Okulda Tasarruf Yapmanın Yolları

birevim kredisiz ev

Toplumun yaşam standartlarının arasında yer alan eğitim, yaşantımızda büyük yer kaplamaktadır. İlkokuldan üniversiteye kadar yıllarımızı geçirdiğimiz okullarda, çok fazla elektrik, su, doğalgaz gibi enerji kaynakların yanında kağıt gibi önemli geri dönüşüm ürünleri kullanılmaktadır. Hayatımızı büyük bir bölümün kaplayan okullarda hangi tasarruf yöntemleri kullanmalıyız? Kullanılan kaynakların maddi ve manevi olarak geri dönüşleri olmaktadır.

Maddi kayıpların yanında, doğal kaynaklarımızın korunması, israf edilmemesi ve doğaya göstermemiz gereken saygı gereği hepimizin bilinçli davranması gerekir. Toplumu bilinçlendirme konusunda önder kabul ettiğimiz okullarımızın, eğitim ve öğretim yuvalarımızın kaynaklarını verimli kullanabilmek için neler yapabiliriz? Gelin hep birlikte okullarımızda nasıl tasarruf yapabiliriz öğrenelim. Bunun için alacağımız önlemler, tasarruf bilincimizin gelişmesine vesile olacaktır.

Okulda Nelerden Tasarruf Yapılabilir?

Okullarımızda öğrenciler kadar zaman geçiren öğretmenleriniz ve görevliler bulunmaktadır. Okuldaki kaynakları bilinçli kullanmak çok önemlidir. Okullarda aşağıdaki 5 alanda tasarruf yapılabilir.

Okulda Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Doğalgaz, odun, kömür gibi yakıtları verimli kullanmak için okul kapanış saatlerinde dereceleri düşürülmeli ya da kapatılmalıdır. Güneşli günlerde, güneş ışığından yararlanmak için perdeler ve pencereler açılarak tasarruf sağlanabilir.

Okulda Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Okul lavabolarında çok zaman geçiren çocuklar, musluğu açık bırakabiliyor, gereğinden fazla su tüketebiliyorlar. Çocuklarımızın bu konuda bilinçlenmesi için okulda öğretmenlerimizin, evde ise anne babaların uyarılarda bulunması, örnek olması ve tasarrufun gerekliliği, çevre bilincinin çocukta oluşması için çaba sarf etmelidir. Tuvalette gereksiz yere harcanan su, geleceğimizden çalar. Ayrıca, yine lavabolarda kullanılan sabunlar, tuvalet kâğıtları da gereksiz yere harcanmamalıdır.

Okulda Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

 • Elektrik Tasarrufu İlk Olarak Eğitim İle Başlar: Okullarda verilen, tüm eğitim gibi tasarruf hakkında da verilecek olan güzel eğitimler sayesinde, elektrik tasarrufu yapma konusunda da büyük başarılara ulaşılabilir. Bu durumda öğretmenlerimizin, öğrencilere vereceği tasarruf eğitiminin önemi çok büyüktür. Sadece okullarda öğretmenler değil, evde ebeveynlerin de çocuklarına küçük yaşta bu eğitimi vermeleri gerekir.
 • Tasarruflu Aydınlatma Ürünleri Kullanarak Tasarruf: Tasarruflu ampuller kullanarak, tüketimi gerçekleşen elektrik miktarını yarı yarıya hatta ve hatta yarıdan daha aza indirmek mümkündür.
 • LED Aydınlatmalardan Faydalanarak Tasarruf: Normal ampullerden 10 kat daha az elektrik tüketen LED ampuller; günlük sekiz saat yanık kalarak, otuz beş yıl bozulmadan çalışabilir. Bu sayede hem elektrik tasarrufu yapılabilir hem de lamba masrafından tasarruf edilebilir.
 • Boşa Yanan Işıkları Kapatarak Tasarruf: Okullarda aydınlatma düğmeleri üzerinde yazan “Lüzumsuzsa Söndür.” yazısını hatırlamayan yoktur diye tahmin ediyoruz. Bu uyarıya uyarak inanılmaz düzeylerde elektrik tasarrufu sağlayabiliriz.
 • Elektronik Cihazların Fişlerini Çekerek Tasarruf: Bilgisayar, akıllı tahta, projeksiyon, Televizyon ve bunların dışında aklınıza gelebilecek kullanılmayan her türlü elektronik cihazın fişi çekilerek elektrik tasarrufu sağlanabilir.
 • Güneş Işığı ile Elektrik Tasarrufu: Okullarda ders işlendiği sırada gündüz vakti ışıkları açmak yerine perdeleri açarak gün ışığından faydalanılabilir. Bu sayede de okular da elektriklerden tasarruf sağlanabilir.
 • Fotoselli aydınlatma Cihazları Kullanmak: Okul koridorlar, tuvaletler, okul çevresi, giriş ve çıkışlarda fotoselli aydınlatmalar kullanılması sayesinde, aydınlatmaların açık unutulması sonucu boşa akan elektrikten tasarruf sağlanabilir. Ayrıca bu sayede ışıklar sadece ihtiyaç halinde yanar.
 • Akıllı Sayaç Kullanımı: Okullarda akıllı sayaçlar kullanarak elektrik tüketiminden daha fazla tasarruf edilebilir. Öyle ki yapılan araştırmalar akıllı sayaç kullanılan okullarda elektrik faturasının % 8 daha az geldiğini ortaya koymuştur.

