Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Su, dünya üzerindeki tüm canlıların ana yaşam kaynaklarının başında gelir. En önemli ihtiyacımız, hayatımızı devam ettirebilmek için kullanmamız gereken temek gıdamızdır. Vücudumuzun %60’ı sudan oluşur. Ekosistemin devamlılığını sağlayan su, gezegenimizde sonsuz değildir. Tüm kaynakların olduğu gibi suyun da bir sonu vardır. Şu anda çeşmeye elimizi uzattığımızda suya ulaşabiliyoruz ve bunun hep böyle süreceğini düşünüyoruz.

Biz her ne kadar günlük yaşamımızda fark etmesek de, su, maalesef ki kısıtlı kaynaklardandır. Dünyamızın %71’i su ile kaplıyken,  nasıl kısıtlı olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak durum sandığınızdan daha vahim. Bu yüzden dünyanın dört bir yanında su tasarrufu ile ilgili konferanslar, oturumlar, programlar yapılıyor. Çeşit çeşit kampanyalarla insanları su konusunda bilinçlendirmeye çalışan yüzlerde topluluk ve kuruluş bulunuyor.

Peki biz kendi çabamızla su tasarrufu için neler yapabiliriz? Su kaynaklarımızı nasıl koruyabiliriz? Herkesin bilmesi gereken ve farkındalık kazanması gereken bu konuda hakkında sizler için bilgiler derledik.

Su Tasarrufu ve Kaynakların Korunması Neden Önemli?

Su tasarrufu ve kaynakların korunması son derece önemlidir. Dünyamızın büyük bir kısmı su ile kaplıdır ancak bu suyun yalnızca %3 ü temiz su kaynağıdır. Kullanılabilen de %0.5’tir. Kalan temiz su kaynakları buzullara, atmosfere, toprağa ve yer altına dağılmıştır. Nüfusun her geçen yıl arttığını düşünürsek su kaynaklarının korunmasının ne kadar önemli olduğunu çok daha iyi anlarız.

Su kaynaklarının korunması, kuraklık ve su kıtlığının etkilerinin en aza indirilebilmek için mühimdir. Sanayileşmenin ve nüfusun artması ile, tatlı su kaynaklarına duyulan ihtiyaç artmıştır. Ayrıca su kaynaklarının korunması yiyecek üretimini etkileyen bir unsurdur. Çevrenin korunması ile ilişiklidir. Su kullanımını azaltarak enerji ihtiyacının düşmesini ve enerji üretimi sonucu oluşan kirliliğin de önüne geçebilirsiniz.

Su kaynaklarının korunması adına herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır. Bunun için bireysel olarak herkesin yapabileceği şeyler var.

Bireysel Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bunun için yapabileceğimiz oldukça fazla yöntem var. Bireysel olarak alınacak önlemlerle herkes su tasarrufuna katkı sağlayabilir. Şimdi neler yapabiliriz, hep birlikte bakalım.

Su Boşa Akıtılmamalı

Bu yolda yapılabilecek ilk adım israfın önüne geçmektir. Her gün onlarca kez muslukları gereksiz yere açık bırakıyoruz. Sadece 1 dakikada 6 litre su tasarrufunu dişimizi fırçalarken yapabiliriz. Bunun için dişinizi fırçalarken musluğu kapatmanız yeterlidir. Eğer musluğunuz sızdırıyorsa, tamir ettirmeniz de su israfının önüne geçmek için bir yoldur. Bu sayede 60 litre temiz suyun kanalizasyona gitmesine engel olunur.

Sebzeleri Yıkarken “Akan Su” Kullanılmamalı

Sebze ve meyvelerimizi yıkarken genelde musluğu dakikalarca açık bırakıyoruz. Akan suyun altında sebzeler, meyveler, uzun süre yıkanıyor. Su israfını önlemek için su dolu bir kap kullanabiliriz. Kabı doldurduktan sonra musluğu kapatıp yiyeceklerimizi bu kabın içinde yıkayabiliriz.

Bulaşıkları Elde Yıkamayın

Bulaşıkları elde yıkamak su israfının en önemli nedenidir. Çünkü elde yıkadığınız 10 bulaşıkta harcadığınız suyu, bulaşık makinesi ile 3 katı bulaşık yıkayabilirsiniz. Az miktarda su ile çok bulaşık yıkamak istiyorsanız bulaşık makinesi kullanın. Bulaşık makinesi kullanırken de makinenizi tam kapasite kullanın. Bulaşıkların birikmesini bekleyin, az bulaşıkla makinenizi çalıştırmayın. Makineye koyacağınız bulaşıkları ilk önce suya tutup temizlemeyin. Bütün bunları yaptığınızda ciddi manada su tasarrufu yapmış olursunuz.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar? Yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Duşta Suyun Boşuna Akmasına İzin Vermeyin

Duşa girdiğinizde suyun sıcaklığını ayarlamak için uzun süre açık bırakabiliyoruz. Eğer bunu yapıyorsak musluğun altına bir kova koyup, bu suyu temizlik yaparken ya da çiçeklerimiz için kullanabiliriz. Duş başlığını tazyikli bir şekilde açmamak da tasarruf yollarından biridir.

Sifon Sisteminde Su Tüketimini Azaltacak Önlemler Alın

Tuvaletlerimizde bulunan sifonlar su tüketiminin en fazla olduğu yerlerden biridir. Buradaki israfı önlemek için de alabileceğimiz bazı önlemler bulunuyor. Rezervuarın içine yarım, bir ya da bir buçuk litrelik pet şişeyi koyabilirsiniz. Ayrıca sifonu çekerken gerekli yerlerde yarım çekerek yine su israfının önüne geçebilirsiniz.

Gıda İsrafı Azaltılmalı

Meyve, sebze ve tahıl gibi yiyeceklerin üretiminde su gerekli bir ihtiyaçtır. Eğer gıda israfını azaltırsak, otomatik olarak da su israfının önüne geçmiş oluruz.

Bahçeniz İçin Sulama Aparatlarını Tercih Edin

Bahçenizi sularken hortum kullanıyorsanız, su israfı yapıyorsunuz demektir. Bahçenizi sulamak için sulama aparatlarından yararlanabilirsiniz. Tetikli püskürtücü hortumlar su israfının önüne geçer.

Çamaşırlar Biriktirilip Yıkanmalı

Yapabileceğimiz bir diğer tasarruf yöntemi de çamaşırlarınızı biriktirip yıkamaktır. Makineleriniz tam kapasite dolmadan çalışırsa, su israfına neden olur. Çamaşır makinelerinin çalışma prensibi, fazla çamaşırı daha az su ve deterjan ile yıkamak üzerinedir. Bu nedenle, az çamaşır hem su israfı hem de

Su Kaynaklarının Korunması İçin Alınması Gereken Önlemler

Bireysel olarak yapacağımız birçok tasarruf yöntemi öğrendik. Ancak su kaynaklarının korunması çok daha etkili bir yol olabilir. Mevcut su kaynaklarımızı korumak bizim çocuklarımıza da bırakacağımız en büyük mirastır. Dünya Sağlık Örgütü 2025 yılına gelindiğinde, nüfusun neredeyse yarısının su kıtlığı olan bölgelerde yaşayacağını öngörüyor. Bunun için su kaynaklarının korunması gereklidir. Almamız gereken önlemler:

