Klima Ne Kadar Yakar? Klima Elektrik Tüketimi

Evlerde veya işyerlerinde klima kullanımı giderek artıyor. Ancak insanlar yüksek elektrik ücretleri sebebiyle tasarruflu olanları daha çok tercih etmek istiyorlar. Bir klima için tam olarak yakıt tüketimini hesaplamak çok da mümkün olmayabilir. Ancak yaklaşmak mümkündür. Kullanım süresi,  derecesi ile birlikte bu konuda net bir bilgi alınabilir. Ayrıca kullanılan ortam, kullanım şartlarına uyulması gibi detaylar da bu tüketim etki etmektedir.

birevim kredisiz ev

Klimalarda BTU ve Elektrik Tüketimi İlişkisi Nedir?

Klimaların sınıflandırılması için BTU kullanılır. British Thermel Unit’ın kısaltması olan bu nokta ortama tasfiye edilen ısı miktarını göstermektedir. Bu dünyaca kabul edilmektedir. BTU hesaplaması bir libre y ani 453,6 gr suya, 17,22 dereceye sahip suyu, 17,77 derecesine çıkarmak için kullanılan enerji miktarı 1 BTU olarak açıklanmaktadır.

BTU/h klimanın saatlik tüketim miktarıdır. Soğutma gücü, elektrik gücü süre uzadıkça artış göstermektedir. Tam tüketim miktarına bakmak için BTU değerine ve klimanın kullanılacağı alana bakılması gerekiyor.

A Sınıfı 9000 BTU Klimaların Elektrik Tüketimi

A sınıfı 9000 BTU Klimalar bir saatte yaklaşık olarak 0,8 kW elektrik harcamaktadır. Buda günümüzde ki elektrik fiyatlarına göre değişmekle birlikte 50-70 kuruş elektrik harcaması anlamına geliyor. Günde bu hesaplamalara göre 8 saat çalışan bir klima 4-5 TL elektrik tüketmektedir. Tam gün 12-15 TL, aylıksa 120-150 TL elektrik tüketimi anlamına gelmektedir.

A Sınıfı 12000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

A sınıfı 12000 BTU klimaların saatlik enerji tüketimi 1,08 kw olarak hesaplanmaktadır. Bu da bir saatte 1 TL elektrik tüketimi anlamına geliyor. Günde 8 saat çalışan bir klima 8 TL tüketirken, tam gün çalışanlar 24 TL tüketmektedir. Aylıksa 240 TL elektrik tüketimi gerçekleşmektedir. Bu tür klimalar çok sıcak şehirlerde, evlerde ve iş yerlerinde kullanılmaktadır.

A Sınıfı 18000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

A sınıfı 18 bin BTU klimanın elektrik sarfiyatı saatlik 1,75 kw’dır. Saatlik ücreti 2 TL olarak hesaplanabilir. 8 saatlik tüketimde 24 TL, 24 saatlik tüketimde 48 TL’nin üzerine çıkılmaktadır. Aylık tüketim miktarı 720 TL ile 1400 TL arasında değişmektedir.

A Sınıfı 24000 BTU Klimaların Elektrik Sarfiyatı

A sınıfı 24000 BTU klimaların tüketim miktarı 2,19 kw’dır. En yüksek tüketim yapan klimaların başında gelmektedir. Aylık tüketim tutarı 500 TL’yi bulabilir. Bu konuda doğru tercihi yapmak için kendi evinize ve alacağınız alanın büyüklüğüne  göre klima tercihi yapmanız önemlidir.

Invertir Klimalar Ne Kadar Elektrik Harcar

Intertir klimalar günümüzde çok tercih edilenlerdir. Bunun sebebi enerjiyi daha verimli bir şekilde harcamaları ve kullanmalarıdır. Bu klimanın anlamı İngilizce “dönüştür” anlamına gelmektedir. Kompresör bulunan klimalar, gelen enerjiyi değiştirmekte ve bu sayede %11’lik bir tasarruf sağlamaktadır.

Demirdöküm Klima Ne Kadar Elektrik Harcar

Demirdöküm klimalar ülkemizde en çok kullanılanların arasında gelir. Bu klimalar 9 bin ile 24 bin BTU arasında seçenekler ile sunulmaktadır. Daha büyük olanlar 45 bin – 48 bin BTU seviyesine kadar çıkmaktadır. A sınıfı klimalar ile kullanılan alanlar ve tercih edilen klima türüne göre değişik harcamalar yapmaktadır.

Klima tercihi yapılırken öncelikle kullanılan alana göre yapılmalıdır. Büyük bir alana düşük BTU’ya sahip bir klima tercih edilmemesi gerekir. Bu daha yüksek bir maliyet anlamına gelir. Ancak doğru hesaplamalar ile doğru klimayı tercih etmek tasarruf açısından kullanıcıya yardımcı olan bir klimanın tercih edilmesini sağlar.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

twelve − 11 =