Okullarda Elektrik Tasarrufu İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

birevim kredisiz ev

Elektrik faturaları son yıllarda aile bütçemize sıkıntı yaşatıyor. Çekirdek bir ailenin ödediği elektrik faturası ne kadar zorlayıcıysa, toplu yaşam alanlarında kullanılan elektrik faturalarının ne kadar yüksek olabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Örneğin okullar elektrik tüketimi konusunda en çok enerji harcayan kurumlardır. Dersliklerde kullanılan bilgisayarlar, fotokopi makineleri, projeksiyonlar, akıllı tahtalar, klimalar ve daha birçok unsur tüketimi artırır. Evimizde olduğu gibi okul gibi toplu yaşam alanlarında da tasarruf etmek mümkündür. Bunun için neler yapabileceğimizi yazımızın devamında görebilirsiniz.

 • Ülkemizdeki okulların tamamına yakınında ışıklandırma düğmelerinin üzerinde ‘lüzumsuzsa söndür’ ibaresi yer alır. Hayatımıza elektrik tasarrufunu ilk kez sokan okullar bu yönde en çok katkıda bulunan kurumlardır. Eğitim hayatımızda çok sık karşılaştığımız ‘tasarruf’ kelimesi, okula başladığımız ilk günden öğretilmeye başlanan ve alışkanlık kazanmamız için sürekli tekrarlanan, yazılı uyarılarla dikkat çekilen bir unsur olmuştur. Öğretmenlerimizin vereceği tasarruf eğitimleri ve ailenin verdiği eğitimlerle çocukluktan başlayan bir bilinçlenme, elektriğin boşa harcanmasının önüne geçilmesinde en büyük katkıyı sağlar.
 • İnternet üzerinden yapacağımız ufak bir araştırma ile LED ampullerin, normal ampullere göre 10 kat daha az elektrik tükettiğini görebilirsiniz. Elektrikten tasarruf sağlamak istiyorsak günlük 8 saat yanık kalarak, 35 yıl bozulmadan çalışan LED ampulleri kullanabilirsiniz. Böylece ciddi anlamda bir tasarruf sağlarsınız.
 • Okullarda gündüz saatlerinde açılan elektrik gereksiz tüketilen bir enerjidir. Gün ışığından yararlanmak için perdeleri açabilirsiniz. Tasarruf sağlamak için etkili bir yol olan gün ışığını kullanmak akıllıca bir yöntemdir.
 • Okullarda her sınıfta bulunan elektronik cihazlar çok fazla elektrik tüketirler. Bunun önüne geçebilmek için, çalışmadığınız cihazların fişlerini çekebiliyorsunuz. Biliyorsunuz ki elektronik cihazlar, hiç kullanmasanız dahi fişe takılı kaldıklarında da enerji harcamaya devam ederler.
 • Okullarda kullanılacak akıllı sayaçlarla, elektrik faturasında %8’ lik bir düşüş elde edersiniz. İlk başta maliyetli görünen bu uygulamalar, uzun vadede size büyük kazanç sağlar. Yapılan araştırmalar akıllı sayaçların tasarruf konusunda en verimli geri dönüşü aldığınız uygulama olduğunu gösteriyor.
 • Işıkların yalnızca gerekli durumlarda kullanılması için fotoselli aydınlatma cihazları kullanılabilir. Okullarda bulunan çok sayıda aydınlatma gereksiz şekilde açık bırakılırsa, geri dönüşü yüklü miktarlarda faturalar olur. Kullanılacak fotoselli aydınlatma cihazları, okulun içinde ve dışındaki tüm yerlerde kullanılabilir. Böylece boşa giden elektrikten tasarruf edilebilir.

Küçük yaşta başlayan tasarruf eğitimleri, ileri zamanlarda çevreye duyarlı, israftan kaçınan ve doğanın dengesine zarar vermeden yaşayan bireyler yetişmesine olanak sağlar. Okulda öğretmenlerimizin verdiği eğitimlere ek olarak biz de çocuklarımıza evde örnek davranışlar sergileyerek, tasarruf bilincinin oluşmasını sağlayabiliriz.

birevim
Paylaş

15 Comments

 1. Serkan Özcan Reply

  Bizim çocuğun okulu da led ampüle döndü geçen sene tasarruf amaçlı, tasarruflu ampüller gerçekten işe yarıyor

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Serkan Bey,
   Okullarda su masrafının azaltılması için ise çocuklara tasarruf etmeyi öğretmek ve ve bu bilinç kavratmak gerekir.

 2. Buket Özkan Reply

  Okullarda bence öğretmenlerin daha bilinçli olması gerekiyor, okulda öğretmen evde anne-baba çocukları bu konuda yetiştirmeliler

 3. Ahsen Yıldız Reply

  Eğitim önce evde, sonra da okulda başlar diye boşuna dememişler. Çocuklarımızı tasarruf konusunda iyi yetiştirmeliyiz ki geleceğimiz daha güzel olsun

 4. Elif Şimşek Reply

  Okulların bir çoğu bence bu konuda dikkat ediyor, tasarruflu ampuller kullanıyorlar gittiğim çoğu okulda

 5. Şaban Öztürk Reply

  Okuldaki tasarruf sistemi, aslında önce elektrikle başlamalıdır. Zaten pandemi sürecinde okullarda klima yasak oluyor, elektrik konusunda da tasarruf ampulleri kullanılırsa ciddi bir başlangıç olacaktır tasarruf için.

 6. Abdullah Korkmaz Reply

  Okullarda elektrik tasarrufu için güneş paneli sistemi düşünebilir aslında, büyük alanları var bunun içi çatıda 🙂

 7. Metin Yalçın Reply

  Okullarda tasarruf daha da çok yapılmalı diye düşünüyorum çünkü oralarda çok fazla kullanım var

 8. Selda Arslan Reply

  Okullarda şu an pandemiden dolayı zaten komple kapalıdır sistemler, ancak okullar açıkken gerçekten dikkat edilmesi gereken bir konu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 12 =