Okulda Tasarruf Yapmanın Yolları

Toplu yaşam alanlarından en önemlisi çocuklarımızı emanet ettiğimiz okullardır. Günün büyük bir bölümünü okulda geçiren çocuklar, öğretmenler ve görevliler, tüm gün boyunca, elektrik, su, doğalgaz ve daha pek çok kaynağı kullanır. Elbette bu kullanımların maddi ve manevi olarak geri dönüşleri olur.

birevim kredisiz ev

Maddi kayıpların yanında, doğal kaynaklarımızın korunması, israf edilmemesi ve doğaya göstermemiz gereken saygı gereği hepimizin bilinçli davranması gerekir. Toplumu bilinçlendirme konusunda önder kabul ettiğimiz okullarımızın, eğitim ve öğretim yuvalarımızın kaynaklarını verimli kullanabilmek için neler yapabiliriz? Gelin hep birlikte okullarımızda nasıl tasarruf yapabiliriz öğrenelim. Bunun için alacağımız önlemler, tasarruf bilincimizin gelişmesine vesile olacaktır.

 • Okullarda kullanılan su, elektrik, doğalgaz, kömür, odun gibi kaynaklar için belirli kriterler getirilmelidir. Her sınıfın uyması gereken kurallar öğretmenler tarafından öğrencilere anlatılmalı ve öğrenciler bu konuda bilinçlenmelidir.
 • Okullarda kullandığımız birçok elektronik eşya bulunur. Sınıflarda kullanılan akıllı tahtalar, bilgisayarlar, fotokopi makineleri, projektörler, yemekhanelerde kullanılan elektronik eşyalar ve daha birçok eşyanın kullanımı bittikten sonra fişlerden çıkarılmalıdır. Unutulmamalıdır ki, fişe takılı olan elektronik cihaz, kullanılmasa dahi enerji tüketmeye devam eder.
 • Okul lavabolarında çok zaman geçiren çocuklar, musluğu açık bırakabiliyor, gereğinden fazla su tüketebiliyorlar. Çocuklarımızın bu konuda bilinçlenmesi için okulda öğretmenlerimizin, evde ise anne babaların uyarılarda bulunması, örnek olması ve tasarrufun gerekliliği, çevre bilincinin çocukta oluşması için çaba sarf etmelidir. Tuvalette gereksiz yere harcanan su, geleceğimizden çalar. Ayrıca, yine lavabolarda kullanılan sabunlar, tuvalet kâğıtları da gereksiz yere harcanmamalıdır.
 • Elektrik düğmelerinin ve muslukların sensörlü olması hem hijyen açısından hem de tasarruf açısından önemlidir. Çocuklar hem gereksiz yere su ve elektrik sarfiyatı yapmazlar hem de bu düğmelere dokunmayarak hijyenik olarak korunmuş oluyorlar.
 • Doğalgaz, odun, kömür gibi yakıtları verimli kullanmak için okul kapanış saatlerinde dereceleri düşürülmeli ya da kapatılmalıdır. Güneşli günlerde, güneş ışığından yararlanmak için perdeler ve pencereler açılarak tasarruf sağlanabilir.
 • Sınıflarda bulunan demirbaş eşyaların korunması konusunda çocuklar bilinçlenmeli, sınıf eşyaları korunmalı ve bir sonraki yıllarda kullanacak çocuklar için en sağlam şekilde bırakılmalıdır. Aksi takdirde, her yıl yenilenen okul sıraları, perdeler, badana masrafları gibi giderler hem aile bütçesine zararlıdır hem de bilinçsiz kullanımla yapılan israflardır.
birevim
Paylaş

18 Comments

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yunus Bey,
   Okulda tasarruf yapmanın temel adımı öğrenciler tasarruf bilincini oluşturmaktır. Bu bilince ulaşan kişi hayatı boyunca bunu sürdürecektir.

 1. Yakup Yıldız Reply

  Tasarrufta öğretmenlerimiz küçük yaştaki öğrencilerimize tasarruf aşılamalı ve tabi ki her şey okulda olmaz evde de aileler olarak bizler çocuklarımıza tasarrufu evde aşılamalıyız 🙂

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Yakup Bey,
   Okulda tasarruf yapmak için öncelikle çocuklara tasarruf bilinci oluşturulmalı. Bilinçlenen birey sadece okulda değil hayatının her alanında tasarruf yapacaktır.

 2. Orhan Gül Reply

  Pandemi öncesi oğlumun okuluna gittiğimde akıllı tahtalar teneffüslerde de açık duruyordu, okul müdürüyle görüştüğümde bu durumu çözüm üreteceklerini söylediler. Tüm sınıfları düşünürsek gereksiz yere çok elektrik masrafı oluyor. Bu yüzden biz büyükler evde, öğretmenlerimiz okulda çocuklarımıza tasarrufu yaptırıp öğretmeleri gerekiyor.

 3. Hakan Yalçın Reply

  Okulda tasarruf yapmak gerçekten önemli çünkü okullar çocuklarımızın eğitim gördükleri ikinci yuva. Orada öğrendiklerini de evde uygulayarak tasarrufu yayabiliriz.

 4. Bekir Aktaş Reply

  Okulda öğretmenler tabi ki tasarrufu kontrol etmeliler, ancak biz ailelerde evlerde çocuklarımızı bu anlamda yetiştirmeliyiz.

 5. Ahmet Doğan Reply

  Tasarrufun okulda nasıl yapılabileceğine dair güzel bilgiler vermişsiniz teşekkürler 🙂

 6. Yunus Sarı Reply

  Tasarruf konusu günümüz döneminde çok daha fazla önem arz etmeye başladı, bazı stresli süreçler tasarrufu daha çok öğretici oluyorlar aslında

 7. Salih Şimşek Reply

  Tasarrufu çocuklarımıza daha çok öğretmeliyiz çünkü geleceğin sahibi onlar olacaklar 🙂

 8. Mahmut Ünal Reply

  Pandemi olduğundan okullar tamamen kapalı aslında bu bir nebze bütçesel anlamda faydalı olacaktır

 9. Şerife Tekin Reply

  Okulda tasarruf yapmak gerçekten çok kolay bence, kırtasiye eşyalarından başlayabiliriz mesela

 10. Büşra Özkan Reply

  Okullarda tasarruf için bence öğrencilere seminer falan yapılmalı, teşvik edici çalışmalar yapılmalı

 11. Bekir Köse Reply

  Okul alışverişlerinde tasarruf yapmak gerçekten çok önemli bence, gereksiz markalar çok pahalı masraflar yaptırıyorlar bizlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

eleven − 2 =