Gıda Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Başlığımız gıda tasarrufu nasıl yapılır? Ancak şu şekilde de ifade edilebilir. Gıda israfını nasıl azaltabiliriz? Yiyecek atıklarının sizi etkilediğini düşünmüyor iseniz, bunu tekrar düşünün. Besin tasarrufu gelinen noktada çok fazla önem kazanmıştır. İsrafın artması açlık ve kıtlığa neden olmaktadır. Bu nedenle yapılacak besin tasarrufu daha ferah yaşamaya neden olacaktır.

birevim kredisiz ev

Yenilebilir yiyecekleri atmak sadece para israfı değildir. Daha fazlasıdır. İşte gıda tasarrufu konusunda önerilerimiz;

Akıllı Alışveriş Yapın

Çoğumuz ihtiyaç duyduğumuzdan daha fazla yiyecek satın alma eğilimindeyiz. Toplu olarak satın almak uygun olsa da, araştırmalar bu alışveriş yönteminin daha fazla gıda israfına yol açtığını göstermiştir. İhtiyacınızdan daha fazla yiyecek almaktan kaçınmak için haftada bir toplu alışveriş gezisi yapmak yerine birkaç günde bir alışverişe gitmek daha mantıklıdır

Daha fazla yiyecek satın almadan önce pazara yaptığınız son yolculuk sırasında satın aldığınız tüm yiyecekleri kullanmaya özen gösterin.

Ayrıca, satın almanız gereken öğelerin bir listesini oluşturmayı ve bu listeye sadık kalmayı deneyin.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Yiyecekleri Doğru Bir Şekilde Saklayın

Yanlış depolama büyük miktarda yiyecek israfına yol açar. Birçok insan meyve ve sebzelerin nasıl saklanacağından emin değildir, bu da erken olgunlaşmaya ve sonunda çürümeye yol açabilir.

Örneğin, patates, domates, sarımsak, salatalık ve soğan asla buzdolabına konulmamalıdır. . Bu ürünler oda sıcaklığında tutulmalıdır.

Korumayı Öğrenin

Fermantasyon ve dekapajın yeni hevesler olduğunu düşünürken, binlerce yıldır bu gibi gıda koruma teknikleri kullanılmaktadır. dekapaj tuzlu su veya sirke kullanan bir tür koruma yöntemidir.  MÖ 2400 yılına kadar kullanılmıştır.  Yiyeceklerin daha fazla dayanmasını sağlamak için; turşu, kurutma, konserve, fermantasyon, dondurma yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. Bu yöntemler paradan da tasarruf etmenizi sağlar. Dahası, çoğu koruma tekniği basittir ve eğlenceli olabilir. Örneğin, fazla olgun elmayı, konserve veya elma püresi haline getirmek veya pazardan taze havuç turşusu size çocukların bile keyif alacağı lezzetli ve uzun süreli sağlıklı bir yaşam sağlayacaktır.

Mükemmeliyetçi Olmayın

Kusursuz meyve ve sebzelere yönelik talebiniz varsa lütfen fikrinizi değiştirin.  Büyük market zincirlerinin çiftçilerden sadece mükemmel ürünler satın almasına yol açtı. Bu, tonlarca mükemmel iyi yemeğin boşa gitmesine yol açar.

Buzdolabınızın Dağınıklığından Korunun

Buzdolabına doğru şekilde yerleştirilmiş yiyecekler kullanımı kolaylaştırır ve gereksiz alışveriş ve çürümenin önüne geçer.

Yiyecekleri açıkça görebilmeniz, ne zaman satın alındığını öğrenebilmeniz için ne yapmalısınız?  Buzdolabınızı düzenli tutarak yiyeceklerin bozulmasını önlemeye yardımcı olun.

Smoothie iyi bir gıda tasarrufudur

Birçok meyve ve sebzenin karıştırıldığı smoothie, gıda israfını azaltmak için lezzetli bir yoldur.  Meyve ve sebzelerin sapları, uçları ve kabukları tüm formlarında iştah açıcı değildir. Bunları bir smoothie’ye eklemek, birçok fayda sağlamanın en iyi yollarından biridir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

three × three =