Gıda Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Gıda insanların yaşaması için en temel malzemelerin başında geliyor. Son dönemde artan gıda israfı sorunu sebebiyle gıda tasarrufu konusu daha çok ilgi çekmeye başladı. Her yıl yaklaşık insanların ürettiği gıdaların 3’te 1 kısmı çöpe gidiyor. Bu yaklaşık olarak 1,3 milyar ton gıdanın çöpe gitmesi anlamına geliyor.

Bu rakam toplumsal olarak çok ciddi bir sorun olurken, aynı zamanda bireysel olarak da bizim buna katkı sağladığımızı gösteriyor. Gelirin büyük bir kısmını hepimiz gıdaya harcıyoruz. Dışarıda yemek yerken veya kendi evimiz için gıda harcaması yaparken doğru seçimler yapmıyor, tüketeceğimizden fazlasını alıyoruz.

Bu durum da beraberinde en önemli sorunların yaşanmasına sebep oluyor. Yani kazandığımız paranın boşa gitmesine ayrıca dolabın doğru kullanılmamasına ve beraberinde birçok gıdanın boşa gitmesine sebep oluyor. Bunun yaşanmamasını istiyorsanız gıda tasarrufu konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Gıda Tasarrufu Nedir?

Gıda tüketiminin seviyesi her geçen gün artıyor. Her ne kadar şu an için yeterli gibi olsa da uzun vadede bu savruk kullanım beraberinde kıtlığında gelmesine sebep olabiliyor. Ancak özellikle zengin ülkeler bu konuda çok savruk davrandıkları için bu durumun bizlere büyük bir zararı dokunacağını görmek zor olmuyor.

Evinizde kullandığınız gıdaları doğru tercih etmeli, fazla olarak görülen ürünlerden almamalı, bir ürün bitmeden yerine yenisini koymamalısınız. Çünkü her ürünün bir kullanım süresi vardır. Bunu aşmak yerine eğer aylık alışveriş yapıyorsanız ona göre ürünler tercih etmeye dikkat etmelisiniz. Haftalık alışverişler ve günlük alışverişler içinde aynısını yapmaya dikkat etmelisiniz.

Bunun için ilk olarak alışverişlerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Günümüzde büyük market zincirleri satış rakamlarını arttırmak için bir insanın alabileceğinden fazlasını onlara satmak için farklı teknikler uyguluyor. Sizde bu tekniklere dikkat ederek seçiminizi yapmalısınız.

Gıda Alışverişi Listesi Nasıl Yapılır?

Gıda harcamalarının en önemli kalemi alışveriş sırasında yanlış alımlardan kaynaklanıyor. İnsanlar özellikle gittikleri büyük market zincirlerinde kasaya geldiklerinde genelde almamaları gereken birçok ürünü aldıklarını fark etmiyorlar. Ancak onları kullanmadıkları ve çöpe atmak istedikleri zaman bunu fark ediyorlar.

Bu küçük olayı dikkat etmeyenler gıda israfı yapanların başında geliyor. Bu hem boşuna gıdaların atılmasına hem de bütçenizin ciddi anlamda zarar görmesine neden oluyor. Alışverişe çıkmadan önce yapmanız gerekenler şu şekilde olmalıdır.

  • Alışverişe çıkmadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı gösteren bir listeye sahip olmanız gerekiyor.
  • Kesinlikle bu listenin dışına çıkmamalı ve kampanyada diyerek olması gerekenden fazlasını satın almamalısınız.
  • 3 kiloluk bir ürüne sahipseniz, illa kampanya da diye o üründen 10 kilo satın almamalısınız. Emin olun bu ürünün bir kısmını çöpe atmış olacaksınız.
  • Alınacak yüksek miktarda ki yiyeceklerin korunma şekillerini öğrenin. Buz dolabında ne kadar saklayabileceğiniz ve saklama süresi bittiğinde sizin tüketiminizin de biteceğinden emin olmalısınız.
  • Alışverişe çıkmadan önce mutlaka yemek yiyin. Açken kesinlikle alışverişe çıkmayın. Renkli birçok reyon yanlış alışveriş yapmanıza neden olacaktır. Bu gıda israfının en büyük sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Alışveriş listenizi aylık, haftalık ve günlük olarak birbirlerinden ayırmayı öğrenmelisiniz.
  • Yağ, temizlik ürünleri aylık alışverişe uygun, peynir, yumurta ve manav malzemeleri haftalık, ekmek gibi ürünler günlük alışverişe uygundur.