Okulda Kağıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Okullarda en çok kullanılan ürünlerden olan kağıt, geri dönüşümüne en çok önem verilmesi gerekilen kaynaktır. Okulda kullanılan kağıtlar geri dönüşüm kutularında toplanabilir. Ayrıyeten resmi evrak olarak kullanılmayan kağıtların arka tarafları yeniden değerlendirilmelidir.

Sınıflarda bulunan demirbaş eşyaların korunması konusunda çocuklar bilinçlenmeli, sınıf eşyaları korunmalı ve bir sonraki yıllarda kullanacak çocuklar için en sağlam şekilde bırakılmalıdır. Aksi takdirde, her yıl yenilenen okul sıraları, perdeler, badana masrafları gibi giderler hem aile bütçesine zararlıdır hem de bilinçsiz kullanımla yapılan israflardır.

Okullarda Enerji Tasarrufu

 • Okullarda kullanılan su, elektrik, doğalgaz, kömür, odun gibi kaynaklar için belirli kriterler getirilmelidir. Her sınıfın uyması gereken kurallar öğretmenler tarafından öğrencilere anlatılmalı ve öğrenciler bu konuda bilinçlenmelidir.
 • Okullarda kullandığımız birçok elektronik eşya bulunur. Sınıflarda kullanılan akıllı tahtalar, bilgisayarlar, fotokopi makineleri, projektörler, yemekhanelerde kullanılan elektronik eşyalar ve daha birçok eşyanın kullanımı bittikten sonra fişlerden çıkarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, fişe takılı olan elektronik cihaz, kullanılmasa dahi enerji tüketmeye devam eder.
 • Elektrik düğmelerinin ve muslukların sensörlü olması hem hijyen açısından hem de tasarruf açısından önemlidir. Çocuklar hem gereksiz yere su ve elektrik sarfiyatı yapmazlar hem de bu düğmelere dokunmayarak hijyenik olarak korunmuş oluyorlar.
birevim
Paylaş

18 Comments

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yunus Bey,
   Okulda tasarruf yapmanın temel adımı öğrenciler tasarruf bilincini oluşturmaktır. Bu bilince ulaşan kişi hayatı boyunca bunu sürdürecektir.

 1. Yakup Yıldız Reply

  Tasarrufta öğretmenlerimiz küçük yaştaki öğrencilerimize tasarruf aşılamalı ve tabi ki her şey okulda olmaz evde de aileler olarak bizler çocuklarımıza tasarrufu evde aşılamalıyız 🙂

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yakup Bey,
   Okulda tasarruf yapmak için öncelikle çocuklara tasarruf bilinci oluşturulmalı. Bilinçlenen birey sadece okulda değil hayatının her alanında tasarruf yapacaktır.

 2. Orhan Gül Reply

  Pandemi öncesi oğlumun okuluna gittiğimde akıllı tahtalar teneffüslerde de açık duruyordu, okul müdürüyle görüştüğümde bu durumu çözüm üreteceklerini söylediler. Tüm sınıfları düşünürsek gereksiz yere çok elektrik masrafı oluyor. Bu yüzden biz büyükler evde, öğretmenlerimiz okulda çocuklarımıza tasarrufu yaptırıp öğretmeleri gerekiyor.

 3. Hakan Yalçın Reply

  Okulda tasarruf yapmak gerçekten önemli çünkü okullar çocuklarımızın eğitim gördükleri ikinci yuva. Orada öğrendiklerini de evde uygulayarak tasarrufu yayabiliriz.

 4. Bekir Aktaş Reply

  Okulda öğretmenler tabi ki tasarrufu kontrol etmeliler, ancak biz ailelerde evlerde çocuklarımızı bu anlamda yetiştirmeliyiz.

 5. Ahmet Doğan Reply

  Tasarrufun okulda nasıl yapılabileceğine dair güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler 🙂

 6. Yunus Sarı Reply

  Tasarruf konusu günümüz döneminde çok daha fazla önem arz etmeye başladı, bazı stresli süreçler tasarrufu daha çok öğretici oluyorlar aslında

 7. Salih Şimşek Reply

  Tasarrufu çocuklarımıza daha çok öğretmeliyiz çünkü geleceğin sahibi onlar olacaklar 🙂

 8. Mahmut Ünal Reply

  Pandemi olduğundan okullar tamamen kapalı aslında bu bir nebze bütçesel anlamda faydalı olacaktır

 9. Şerife Tekin Reply

  Okulda tasarruf yapmak gerçekten çok kolay bence, kırtasiye eşyalarından başlayabiliriz mesela

 10. Büşra Özkan Reply

  Okullarda tasarruf için bence öğrencilere seminer falan yapılmalı, teşvik edici çalışmalar yapılmalı

 11. Bekir Köse Reply

  Okul alışverişlerinde tasarruf yapmak gerçekten çok önemli bence, gereksiz markalar çok pahalı masraflar yaptırıyorlar bizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − twelve =