Tasarruf Nedir? Tasarruf Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Tasarruf, elimizde bulunan kaynakları, savurganlık etmeden, temkinli kullanmak, gereksiz harcamalardan kaçınmak anlamına gelir. Kazandığımız paranın, temel ihtiyaçlar için kullanılmasının ardından elimizde kalan para ile yatırım yapmak, gereksiz yere yanan ışıkları söndürmek, kullanılmayan odalardaki petekleri kapatmak, suyu boşa akıtmamak bile bir çeşit tasarruf yöntemidir.

Bazılarımız için çok zorlanılan bir konu olan tasarruf etmek, gelir gider dengesinin, pozitif yönde ayarlanmasına dayanır. Şöyle ki; her ay belli bir miktar geliriniz olduğunu varsayalım, zaruri giderlerinizi aylık kazancınızdan çıkardığınızda, geriye kalan para sizin tasarruf edebileceğiniz miktarı ortaya çıkarır. Bazılarımız bu dengeyi sistemli bir şekilde kurarken, bazılarımız ise kontrol etmekte zorlanır. Etrafımızda muhakkak böyle tanıdıklarımız vardır. Siz kendinizi hangi gruba koyarsınız?

Eğer tasarruf yapmaya yeni başlıyorsanız, elbette ilk günler zorlanabilirsiniz. Neticede tasarruf etmek kulağa çok da hoş gelen bir kavram değil. Ancak uzun vadede düşünürsek, bize katacağı artılara odaklanırsak, aslında o kadar da zor olmadığını fark ederiz. Yapmamız gereken sadece bir ürünü satın alma aşamasına gelmeden ‘buna gerçekten ihtiyacım var mı?’ diye sormak. Mümkünse bu sorunun üzerinden 24 saatin geçmesini beklemek. 24 saat sonunda hala ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız alabilirsiniz, eğer tam tersi ise ürünü yerine koyar ve çıkıp gidersiniz. Bu da size ay sonunda kredi kartı ekstrenizin daha düşük gelmesi ya da elinizde birikim yapabileceğiniz bir para olarak geri döner. Tasarruf yapmaya nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Neden Tasarruf Yapmalıyım?

Öncelikle seni tasarruf yapmaya iten nedeni bulmalısın. Bu düşünceye gelene kadar, hayatında olan değişiklikleri gözlemleyebilirsin. Ekonomik bir zorluğa mı düştün yoksa sadece temkinli davranmak mı istiyorsun. Eğer ilki ise tasarruf etmek kelimesi seni zorlayabilir. Şimdiye kadar alışık olmadığın bir hayat tarzını deneyimlemek güç gelebilir. Eğer ikincisi ise, genel olarak zaten hayatında temkinli bir insan olduğun için, sürece çabuk dahil olabilirsin.

Tasarruf yapmanın birçok yolu vardır. Size en uygun olanı bulup, başlayabilirsiniz. Kısa süre sonra, yaptığınız birikimi görünce, devam etmek için motive olacaksınız. Şimdi nasıl tasarruf yapacağımıza hep birlikte bakalım.

Gelir Gider Takibi Yapın

Gelir gider takibi tasarruf yapmada çok önemli bir adımdır. Ne kadar geliriniz olduğunu ve bu geliri ne şekilde, ne kadar sürede harcadığınız bilmeniz gerekir. Bu takibi aybaşından itibaren olarak başlayıp, ay sonuna kadar yapabilirsiniz. Her ayın başında, mevcut paranızı zorunlu giderlere, kira, faturalar, aidatlar, kredi kartı, market alışverişi, öngörülemeyen acil giderler ve sosyal hayat giderleri olarak bölebilirsiniz. Gördüğünüz gibi bu giderlerden tasarruf yapabileceğiniz birkaç adım bulunuyor.

Örneğin faturalarınız düşürmek sizin elinizde, suyu ve elektriği gereksiz kullanmayı bırakın, kullanmadığınız odaların doğalgazını kapatın. Böylece faturalarınız neredeyse yarı yarıya indiğini göreceksiniz. Kredi kartı ekstreniz için yapabileceğiniz; ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi satın almayın. Kart taksitleriniz azalana ya da bitene kadar, alışverişinize ara verin. Sosyal hayatınızda, her gün dışarıda yemek yiyorsanız, bu alışkanlığınızı bir kenara bırakın. Kahvenizi her gün dışarıda içiyorsanız, evde kahve yapıp termosunuzda taşımayı deneyin. Ay sonunda tasarruf yaptığınız parayı görünce şaşırabilirsiniz.

Kendinize Kumbara Edinin

Bir kumbara edinip, tasarruf ettiğiniz parayı içine atabilirsin. Aylık olarak kumbaranı açıp, ne kadar tasarruf ettiğini görebilirsin. Burada önemli olan, az ya da çok demeden bozuk paralarını da küçümsemeden kumbarayı kullanmaktır. Birikim ancak bu şekilde oluşur.

Günlük Bütçe Yapın

Kendine ayırdığın günlük bir bütçen olmalı. Bu bütçenin dışına çıkmamak için özen göstermelisin. Günlük bütçe oluşturmak, aynı zamanda harcamaları çok titiz bir şekilde takip etmeyi gerektirir. İradene sahip çıkıp, harcamalarını bütçen dahilinde yaparsan tasarruf edebilirsin.

Market Alışverişi için Liste Yap

Hepimiz markete gittiğimizde, raflardaki renkli paketlere aldanırız. Birden her şey çok cazip görünmeye başlar. Şunu da alayım, bunu da alayım der, sepetimizin dolduğunu fark etmeyiz. Eve döndüğümüzde de aldıklarımıza bakıp, ‘bunu neden aldım ki? Aslında sadece tavuk ve yoğurt alacaktım’ gibi cümleler kurarken kendimizi bulduğumuz çokça olmuştur. Ay sonunda market fişlerini yan yana getirip, gerekli gereksiz diye ayırsak, emin olun, gereksiz harcamalarımız gerekli olanlardan çok daha fazladır.

Bunun önüne geçmek için ise, yapacağımız alışveriş listesi ile mümkündür. Evden çıkmadan önce mutfak dolaplarına, deterjan raflarına iyice bakıp, ne eksiğimiz var not almalıyız. Sonra bu eksiklikleri bir liste haline getirip, markete öyle gitmeliyiz. Markette listemizin dışında çıkmazsak hiç sorun yaşanmaz. Hem yalnızca ihtiyacımız olanı alır hem de tasarruf etmiş oluruz.

Acil Durum Fonu Oluştur

Acil durum fonu, adından da anlaşılacağı üzere, acil durumlarda kullanılacak, kenara konulmuş paradır. Özellikle hastalık, kaza, işten çıkma gibi ani ve beklenmedik durumlarda, kullanacağımız birikimdir. Bu tasarrufu yapabilmek için,

 • Harcamalarını gözden geçir.
 • Tasarruf yaptığın para seni en az 3 ay idare edebilmeli
 • Kendine aylık birikim hedefi belirle ve bu hedefe sadık kal.
 • Ek gelir fırsatları yarat ve buradan gelen gelirleri acil durum fonuna ekle.

Emeklilik Planını Oluştur

Yarınını düşündüğün için tasarruf yapmak istiyorsun ve bunun bir adımı da tabii ki emeklilikten geçiyor. Tasarruf için ayırdığın paranın bir kısmını veya tamamını, emeklilik hesabında değerlendirebilirsin. Ödeyeceğin prim tipine göre bir hesap açabilir, kendin veya ailen için daha rahat standartlara sahip bir gelecek inşa edebilirsin.

Tasarruf Etmek Size Ne Kazandırır?

