Mutfakta Tasarruf Etmenin Yolları

Aile bütçemizin büyük bir kısmı mutfak giderleri tarafından harcanır. En önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan yemek ihtiyacı, mutfak bölümünde giderildiği için, kazancımızın da önemli bir kısmını mutfakta harcarız. Aile üyelerinin sayısı arttıkça mutfak ihtiyaçları da paralel bir şekilde artar, bütçemiz daha fazla zorlanır. Bu konuda, annelerimiz eski zamanlardan bu yana, tasarruf yapmanın türlü yollarını denemiş, bazen kıt kaynaklarla da olsa, aile bütçesine büyük katkılar sağlamayı başarmıştır.

birevim-tasarruf-reklam

Günümüzde ise tüketim toplum olma yolunda hızla ilerlerken, birçok marka, market, ürün ve çeşit arasında gereksiz onlarca malzeme alıyoruz ve çoğu zaman daha hiç açılmadan çöpe giden ürünlere para harcıyoruz. Dünya üretmekle değil, tüketmekle ilerleyen ve sona doğru tüketecek hiçbir şey bırakmayan insanların elinde kaybolur giderken aslında alacağımız önlemlerle fark yaratmaya başlayabiliriz. Özellikle mutfaklardan başlayarak alacağımız bu önlemler, ileriki yıllarda hem dünya için hem de bizim için artı değer olarak geri dönecektir. Evimizde en çok vakit geçirdiğimiz mutfağımızda ne gibi tasarruf önlemleri alabiliriz hep birlikte bakalım:

 • Yemeklerimizi yüksek basınç ve sıcaklıkta, %50-75 arasında bir enerji tasarrufu sağlamak için düdüklü tencerede pişirelim
 • Çay suyunu saatlerce ocakta kaynatacağımıza bunun için kettle kullanalım
 • Fırına koyduğumuz yemeği her dakika kapağını açıp kontrol etmeyelim, ısı kaybı yaşanmasına sebep olmayalım. Fırın kapağı her açılışta 10 derece ısı kaybı yaşanır ve fırın bunu dengelemek için daha fazla enerji harcar.
 • Yemek pişirirken tencere kapağını sıkı bir şekilde kapatalım ve mümkünse az su ile pişirelim
 • Mikrodalga fırınlar kısa sürede pişirme ve ısıtma özellikleri ile geleneksel fırınlara göre %66 daha az elektrik harcarlar.
 • Kızartmaları fritözde yapmak kızartma tenceresinde yapmaktan daha az enerji harcar.
 • Bulaşık makinesini doldururken, bulaşıklar arasında 5 cm gibi bir boşluk bırakmak, ısı geçişi için faydalıdır. Sıcak hava böylece bulaşıklar arasında rahatça dağılabilir
 • Bulaşıklarımızı mümkün olduğunca ekonomik devirde ve kısa ayarlarda çalıştırmalıyız. Tam kapasite doldurmalı, ne çok boş ne de tam dolu olarak çalıştırmamalıyız.
 • Kullandığımız buzdolabının kapağını çok fazla açık kapatmak enerji israfına neden olur. Dolap kapağı her açıldığında sıcak hava içeri girer, dolap giren sıcak havayı soğutmak için ekstra enerji harcamak zorunda kalır. Dolabınızın soğutma bölüm sıcaklığı 4 – 5 C, dondurucu bölümü ise
 • -20 ile -18 C arasında olmalıdır. Yüksek enerji sınıfı olan A+ ve daha üstü buzdolapları da enerji tasarrufu için tercih edilmesi gereken dolaplardandır.
 • Ekmeklerimizi buzdolabında saklamak daha uzun süre dayanmalarını sağlar. Her yıl çöpe atılan ekmek sayısı milyonları aşar. Bu tüketimin önüne geçmek için evimize gereğinden fazla, yiyemeyeceğimiz kadar fazla ekmek almak israftır ve bütçemize zararlıdır.
 • Buzdolabında saklamak istediğimiz yiyeceklerimizi saklama kaplarına koyarak, ömürlerini uzatmalı, bozulmalarının önüne geçmeliyiz
 • Her gün yumurta haşlıyorsak elektrikli yumurta pişirici kullanmak daha az enerji harcamamızı sağlar.
birevim-sabit-reklam
Paylaş

7 Comments

 1. Arif Polat Reply

  Bu sene pandemi sürecinde ev ahaliyle bir karar aldık. Yemeği fazla yapmayacağız, artan olmayacak. Bu sebeple de yemek israf olmayacak, fazla yemek su malzemesi israf olmayacak, tasarrufa kafanızda karar verip uygulamanız gerekiyor

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Arif Bey;
   Mutfakta tasarruf en önemli adımlarından biri hiç bir yiyeceğin çöpe atılmamasıdır. Hiç bir yiyeceğin çöpe atılmaması için ihtiyaç kadar satın alıp,ihtiyaç kadar pişirilmesi gerekir. Böylellikle hem paradan hem zamandan tasarruf ederiz.

 2. Mehmet Polat Reply

  Evde en büyük tasarruf yapılacak yer bence mutfak, yenmeyen bir sürü şey alıp israf etmektense, yiyilen kadar alıp bittikçe tekrar alınması gereksiz masrafı tasarrufa çevirebilir.

 3. Ezgi Güler Reply

  Mutfakta tasarruf açıkçası israf olacak fazla alınan yiyeceklerin alımını hafifletmekle başlayabilir. Ek olarak her şeyi alım olarak görmeyelim mutfakta kullandığımız çeşme suyu, bulaşık makinesi, buzdolabının kapağının uzun süre açık durması gibi gündelik hayatta sıkça yaptığımız hatalarda var

 4. Öykü Erdoğan Reply

  Mutfakta tasarrufu eve aşılayacak en önemli kişi annedir, annenin mutfakta özen gösterdiği her şeye ondan öğrenen ev bireyleri de önem gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir