Tasarruf Nedir? Tasarruf Nasıl Yapılır?

İnsan yaşamında başlı başına her yaşta, herkes için önem arz eden kavramlar var. İşte onlardan bir tanesi de tasarruf kavramıdır. Çok küçük yaşlardan itibaren ailelerin çocuklarına öğretmesi gereken kavramların başında geliyor.

birevim-tasarruf-reklam

Herkesin sıklıkla kullandığı sözcüklerden bir tanesi olan tasarruf sözcüğü en basit ifade ediş biçimi ile mevcut kaynaklarını çarçur etmemesi ve doğru bir kaynak planlaması yapmasıdır. Bir diğer ifade ediş biçimi ile temel gereksinimleri için para, zaman gibi elinde olan maddi değerleri en efektif biçimde değerlendirmesidir. Kişi elinde olan parayı temel gereksinimler için bir kenara attıktan sonra, aşırı harcama yapmaz ve bir miktarını ya da elinde kalanı yedek akçe olarak da tabir edilecek biçimde yatırım yapar ve/veya biriktirir.

Basit Tasarruf Önerileri

İster öğrenci, ister ev hanımı ya da çalışan bireyler çok değişik biçimlerde tasarruflar yapabilir. Bunun için basit bazı örnekler vermek gerekir ise şunlar söylenebilir: Öğrenciler kendi cep harçlıklarından bir kenara para ayırabilir ki, kumbarada çocukların para biriktirmesi bunun en doğal örneklerinden bir tanesidir.

Kişilerin aldığı aylık maaşın bir kısmını bankaya yatırması, döviz, hisse senedi, altın gibi şeylere yatırması bir başka tasarruf yöntemidir. Eve alınacak olan gıdalarda ihtiyaç dahilinde aşırıya kaçmadan gıdalar alınması da tasarruf yöntemleri arasındadır. Yenilebileceği kadar besin maddesi alınması. Aynı şey giysiler için de geçerlidir. Sırf çok beğendiğiniz için alınacak aslında hiç de ihtiyacınız olmayan bir giysinin alınması ciddi bir müsrifliktir bunu yapmamak,  ihtiyaç duyulan giysilerin en doğru zamanda alınması tasarruf demektir.

Evde gereksiz ampullerin söndürülmesi, geri dönüşümlü malzemelerin ve enerji tasarrufu olan cihazların kullanılması, boş boş zaman geçirmeyip zamanın en doğru biçimde değerlendirilmesi, toplu taşıma araçlarının kullanılması, her yere özel araçla gidilmemesi de tasarruf yöntemleri arasındadır.

Şu ana kadar açıklananlar bireysel anlamda yapılacak olan tasarruflar iken işyerleri açısından bakıldığında doğru bir üretim planlaması yaparak fire ve hurda oranlarının en aza indirgenmesi de firmalar için yapılabilecek tasarruf tedbirleri arasındadır. Yine firmalarda kağıt kullanmak yerine bilgisayar ortamında işlerin halledilmesi de bu konuda verilebilecek öneriler arasındadır.

Hangi Alanlarda Tasarruf Yapılır?

Üstte verilen bilgilerden de görülebileceği üzere tasarruf yapılabilecek alanlar bellidir. Bu alanların en başında son yıllarda yaşanan ekolojik problemlere istinaden enerji tasarrufu, zaman tasarrufu, üretimde tasarruf ve tüketimde yapılacak olan tasarruf temel başlıklardır.

Tüketime endeksli değil, üretime, soruna değil çözüme odaklı yaşamak temel tasarruf tedbirleri arasındadır.

Niçin Tasarruf Yapılmalı?

Tasarruf konusu son derece geniş kapsamlı olan bir kavram ve üstte yapılan öneriler sadece birkaç tanesi. Her alanda tasarruf yapılabilir ve bu son derece önemlidir. Önemli olmasının iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki elbette bireysel olan durumdur. Yarının ne getireceği bilinmediği için insan mutlaka kıyıya köşeye para atabilmelidir.

Toplumsal açıdan bakıldığında ise bunun bir sosyal sorumluluk olduğu göz ardı edilmemelidir. İnsan sadece kendinden sorumlu değildir ve doğanın bir parçası olarak israf etmeden her şeyi gerekli olduğu kadar kullanmalıdır. Doğaya ve çevresine karşı sorumlu olduğu için tasarruf mutlaka yapılmalıdır.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir