Birikim Nedir? Doğru ve Pratik Bir Şekilde Birikim Nasıl Yapılır?

Hepimiz hayatımızı daha rahat ve güzel bir şekilde yaşamak isteriz. Ancak ne kadar yüksek bir gelir sahibi olsak dahi harcamalarımızı kontrol edemediğimiz sürece o hayatı yaşamamız çok da mümkün olmayacaktır.

birevim kredisiz ev

Hayalimizde ki hayata ulaşmak, strese maruz kalmadan bir yaşama ulaşmak için birikim yapmamız önemli olacaktır. Gelire göre harcamak yerine temel ihtiyaçlarımızı, tasarruflarımızı hazırlayarak harcama yaparak daha fazla gelir elde etme, mal varlığı kazanma ve sorunlardan uzaklaşma şansımız olabilir.

Birikim Nedir?

Birikim konusunda en önemli detay nasıl yapıldığını ve neden yapıldığını öğrenmek olacaktır. Bu işlem ekonomik bir faaliyettir. Ekonomimizi doğru şekilde yönetmemize, yatırımlarımızı doğru noktaya yapmamıza yardımcı olan bir aktivitedir. Ancak bu kısa vadeli bir hareket değildir. Bir yıl, iki yıl veya daha uzun yıllar yapılması gereken bir işlemdir.

Doğru şekilde yapıldığında hayatımıza katacağı birçok değer olacaktır. Borçlarla uğraşmadan bir hayat yaşayabilecek, gelir seviyemizi yükseltecek yatırımlar yapabilmenize olanak sağlayacaktır. Tabi bunu yaparken doğru şekilde olduğundan emin olmak için öncelikle ekonominizi doğru şekilde yönetmeyi öğrenmelisiniz.

Ekonomiyi Doğru Yönetmek Nedir?

Birikim, yatırım veya harcama yaparken önemli olan nokta ekonominizi doğru yönetmek olacaktır. Gelir seviyeniz ne kadar yüksek olursa olsun eğer ekonomik anlamda nasıl ilerleyeceğinizi bilmiyorsanız sürekli bir sorunla karşılaşmanız mümkündür. Çünkü nasıl ve ne kadar harcama yapacağınız konusunda ilerlemeniz yanlış olacaktır.

Örneğin tatile gideceksiniz ve bu konuda bir limitiniz yoksa tatilden geldikten sonra tüm yıl bunun borcunu kapatmak için çalışabilirsiniz. Bunun için kendinize bir bütçe belirlemeli ve orada bunu kullanarak hareket etmelisiniz.

İhtiyaç Listesi ve İstek Listesi Oluşturmak

Hayatımızda ihtiyaçlarımız ve isteklerimiz vardır. İhtiyaçlar hayatımızı iyileştirecek olanları kapsar. İsteklerimizse bu konuda çok acil olmayanları anlatmak için kullanabilir. Kendinize bu konuda uzun bir liste yapın. İsteklerinizin üzerini çizin, ihtiyaçlarınız için ne kadar birikim yapmanıza karar verin.

Örneğin online ders almanız gerekiyor ancak bilgisayarınız bunun için yeterli olmuyorsa bu sizin ihtiyacınız olacaktır. Bunun için aylık ne kadar birikim yapmanız gerektiğini belirleyip yanına not etmelisiniz. Tüm ekonominizi bu şekilde düzenlenerek sürprizlere kapalı bir ekonomiye sahip olabilirsiniz.

Doğru Birikim Yöntemini Tercih Edin

Birikim çok farklı şekilde yapılabilir. Bu yapıyla alakalı bir durumdur ancak hepsi çok da verimli değildir. Cüzdanda veya banka hesabında para biriktirmek faydalı değildir. Çünkü buralara erişim kolay olduğu için harcaması da çok basit karar ile alınabilir. Anahtarı olmayan bir kumbara buna en iyi örnektir. Her gün 5 TL bu kutuya atarak, ay sonunda 150 TL, yıl sonunda 1800 TL’nin sahibi olabilirsiniz. Bir telefon almak istiyorsanız bunu peşinat olarak kullanabilirsiniz. Ya da limiti arttırarak telefonun parasını bu şekilde biriktirebilirsiniz.

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Öykü Avcı Reply

    Birikim yapabilmek gerçekten önemli, doğru birikimle bir çok şey yapabilmek mümkün bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

14 + 13 =