Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

birevim kredisiz ev

Tasarruf günümüzde gittikçe yaygınlaşan bir kavram. Özellikle enerji kaynakları, doğal kaynaklar konusunda her geçen gün kuvvetli bir bilinç oluşuyor. Bireysel olarak hepimizin yapacağı bazı şeyler var. Evimizde, çevremizde, hayatımıza katacağımız bazı farkındalıklar dünyamızın geleceği için son derece önemli.

Özellikle evimizde yapacağımız bazı tasarruf yöntemleri, doğal kaynaklarımızı daha verimli kullanmamızı sağlar. Peki biz neler yapabiliriz diye düşündünüz mü? Yapılacak o kadar fazla şey var ki. Gereksiz yere açık kalan ampuller, boşuna çalışan su ısıtıcıları, tam dolmadan çalıştırılan çamaşır ve bulaşık makineleri ilk akla gelenler.

Örneğin bulaşıklarınızı elde mi yıkıyorsunuz yoksa makinede mi? Hangisi daha tasarruflu ve ekonomik? Bulaşık makinesi ne kadar su harcıyor? Fikriniz var mı? Bulaşık makineleri su tüketimi ve enerji harcamalarında önemli bir yer tutar. Bulaşık makinesinde suyun verimli kullanılması ile hem bütçenizin hem de su kaynaklarının gereksiz kullanımının önüne geçmiş olursunuz.

Bulaşık Makinesi

Bulaşık makineleri bir yıkamada ne kadar su harcıyor olabilir? Bulaşık makineleri tam bir yıkama programında yaklaşık 15 litre su harcar. Yeni teknolojiler ise bu rakamı 11 litreye kadar düşürüyor. Elde bulaşık yıkarken daha mı az su kullanılıyor dersiniz? Yapılan bir araştırmaya göre bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıklar elde yıkananlara göre %85 daha az su ile yıkanıyor. Yani bulaşık makinesi su tüketiminde elde yıkamadan çok daha karlı. Özellikle bulaşık makinesinin tam dolu olduğunu düşünürsek, 15 litre suyun ne kadar verimli kullanıldığını fark edebilirsiniz.

Bulaşık Makineleri Yıkama Programına Su Harcama Miktarı Değişiyor

Bulaşık makinelerinde yıkama programlarına göre harcanan su miktarı da değişebilir. Bu miktar 110 litre ile 15 litre arasındadır. Klasik bulaşık makinelerinde 60-70 derecede yıkanan bulaşıklar güzel ve temiz bir şekilde çıkar. Böylece hem elektrik hem de sudan tasarruf etmiş olursunuz.

Elde bulaşık yıkamak su, zaman ve emek israfına sebep olur. Bulaşıkları elde yıkayarak, bulaşık makinesinin kullandığı sudan çok daha fazla su harcamış olursunuz. Litrelerce su boşuna akar.

Yeni Nesil Bulaşık Makineleri Daha Az Su Harcıyor

Bulaşık makineleri çok uzun yıllardır hayatımızı kolaylaştırıyor. Yıllar içinde birçok model, tasarım ve marka insanların hizmetine sunulmuş ve hala yeni teknolojiler için çalışmalar devam ediyor. İlk çıkan makinelerle günümüzde kullanılanlar arasında pek çok fark bulunur. Bulaşık makinelerinin çalışma mantığı bir kerede birden fazla parçayı, yüksek ısıda, az miktarda su ile yıkama üzerine üretilmiştir.

Yeni nesil bulaşık makineleri, birden fazla programı ile bize farklı alternatifler sunar. Geçmişten bu güne değişen ve gelişen teknoloji, daha az su sarfiyatı ve enerji için yeniden ve yeniden tasarlanmaya devam ediyor.

Özellikle iklim krizi, kuraklık ve doğal kaynakların yok olma tehlikesi, markaları, sorumluluk bilinci ile hareket etmek zorunda bırakıyor. Bu nedenle insanların hizmetine sunulan makineler de yine insanlığa ve doğaya hizmet etmek için yenileniyor. Bulaşık makineleri yeni tasarımlarını, daha az su harcamak üzerine kuruyor.