Tasarruf bir irade sürecidir. Bunu göze alıp otokontrolünüzü sağlamak zorundasınız. Peki tüm bunları başardığınızda, elinize ne geçer? Neden bu alışkanlığı kazanmak zorundasınız?

 • Öncelikle iradenize sahip çıkmak sizi daha güçlü ve kendinden emin, psikolojik olarak da rahat ve güvende hissettirir.
 • Geleceğiniz için daha az kaygı duyarsınız
 • Acil çıkabilecek her türlü harcama için panik olmadan, ihtiyacınızı hemen karşılayabilirsiniz
 • Gereksiz harcamalardan ve tüketimden kaçındığın için doğaya katkı sağlamış olursun
 • Yatırım yapmak için fırsatın olur
 • Ekonomik açıdan sıkıntı yaşayacağın durumlar ortaya çıkmaz
birevim
Paylaş

14 Comments

 1. Sıla Çakır Reply

  Pandemi süreci sayesinde evde daha çok vakit geçirdikçe ailecek bir çok şeyden tasarruf yapılabileceğini öğrendik. En çokta elektrik ve suda tasarruf etmemiz bize maddi açıdan çok şey kazandırdı.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Sıla Hanım,
   Tasarruf günümüzde en önemli konulardan biri olmakla beraber gerektiği kadar önem verilmeyen bir konudur. Pandemi sürecinde bir çok kişi bunun önemini fark etti.

 2. Ahmet Şen Reply

  Tasarruf gerçekten de artık çok önemli bir konu olmaya başladı, bende günümü sürekli evde geçiren bir kişiyim evden çalışıyorum bu yüzden evde tasarruf konularına daha çok hassas olmaya başladım.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Ahmet Bey,
   Pandemi dolayısıyla tüm dünya normalden çok daha farklı yaşıyor. Bu günlerde tasarrufun ödeminin çok daha net şekilde anlaşıldı.

 3. Osman Gül Reply

  Aslında tasarrufu çocuklarımıza öğretmenin çok iyi bir fırsatı oldu bu pandemi. Evde eşimle beraber çocuklara tasarrufu aşılamaya çalışıyoruz Mart’tan beri. Sonuç olarak elle tutulur tasarruf olmaya başladı

 4. Süleyman Yalçın Reply

  Günümüzde tasarrufa bence gereksiz alışveriş harcamalarımızdan başlamalıyız. Hepimiz gerekli olmayan bir çok şeyi sırf indirimde diye alıyoruz

 5. Ramazan Yıldıray Reply

  Tasarruf önerilerinizden bir kaçını çok beğendim, onları evde çocuklarımıza eşimle beraber anlatıp öğretmeye çalışacağız 🙂

 6. Mehmet Keskin Reply

  Tasarruf, aslında hayatımızın birçok noktasında yapabileceğimiz bir şey. Ancak insanoğlu olarak sürekli ikinci plana atıyoruz

 7. Muhammed Acar Reply

  Tasarruf günümüzde gerçekten yapılması gereken bir şey, tasarruf yaparak bir çok isteğimizi gerçekleştirebiliriz.

 8. Salih Kılıç Reply

  Tasarrufu çocuklarımıza çocukluktan öğretirsek geleceğimizi biz şekillendirebiliriz bence 🙂

 9. Ayhan Ateş Reply

  Tasarrufu aslında genç yaşta öğrenmemiz ve gençlere de erkenden öğretmemiz gerekiyor 🙂

 10. Ayça Şimşek Reply

  Tasarruf günümüzde pekte önem vermediğimiz ancak gelecekte hatamızın farkına varacağımız bir şey, biz hep paradan puldan tasarrufu düşünürüz ama asıl tasarruf yaşadığımız dünyaya iyi bakmak 🙂

 11. İlknur Gül Reply

  Tasarruf günümüzde gerçekten çok önemli, hele pandemi döneminde gerçekten tasarruf yapmanın önemini daha iyi görmüş olduk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × three =