 • Yağmur suları değerlendirilmelidir. Bunun için depolama alanlarını arttırmak gerekir.
 • Dünya üzerindeki, içilebilir tatlı suyun hemen hemen tamamı yer altında bulunur. Yer altı suları, kuraklık çeken bölgelerde tek su kaynağıdır. BU nedenle yer altı kaynaklarının temiz tutulması bireylerin olduğu kadar devletlerin ve uluslararası kuruluşların sorumluluğu olarak kabul edilmeli ve bu yönde çalışmalar yapılmalıdır.
 • Atık sular arıtılmalı ve yeniden kullanıma sunulmalıdır.
 • Sanayi tesislerinin çevreye olan etkileri düzenli olarak denetlenmelidir. Gerekli tüm tedbirler alınarak çevreye verilmesi muhtemel zararlar engellenmelidir.
 • Doğal su kaynaklarının kirlenmesine yol açacak içeriklerden uzak durulmalı, plastik gibi çevreye zarar verecek materyallerin kullanımı azaltılmalıdır. Sürdürülebilir yaşam benimsenmeli, tüm yaşam alanlarında geri dönüşüm fikirleri hayata geçirilmelidir.
 • Su israfı ile ilgili kitlesel şekilde farkındalık oluşturulmalıdır. Su kaynaklarının korunması kapsamında 22 Mart Dünya Su Günü ilan edilmiştir.

Dünya Su Günü Ne Zaman ve Neden Kutlanır?

Her yıl 22 Mart günü, ‘Dünya Su Günü’ olarak kutlanıyor. 1993 yılından bu yana dünya nüfusunun temiz su kaynaklarına erişiminin devamlılığını sağlamak ve su kaynaklarını korumak amacıyla farkındalığın artırılmasının hedeflendiği bu özel gün için her sene farklı bir konsept belirleniyor.

birevim
Paylaş

13 Comments

 1. Sami Bulut Reply

  Su tasarrufu en çok musluk kontrolüyle oluyor açıkçası. Evde musluk kullanımında dikkat etmemiz sonucu su faturasında ciddi tasarrufumuz oldu.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Sami Bey,
   Su tasarrufunda musluk kontrolünün yanı sıra su ile çalışan bulaşık ve çamaşır makinelerinin tam doldurulmadan çalıştırılmaması gerekir.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yılmaz Bey,
   Su tasarrufunda en önemli noktalardan biride musluk kullanımıdır. Çünkü musluk kullanırken litrelerce su ziyan edilmektedir.

 2. Sezen Ünal Reply

  Su tasarrufu için en önemli nokta musluktur bence. Musluklara takılan ufak bir aparat var su kullanımını hafifletiyor onu kullanıyorum öneririm herkese

 3. Murat Kurt Reply

  Su tasarrufu için evdeki eski beyaz eşyalarımızı değiştirdim, muslukların başlıklarına su tasarrufu yapan aparat taktım ve faturam da ciddi düşüşler gördüm.

 4. İrem Özdemir Reply

  Su tasarrufu için evde biz hanımlara daha çok öncelik düşüyor, bulaşıkları az diye makine yerine elde yıkamak inanılmaz su israfı yaptırıyor. Bunlara dikkat etmek gerekiyor

 5. Edanur Yıldırım Reply

  Su tasarrufu konusunda en büyük tasarruf bence musluk ve çamaşır-bulaşık makinemizle yapılabilir.

 6. Yunus Doğan Reply

  Su tasarrufu yapmamız geleceğimiz içinde çok önemli, verdiğiniz öneriler gerçekten çok güzel teşekkürler

 7. Süleyman Çetin Reply

  Su tasarrufu günümüzde çok önemli, verdiğiniz tasarruf önerileriniz gerçekten çok güzel

 8. Gamze Yalçın Reply

  Hayatımızın kıymetli olduğu kadar geleceğimizde kıymetli bu yüzden günlük çok sık kullandığımız cihazlarda tasarruf yapmayı bilmeliyiz bence

 9. Enes Şahin Reply

  Su tasarrufu belkide tasarrufların en önemlisi çünkü elektrik vb değerlerin üretimi var, ancak su öyle değil. Su tasarrufunu yapmamamız dahilinde gelecekte yapay su içmek zorunda kalırız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − eight =