Bulaşık Makinesinde Su Tüketimini Azaltma

Bulaşık makinesinde su tüketimini azaltmak için bizim de yapabileceklerimiz var. Oldukça basit olan bazı yöntemleri kullanırsak, su sarfiyatını önlemiş oluruz. Makineye bulaşıklarımızı atmadan önce musluğu açıp tüm bulaşıkları sudan geçirmeyi bırakarak su sarfiyatını önleyebiliriz. Bunun yerine bir peçete yardımı ile bulaşıkların kirini arıtabiliriz. Daha sonra uygulayacağımız 4 adımla suyu daha verimli kullanabiliriz. Bunun için izlememiz gereken yol:

 • Makinenizde ECO modu varsa bu modu seçin. Eğer yoksa mümkün olduğunca düşük sıcaklıkları ve hızlı yıkama seçeneklerini tercih edin.
 • Makinenizi olabildiğince doldurmaya çalışın yoksa elde yıkamayla aynı oranda su israfı riski oluşacaktır.
 • Elektrikte gece tarifeniz varsa makinenizi gece saatlerinde çalıştırın. Böylece aynı miktarda elektrik tüketseniz de faturanızı azaltabilirsiniz.
 • Hızlı yıkamalarda da etkili olacak bir deterjan seçin.

Bulaşık Makine Seçiminde Nelere Dikkat Etmelisiniz

Bulaşık makinesi seçerken bu konuda öncelikle size güven veren markaların ürünlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda bütçenizi de göz önünde tutmalısınız. Son dönemde çıkan bulaşık makineleri, programlarının fazlalığı, enerji tasarrufu yapmaları nedeni ile tercih edilmesi gerekli olan makinelerdendir. Bu nedenle siz de bulaşık makinesi almayı düşünüyorsanız, çevre dostu ve ekonomik olan modellere öncelik vermelisiniz.

Elde Yıkarken Suyun Verimli Kullanımı

Makinenizin çalışır durumda olduğunu varsayalım ve yıkamanız gereken yeni bulaşıklar çıktı. Elde yıkamak durumunda su israfını önlemek için yapabilecekleriniz var. Öncelikle, yine bir kağıt peçete kullanarak bulaşıklarınızı fazla kirinden arındırın. Bu noktada musluğu açıp tek tek bulaşıkları sudan geçirmek su israfına neden olur. Bulaşıklarınızın kirini aldıktan sonra, bir kabın içine bulaşık suyu hazırlayın. Bulaşıklarınız deterjan koyduğunuz kabınızda yıkayın. Ardından musluğunuzu çok açmadan köpüklü olan bulaşıklarınızı köpükten ve deterjandan arındırabilirsiniz. Bulaşığınız bittikten sonra, kalan suyunuzu balkon yıkamada kullanabilirsiniz. Alacağınız bunun gibi basit önlemlerle elde bulaşık yıkarken de tasarruf edebilirsiniz.

Su Tüketiminin Kuraklığa Etkisi Var mı?

Su tüketiminin kuraklığa etkisi vardır. Bireysel ve kitlesel ölçülerde, sorumsuzca yapılan su tüketimini, mevsimsel kuraklık da tetikleyebilir. Bunun uzun vadeli sonucunda kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bireysel olarak her birimizin alabileceği önlemler var. Örneğin, su sızdıran hatalı tesisatları tamir etmek, gereksiz yere sifon çekmemek ve ev ve çamaşır temizliğinde gereğinden fazla su kullanmamak gibi birçok tasarruf yöntemini hayatımızın rutinine koyabiliriz. Böylece su tüketiminin önüne geçip, üzerimize düşeni sorumluluk bilinciyle yapmış oluruz.

Konsantre Deterjanlar Su Tasarrufuna Yardımcı Olur mu?

Bu sorunun cevabı ‘evet’tir. Konsantre deterjanlar su tasarrufuna yardımcı olurlar. Konsantre deterjan ve yumuşatıcıların üretimi esnasında kullanılan su miktarı klasik ürünlere göre oldukça azdır. Bu nedenle çamaşır temizliğinde konsantre ürünleri tercih ederek su israfının önlenmesine katkı sağlamış oluruz. Aynı zamanda, konsantre yumuşatıcılar ürünün yapısı sayesinde çok daha az dozlamayla istenilen etkiyi elde etmenizi sağlar.

birevim
Paylaş

24 Comments

 1. Orhan Yıldız Reply

  Yeni nesil bulaşık makineleri otomatik modda su tüketimine dikkat ediyor diyorlar, ancak bunun üzerine kendimizinde yapabileceği ekstra su tasarrufları çok önemli

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Orhan Bey,
   Yeni nesil makineler su tasarrufu odaklı çalışmakta ve hemen hemen her makinede daha az su kullanılmasını sağlayan ekonomik program bulunmaktadır. Makineleri uzun program yerine ekonomik programı kullanmak önemli ölçüde tasarrufu etmemizi sağlayacaktır.

 2. İbrahim Özdemir Reply

  Geçen annemin makinesi değiştirdik, 9 yıllık makineydi çok fazla su harcaması yapıyordu.
  Aldığımız makinenin özelliklerine baktığımda neredeyse su tüketmiyor.

 3. Şevval Özcan Reply

  Bazen ECO modlarda ürün istediğimiz parlaklıkta olmuyor, bu sebeple uzun hijyen modları kullanıyorum. O süreçlerde daha da çok su harcıyor mudur?

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Şevval Hanım,
   Makinelerin ekonomik programı minimum elektrik ve su harcadığı programdır. Bunun dışındaki programlar ekonomik programa göre daha çok su ve elektrik tüketir.

 4. Serap Bulut Reply

  Evde eski 8-9 yıllık makinem vardı, eşim gelen su faturalarına en son dayanamadı ve bulaşık makinemizi yeniledi. Ben faturada bu kadar değişim göstereceğine inanmıyordum ama yarı yarıya düştü faturamız.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Serap Hanım,
   Son dönemlerde üretilen hemen hemen tüm eletrikli cihazlarda öncelik düşük elektrik tüketimi.

 5. Yılmaz Yıldız Reply

  Ekonomik modların haricinde ki modlarda zaten çok fazla su tüketiyor, ben hep ekonomik modda kullanıyorum bulaşık makinemi

 6. Uğur Polat Reply

  Bulaşık makinesi aldım hijyen modunda 4 saat gösteriyor, eco modda 1 saat, o 4 saatte kim bilir ne kadar su harcar.

 7. Serkan Aydın Reply

  Bulaşık makinelerinin artık hepsinde neredeyse ekonomik mod var, yeni makineler artık çok su harcamıyor

 8. İlayda Aslan Reply

  Günümüzdeki bulaşık makinelerinde tasarruf modları falan var çok su harcadıklarını sanmıyorum

 9. Beyza Aslan Reply

  Bulaşık makinesnde markalar su harcama konusunda iyice tasarruf yaptırıyorlar artık, ufacık kütlede suyla büyük çamaşırlar yıkanabiliyor artık

 10. Canan Çakır Reply

  Bulaşık makineleri artık çok harcama yapmıyorlar gerçekten, su faturam 50 tl yi geçmiyor aylık 🙂

 11. Sedef Öztürk Reply

  1 sene önce bulaşık makinesi aldım ve bugün servis çağırdım ısıtıcı pompasının bozulduğunu öğrendim, allahtan garantisi vardı, suyun tazyikli olması ile ilgiliymiş bu sorun

 12. Yusuf Yıldız Reply

  Geçen eve yetkili servis geldi ona sorduğumuzda 6-9 lt su harcar ekonomik programlar dedi

 13. Ali Çelik Reply

  Bulaşık makineleri son teknolojiye sahip olduklarından bence daha çok az su harcamaları gerekiyor

 14. Muhammed Yıldız Reply

  Güncel bulaşık makineleri gerçekten çok az su harcıyor faturam düştü yeni aldığım makineyle

 15. Musa Ünal Reply

  Bulaşık makineleri artık çok az su harcıyorlar ve bu gerçekten su tasarrufu için çok önemli

 16. Nazlı Taş Reply

  Bulaşık makinesi su harcama konusunda git gide az harcıyor sanırım aylık çok az geliyor bana son model aldım bir tane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − six =