Motosiklette Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

birevim kredisiz ev

Şehir içi ve şehir dışında en çok kullanılan ulaşım araçlarından biri motosiklettir. Motosiklet kullanmayı tercih edenler şehir trafiğine takılmadan zamandan tasarruf ederek yolculuk yaparlar. Sıkışan trafikte rahatlıkla hareket edebilen motosikletler, gün geçtikçe daha fazla kişi tarafından tercih edilen araçlardır. Ancak dönem dönem yakıt tüketimi konusunda sıkıntı çıkaran bu araçlar, kullanıcılarına extra masraf çıkarabiliyor. Motosiklette yakıt tasarrufu hakkında nasıl bir yol izlenebileceğini öğrenmek için ufak bir araştırma yapıp sizin için derledik. Aşağıda vereceğimiz küçük tüyolar ile motosiklet kullanıcıları yakıt tasarrufu yapabilirler. Bunun için yapılması gerekenler:

Motosikletinizin Bakımını Zamanında Yaptırın

Motosikletlerde tıpkı otomobiller gibi belli zamanlarda bakıma girmelidir. Düzenli yapılan bakımlar hem sizi kazalardan korur hem de yakıt tasarrufu sağlar. Motosikletinizin fazla yakıt tüketmesinin sebebi, yıpranmış buji, jikle kelebeği ayarsızlığı veya elektik aksamında yaşanan bozukluklar olabilir. Bütün bu sorunlar, motosikletinizin gereğinden fazla yakıt tüketmesine sebep olabilir. Ayrıca, aracınızın lastik basınçlarını düzenli kontrol etmeli, fren balatalarının fazla sıkı olmamasına dikkat etmelisiniz. Soğutma sisteminin sorunsuz şekilde çalışması da yakıt tasarrufu yapmak için önemli bir detaydır.

Motosiklet Kullanıcılarının Yaptığı Hataları Yapmayın

Motosiklet kullanıcılarının sık sık yaptığı hataların başında motorun ısınmasını beklemeden hareket etmeleri gelir. Bu da her ne kadar bakımı yapılmış bir motosiklete sahip olsanız da yakıtınız erken bitmesine neden olan bir harekettir. Sık değiştirilen şeritler, motosiklete yüklenen fazla yükler, yokuş çıkarken gaza basmak, trafik hızına uymadan frene basmak motosikletinizin fazla yakıt yakmasına sebebiyet verir. Trafiğin normal seyrine uygun olarak hareket ederek yakıt tasarrufu yapabilirsiniz.

Hava Şartlarına Bağlı Meydana Gelen Yakıt Tüketimine Dikkat Edin

Motosiklet kullananların en çok şikâyet ettiği konulardan biri soğuk havalarda yaşanan jikle çekili halde uzun saatler boyunca yolculuk yapmaktır. Ekstra yakıt tüketimine sebep olan bu duruma engel olmak için jikleyi motosikleti sürdükçe ve kademeli olarak kapatırsanız yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Yaz mevsiminde ise radyatörün düzenli olarak bakıma sokmazsanız motorunuz aşırı ısınır ve yakıt tüketiminiz de artar. Bu nedenle yaz ve kış mevsimlerinde motosikletinizde dikkat edeceğiniz bu unsurlarla fazla yakıt tüketiminin önüne geçmiş olursunuz ve aracınızın daha uzun ömürlü olmasına imkân sağlarsınız.

birevim
Paylaş

10 Comments

  1. Yunus Çetin Reply

    Motorsiklet kullanıyorum ve yakıt tüketimi için gaz koluna dikkat etmek gerekiyor aslında, gaz kolunu dengeli kullanırsanız çok iyi yakıt tüketimi sağlayabiliyorsunuz

  2. Yunus Arslan Reply

    Motosikletler zaten çok yakıt tüketebilen araçlar değil, 100 km 3-4 lt yakıyorlar diye biliyorum

  3. Hüseyin Bulut Reply

    Motorsikletlerde yakıt tasarrufu biraz elcik denen bölgeye yaptığınız kullanıma bağlı oluyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 5 =