyada oldukça az bir şekilde azalmasından dolayı bizleri tasarruf yapmaya devam ediyor ve dünya içinde bunu yapmaya mecburuz. Su her zaman bizlerin geleceğidir ve onsuz asla ama asla yaşayamayız ve hepimiz hep beraber evlerimizde gerçekten oldukça etkili bir şekilde tasarruf yapmalıyız tamamen bizlerin iyiliği için ve gelecek yeni nesillere dünyayı aldığımız gibi bırakmak için. Bu yüzden herkes mutlaka Su Tasarrufu yapmalı ve geleceğimize bir ışık yakmalı.

Su Tasarrufu İçin Neler Yapabiliriz?

 • Öncellikle evlerimizde kullandığımız musluklara oldukça fazla bir şekilde dikkat etmeliyiz çünkü gün içerisinde oldukça fazla bir şekilde su kaybı bu şekilde gerçekleşiyor. Muslukların her zaman tam olarak kapandığından ve hiçbir şekilde bir damla su bile akıtmadığından emin olmalıyız bunu yapmak her zaman bizlerin yararına olacaktır, emin olabilirsiniz.
 • Evlerimizde eğer su arıtıcıları kullanıyorsak mutlaka bunları sadece gerekli zamanlarda kullanmalıyız ve özellikle evlerimizde bulunmadığımız zaman çalışmamasına dikkat etmeliyiz çünkü haznesine su aldığı için suyu dışarı atarak boşa akıtabilme ihtimali olduğunu unutmamalıyız.
 • Her durum için gereksiz yere su kullanmamalıyız ve su musluklarını her zaman açmamalıyız bu şekilde oldukça iyi bir su tasarrufu gerçekleştirebiliriz ve faturaların daha uygun fiyatlı gelmesini sağlayabiliriz.
 • Su sayaçlarının her zaman musluğun ağzını açıp veya kapatma ile çalıştığını unutmamalıyız böyle bir durum olduğu için musluğun ağızını açtığımız az sayaç işlemeye başlıyor ve bu şekilde de olduğu için faturaya yansıyor, aklınızda bulunsun.
 • Bütün cihazlarımızın gereğinden fazla bir şekilde su içine alarak kullanmasını engelleyerek her zaman yeterli bir miktarda su almasını sağlayabiliriz ve bu şekilde birkaç litre suyun boşa gitmesini engelleyerek tasarrufa yardımcı olabiliriz.
 • Ailemizde bulunan bütün fertleri su kullanımı konusunda uyararak onları daha az su kullanmaya teşvik edebiliriz ve bu sayede ailemiz ile beraber su tasarrufu yapabiliriz.

Bunları Sakın Unutmayın

Bizler aslında suyu oldukça dikkatsiz bir şekilde kullanıyoruz ve dikkatsiz kullanım durumları oldukça fazla bir şekilde yüksek, belki de hiç fark etmediğimiz bu durumlar neler bir göz atalım;

 • Genellikle ağızımızı diş fırçası ile fırçalarken musluğu açık bırakıyoruz ve kullanmadığımız halde oradan oldukça fazla bir şekilde birkaç litre su akmasına göz yumuyoruz. İşte özellikle bizlerin günlük hayatta yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesi, bu durumu tamamen düzeltmeliyiz ve kullanmadığın zaman kapa durumunu kendimiz içinde uygulamalıyız. Bu şekilde su tasarrufu için bir adım daha atabiliriz.
 • Bazen muslukları tam olarak kapatmıyoruz ve geceleri damla şeklinde musluktan su damlaları akıyor, bu tip durumlarda su tüketimi bir gecede 10 20 litreyi bulabilmekte ve bu durum gerçekten israf olmaktadır. Bu yüzden mutlaka özellikle her gece uyumadan önce muslukları kontrol etmeliyiz ve tam olarak kapalı olduğundan emin olmalıyız.
 • Bu sayede hem su tasarrufu gerçekleştiririz hem de su kullanımını azaltmış oluruz.
birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Sami Bulut Reply

  Su tasarrufu en çok musluk kontrolüyle oluyor açıkçası. Evde musluk kullanımında dikkat etmemiz sonucu su faturasında ciddi tasarrufumuz oldu.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Sami Bey,
   Su tasarrufunda musluk kontrolünün yanı sıra su ile çalışan bulaşık ve çamaşır makinelerinin tam doldurulmadan çalıştırılmaması gerekir.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yılmaz Bey,
   Su tasarrufunda en önemli noktalardan biride musluk kullanımıdır. Çünkü musluk kullanırken litrelerce su ziyan edilmektedir.

 2. Sezen Ünal Reply

  Su tasarrufu için en önemli nokta musluktur bence. Musluklara takılan ufak bir aparat var su kullanımını hafifletiyor onu kullanıyorum öneririm herkese

 3. Murat Kurt Reply

  Su tasarrufu için evdeki eski beyaz eşyalarımızı değiştirdim, muslukların başlıklarına su tasarrufu yapan aparat taktım ve faturam da ciddi düşüşler gördüm.

 4. İrem Özdemir Reply

  Su tasarrufu için evde biz hanımlara daha çok öncelik düşüyor, bulaşıkları az diye makine yerine elde yıkamak inanılmaz su israfı yaptırıyor. Bunlara dikkat etmek gerekiyor

 5. Edanur Yıldırım Reply

  Su tasarrufu konusunda en büyük tasarruf bence musluk ve çamaşır-bulaşık makinemizle yapılabilir.

 6. Yunus Doğan Reply

  Su tasarrufu yapmamız geleceğimiz içinde çok önemli, verdiğiniz öneriler gerçekten çok güzel teşekkürler

 7. Süleyman Çetin Reply

  Su tasarrufu günümüzde çok önemli, verdiğiniz tasarruf önerileriniz gerçekten çok güzel

 8. Gamze Yalçın Reply

  Hayatımızın kıymetli olduğu kadar geleceğimizde kıymetli bu yüzden günlük çok sık kullandığımız cihazlarda tasarruf yapmayı bilmeliyiz bence

 9. Enes Şahin Reply

  Su tasarrufu belkide tasarrufların en önemlisi çünkü elektrik vb değerlerin üretimi var, ancak su öyle değil. Su tasarrufunu yapmamamız dahilinde gelecekte yapay su içmek zorunda kalırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 7 =