Tüm bu hazırlıklar size dolaplarınızda ki malzemeyi doğru şekilde kullanmayı ayrıca boş yere para harcamanızın önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Bunlara dikkat etmeden gıda alışverişine gitmemek sizin faydanıza olacaktır.

Gıda Tercihlerinizde Öncelikleri Doğru Belirlemelisiniz

Gıda tasarrufu yapmanın en önemli detayı doğru şekilde tercih yapabilmektir. Sadece paketine bakarak alışveriş yapmak veya güzel görünüyor diye sebze veya meyve alışverişi yapmak doğru tercihler değildir.

Öncelikle bir paket içerisinde ürün alıyorsanız mutlaka kullanım tarihine bakmanızda fayda var. Çünkü kısa vadeli bir ürün alıyorsanız siz tamamını kullanmadan onu çöpe atabilirsiniz. Dolapta uzun süre saklanabilecek ürünleri almalısınız.

Sebze veya meyve alırken buna dikkat etmelisiniz. Ayrıca bunların bir dolap içerisinde nasıl saklanacağını da öğrenmeniz gerekiyor. Fiyatı çok yüksek olması o ürünün kaliteli olduğu anlamını hiçbir zaman taşımamaktadır.

Gıdalar Buzdolabında Nasıl Saklanmalıdır?

Gıda tasarrufu yaparken ürünleri saklamayı öğrenmeniz gerekiyor. Alınacak tüm gıda ürünleri mutlaka buzdolabında saklanmaktadır. Ancak hepsinin doğru saklanma şekli vardır. Buna uymadığınız durumda bu ürünlerin kolay bir şekilde tamamen kullanılamaz duruma gelmesi olası bir durumdur.

Öncelikle dolaba aldığınız ürünleri dizerken, eski ürünleri ön kısma almayı, daha sonra aldığınız ürünleri arkasına sırayla dizmeyi unutmayın, bu sayede öncelikle eskileri tüketirsiniz.

Buzdolabı kullanırken özellikle meyve veya sebze saklanması çok önemlidir. Bunu dolabın özel bir bölgesinde saklayabilirsiniz. Bunun dışında isterseniz özel saklama poşetleri de kullanabilirsiniz. Bunların kullanım ömrü bu sayede daha uzun olacaktır.

Ayrıca bunlar arasında dikkat edilecek başka bir konuda meyveli hazır ürünler almak yerine kendiniz bunları yapmayı tercih etmelisiniz. Çilekli yoğurt almak yerine çilek ve yoğurdu kendiniz alarak kendiniz yiyeceğiniz kadar yapmayı tercih etmelisiniz.

Alışveriş Yaparken Karşılaştırma Nasıl Yapılır?

Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken birçok detay var. Bunların birisi de ürünlerin karşılaştırmasıdır. İnsanlar kaliteli ürünleri pahalı olarak kabul ediyor. Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü gerçekten nasıl kaliteli ürün alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Onun içinde alacağınız ürünün arka kısmını okumanız gerekiyor. Burada ürünün hangisinin sizin için verimli olduğunu, daha dayanıklı olduğunu öğrenmeniz mümkündür. Bu sayede eğlenmek ve kazanç sağlamak daha kolay olacaktır.

Alternatif Gıda Ürünleri Nasıl Tercih Edilir?

Gıda tasarrufu için dikkat edilecek yollardan bir tanesi de alternatif gıda ürünlerine yönelmek olacaktır. Bunların arasında tercihinizi doğru yapmak sizin için önemlidir. Bu alternatif ürünler hem daha az para harcamanıza yardımcı olurken hem de ürünlerin daha uzun dayanmasına imkan tanıyor. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmanız önemlidir.

Gıda tüketimi ve dayanıklılığı konusunda ne kadar çok bilgi sahibi olabilirseniz tasarruf yapma konusunda o kadar mesafe kat etmiş olursunuz. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken birçok ürün bulunuyor. Bunları alırken ve saklarken öğrenmeniz gereken birçok detay olduğunu unutmamanız gerekiyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − 1 =