Dizel Araçlarda Tasarruf Yapmanın Yolları

birevim kredisiz ev

Dizel araçların benzinli araçlara göre daha fazla tercih edilmesinin nedeni daha tasarruflu araçlar olarak bilinmesidir. Son yıllarda bu özelliğinden dolayı, benzinli araçlara göre daha fazla tercih edilir. Yakıt fiyatlarından şikâyet eden birçok kişi, aracını dizel bir araçla değiştirme yoluna gidiyor. Yine de dizel araç kullananların da yakıt tasarrufu yapmak için başvurduğu bazı yöntemler vardır. Bu yöntemleri yazımızın devamında okuyabilir, dizel bir araca sahipseniz tasarruf yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Dizel Araçlarda Tasarruf Önerileri

Ülkemizde en çok tercih edilen dizel araçlar için tasarruf önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. Son yaşanan dolar kurunun artması ve ekonomik şartlardan dizel motorlu araçlarda tasarruf yapmanın önemi biraz daha önemli hale geldi. Ülkemizde dizel yakıt fiyatları 27 TL seviyelerinde gezerken tasarrufu yapmak çok önem arz etmektedir.

Aracınızın Isınmasını Bekleyin

Dizel araç kullanıyorsanız, yakıt tasarrufu yapmak için aracınızı çalıştırdığınızda beklemeniz gerekir. Daha az motorin yakmak için motorun ısınmasını beklemeli, tüm göstergelerin ise söndüğünden emin olmalısınız. Bu şekilde çalıştırdığınız aracınızla yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Aracınızı Sert Kullanmayın

Benzinli araçlar kadar sert ve seri olmayan dizel araçlar, agresif kullanıldığı takdirde daha fazla yakıt tüketirler. Bu nedenle dizel araçları olanlar, diğer araç kullanıcılarına göre ani kalkış ve ani duruş veya gazdan ayağın hızlı çekilmesi gibi hareketlerden kaçınmalıdır. Bu ani hareketler motorin kullanımını arttırır.

Devir Yükseldiğinde Motorin Kullanımı Artar

Aracınızın devri arttığında, 90-100 hızın üstüne çıkıldığında motorin kullanımı artar. Aynı durum benzinli araçlarda da yaşanır.

Klima Kullanımını Azaltın

Klimanın uzun saatler kullanılması yakıt tüketimini arttırır. Dizel araçlarda yakıt tüketimini denetim altına almak için klima kullanımının kontrol altına alınması gerekir.

Aracınızda Fazla Yük Taşımayın

Dizel araçlarda taşıdığınız kapasite fazlası yakıt tüketimini arttıran bir diğer unsurdur. Tasarruf edebilmek adına, aracınızın yük kapasitesini öğrenin ve belirli sınırın üzerine çıkmamaya özen gösterin.

Aracınızın Bakımını Yaptırın

Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha fazla bakıma girmesi gereken araçlardır. Belli periyodlarda düzenli şekilde yapılan bakımlarla, yakıt tasarrufu yapılabilir. Araç bakımının düzenli olarak yapılması, dizel araçlarda önemli bir unsur ve yakıt tüketimi açısından son derece faydalıdır.

Trafikte Yapılması Gerekenlere Dikkat Edin

Yoğun trafik saatlerinde aracınızı trafiğe sokmamanız yakıt tüketimi açısından fayda sağlar. Yoğun trafiğin olduğu yerlerde çok fazla dur-kalk yapılır. Dizel araçlar için dur-kalk yakıt tüketimini arttıran bir unsurdur. Mümkün olduğunca yoğun trafikten kaçınılmalıdır. Manevra gerektiren park alanlarına girmek, dizel araçların yakıt kullanımını arttırır. Genel olarak trafikte, seri, hızlı hareketlerden kaçınmak, dizel araçların yakıt tüketiminde tasarruf etmesini sağlar.

birevim
Paylaş

20 Comments

 1. Sevgi Çetin Reply

  Her şeyden önce ayağınızın ayarı olmalı tasarruf için, ben İstanbul’da ortalama 5-6 lt yakarken, Ege’ye yerleştikten sonra 4-4,5 litreye düşürebildim.

 2. Edanur Şen Reply

  Dizel araçlar zaten yakıt tüketimi düşük araçlardır, günümüzdeki bir çok sıfır dizel araç 3,5-4lt yakıt tüketimi yapıyor en fazla

 3. Yağmur Erdoğan Reply

  Dizel araçlar zaten yakıt konusunda az yakıyorlar ancak gaz pedalına basma şeklimizde biraz etkiliyor bence

 4. Şevval Aslan Reply

  Dizel araçlarda benim dikkat ettiğim 90 km hızla 5.viteste gidince çok az yakıt tüketiyor

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Şevval Hanım,
   Doğru vites kullanımı yakıt tüketimini azaltmada en önemli etkenlerden biridir.

 5. Musa Arslan Reply

  Dizel araçlarda tasarruf yapabilmek adına güzel öneriler vermişsiniz uygulayacağım teşekkürler 🙂

 6. Zeynep Can Reply

  Dizel araçlar zaten mantalite olarak yakıt tüketiminde daha iyiler, kullanıma göre daha da düşebilir

 7. Özlem Özkan Reply

  Dizel araçlar zaten yakıt tüketiminde çok başarılılar, üstüne daha da düşüş yapmak arabaya sorun yaratır mı?

 8. Leyla Demir Reply

  Yakıt tüketimini daha da düşürmek biraz kullanıcının elinde, devir dengesini yaparak yakıt tasarrufu yapabilir

 9. Ramazan Turan Reply

  Dizel araçların yakıt tüketimi zaten çok düşük oluyor daha da zorlamamak lazım bence 🙂

 10. Halil Şimşek Reply

  Dizel araçlarda yakıt tüketimini çok zorlamayın derim, yoksa motoru boğarsınız ve bu çok ciddi masraflar çıkartır

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Kadir Bey,
   Dizel araçlar yakıt tüketiminde tasarruflu fakat kullanıma bağlı olarak tasarruf edilebilecek noktalarda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 4 =