Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Harcar?

birevim kredisiz ev

Sürdürülebilir bir yaşam için pek çok insan bilinçlenme yolunda tasarruf etmeye başladı. Özellikle çevre kirliliği, doğal kaynakların gün geçtikçe tükenmeye ve yok olmaya başlanması gibi unsurların yanında, bir hayat felsefesi olarak sadeleşmeyi seçen kişi sayısı her gün artıyor. Kendi şampuanını, temizlik malzemesini yapan, gereksiz alışverişten kaçınan, evinde doğaya dost ürünler kullanan insanlar, hem çevreye duyarlı hareket etmiş oluyorlar hem de tasarruf edip, bütçelerine rahat bir nefes aldırıyorlar. Bu düşüncede evde en çok kullandığımız bulaşık makineleri kaç litre su harcadığını biliyor muyuz? Tasarruf yapmaya bulaşık makinelerinin ne kadar su harcadığından başlayalım.

Özellikle evlerimizde uygulayabileceğimiz basit fakat etkili yöntemlerle gelir gider dengemizi sağlamlaştırıp, tasarruf edebiliriz. Bunun için sadece biraz kafa yormak ve bilinçli davranmak yeterli. Ev içinde kullandığımız elektronik aletlerimizden başlarsak eğer, bulaşık makinelerinin harcadığı su miktarını merak eden insan sayısının fazla olduğunu fark edebiliriz.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Bulaşık Makinesi Su Tüketimini Azaltır

Yapılan tüm araştırmalar, bulaşık makinesinin harcadığı su miktarının elde yıkanan bulaşıklarda harcanan suya göre daha az olduğunu kanıtlamıştır. Ev temizliğinde en çok kullanılan malzemenin su olduğu düşünülürse, bulaşık makinesinde yıkadığımız bulaşıkla su tasarrufu yapmış sayılabiliriz.

Bir yıkama programı yaklaşık olarak 15 litre su harcar. Son teknoloji en verimli makinelerde bu sayı 11 litreye kadar çıkar. Makinenin tam kapasite dolulukta çalıştığını düşünürsek, makine 11 litre suyu gayet verimli bir şekilde kullanır.

Bulaşık makineleri, elde yıkamaya göre %85 daha az su harcarlar. Elde yıkanan bulaşıklarda musluktan akan su miktarı çok daha fazladır. Bu nedenle bulaşık makinesini kullanarak su tasarrufu yapabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinde Su Tüketimini Azaltmak Mümkün mü?

Bulaşık makinenizi verimli kullanmak aslında çok basit bazı unsurlara dikkat etmenizle mümkün. Suyun gereksiz kullanımını azaltmak için alacağınız önlemlerle, tasarruf edebilir, su tüketiminizi en aza indirebilirsiniz. Öncelikle:

 • Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce yemek artıklarını su ile değil bir peçete yardımı ile temizleyin
 • Makinenizin ECO modunu kullanın
 • Eğer ECO modu yoksa mümkün olduğunca düşük sıcaklıklar ve hızlı yıkama seçeneklerini kullanın
 • Makinenizi mümkün olduğunca doldurun. Yalnız çok fazla doldurursanız bulaşıklarınız kirli çıkar ve siz yeniden yıkamak zorunda kalırsınız ve suyu gereksiz kullanırsanız. Eğer makinenizi az doldurursanız da elde yıkarken harcadığınız suyu kullanırsınız, dolayısı ile tasarruf etmez tam tersine su israfı yapmış olursunuz
 • Elektrikte gece tarifesine geçebilirsiniz. Geceleri belli bir saatten sonra çalıştırdığınız makineniz, aynı miktarda elektrik tüketse bile, faturanıza daha az bir rakam gelir.
birevim
Paylaş

24 Comments

 1. Orhan Yıldız Reply

  Yeni nesil bulaşık makineleri otomatik modda su tüketimine dikkat ediyor diyorlar, ancak bunun üzerine kendimizinde yapabileceği ekstra su tasarrufları çok önemli

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Orhan Bey,
   Yeni nesil makineler su tasarrufu odaklı çalışmakta ve hemen hemen her makinede daha az su kullanılmasını sağlayan ekonomik program bulunmaktadır. Makineleri uzun program yerine ekonomik programı kullanmak önemli ölçüde tasarrufu etmemizi sağlayacaktır.

 2. İbrahim Özdemir Reply

  Geçen annemin makinesi değiştirdik, 9 yıllık makineydi çok fazla su harcaması yapıyordu.
  Aldığımız makinenin özelliklerine baktığımda neredeyse su tüketmiyor.

 3. Şevval Özcan Reply

  Bazen ECO modlarda ürün istediğimiz parlaklıkta olmuyor, bu sebeple uzun hijyen modları kullanıyorum. O süreçlerde daha da çok su harcıyor mudur?

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Şevval Hanım,
   Makinelerin ekonomik programı minimum elektrik ve su harcadığı programdır. Bunun dışındaki programlar ekonomik programa göre daha çok su ve elektrik tüketir.

 4. Serap Bulut Reply

  Evde eski 8-9 yıllık makinem vardı, eşim gelen su faturalarına en son dayanamadı ve bulaşık makinemizi yeniledi. Ben faturada bu kadar değişim göstereceğine inanmıyordum ama yarı yarıya düştü faturamız.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Serap Hanım,
   Son dönemlerde üretilen hemen hemen tüm eletrikli cihazlarda öncelik düşük elektrik tüketimi.

 5. Yılmaz Yıldız Reply

  Ekonomik modların haricinde ki modlarda zaten çok fazla su tüketiyor, ben hep ekonomik modda kullanıyorum bulaşık makinemi

 6. Uğur Polat Reply

  Bulaşık makinesi aldım hijyen modunda 4 saat gösteriyor, eco modda 1 saat, o 4 saatte kim bilir ne kadar su harcar.

 7. Serkan Aydın Reply

  Bulaşık makinelerinin artık hepsinde neredeyse ekonomik mod var, yeni makineler artık çok su harcamıyor

 8. İlayda Aslan Reply

  Günümüzdeki bulaşık makinelerinde tasarruf modları falan var çok su harcadıklarını sanmıyorum

 9. Beyza Aslan Reply

  Bulaşık makinesnde markalar su harcama konusunda iyice tasarruf yaptırıyorlar artık, ufacık kütlede suyla büyük çamaşırlar yıkanabiliyor artık

 10. Canan Çakır Reply

  Bulaşık makineleri artık çok harcama yapmıyorlar gerçekten, su faturam 50 tl yi geçmiyor aylık 🙂

 11. Sedef Öztürk Reply

  1 sene önce bulaşık makinesi aldım ve bugün servis çağırdım ısıtıcı pompasının bozulduğunu öğrendim, allahtan garantisi vardı, suyun tazyikli olması ile ilgiliymiş bu sorun

 12. Yusuf Yıldız Reply

  Geçen eve yetkili servis geldi ona sorduğumuzda 6-9 lt su harcar ekonomik programlar dedi

 13. Ali Çelik Reply

  Bulaşık makineleri son teknolojiye sahip olduklarından bence daha çok az su harcamaları gerekiyor

 14. Muhammed Yıldız Reply

  Güncel bulaşık makineleri gerçekten çok az su harcıyor faturam düştü yeni aldığım makineyle

 15. Musa Ünal Reply

  Bulaşık makineleri artık çok az su harcıyorlar ve bu gerçekten su tasarrufu için çok önemli

 16. Nazlı Taş Reply

  Bulaşık makinesi su harcama konusunda git gide az harcıyor sanırım aylık çok az geliyor bana son model aldım bir tane

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 9 =