Evlerde Isı Tasarrufu Yapmanın Yolları

birevim kredisiz ev

Kış mevsimi geldiğinde hemen hemen herkes ısı tasarrufu yapmanın yollarını arar. Evlerimizde yapacağımız bazı ufak değişiklikler ve alacağımız önlemlerle bütçemize katkı sağlayabilir ve tasarruf edebiliriz. Bunun için size önereceğimiz bazı püf noktaları yardımcı olabilir.

Kombi Seçimi ve Bakımı

Soğuk havalar yüzünü göstermeden kombinizin yıllık bakımını yaptırmanızda yarar var. Kombi seçimi ve bakımı ısı tasarrufunda çok önemli bir rol oynar. Kombinizi yenileyeceksiniz yoğuşmalı bir kombi seçebilirsiniz. Yoğuşmalı kombiler, diğer kombilere göre daha verimli çalışırlar. Verimli çalışan kombi, ayarladığınız derecede maksimum ısı verir.

Isı Yalıtımı (İzolasyon)

Isı tasarrufu yapmak için başvuracağınız en önemli yöntemlerin başında izolasyon gelir. Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız bina yönetimi ile görüşebilir, müstakil bir evde iseniz çeşitli firmalardan yardım alabilirsiniz. Böylelikle evinize yaptırdığınız yalıtımla, yaklaşık olarak %20-25 arasında bir ısı tasarrufu sağlarsınız

Pencere ve Kapı Çerçeveleri

Sıcak havanın dışarı çıkmasını engellemek için, çerçeve ve cam arasında kalan boşluk bölgeleri silikon veya süngerle kapatabilirsiniz. Mümkünse çift camlı sistemleri kullanarak da ısı tasarrufu yapabilirsiniz.  Dış kapınızın altına koyacağınız sünger ve benzeri malzemelerle, dışarıdan gelen soğuğu evin içine sokmazsınız.

Kullanmadığınız Petekleri Kapatın

Evinizde çok sık kullanmadığınız odanızın radyatörünü kapatabilirsiniz. Gereksiz yere çalışan radyatörler sizi ısıtmadığı gibi faturanızı da kabartır. Fazla olan radyatörlerin vanasını kapatarak, ısı tasarrufu yapmış, faturanızın yükünü hafifletmiş olursunuz. Evde bulunmadığınız uzun saatler boyunca da kombinizi tamamen kapatabilir, siz evin dışındayken kombinizin gereksiz yere çalışmasına engel olabilirsiniz.

Evinizi Havalandırın

Isı tasarrufu yapmanın bir diğer yolu, günün en güneşli zamanında pencereleri açmaktır. Özellikle öğle saatlerinde daha fazla olan güneş ışığından yararlanabilir, pencerelerinizi açarak, güneşin evinizi ısıtmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Evinizi Nemlendirin

Sıcak ve kuru hava sizi rahatsız edebilir ve kapıyı ve pencereyi açma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Bunları yaşamamak için peteklerin üzerine koyacağınız içi su dolu kaplarla, odanızı nemlendirebilir ve ısı kaybını önleyebilirsiniz.

Radyatörün Önünde Eşya Bulundurmayın

Radyatörün önünde bulunan, koltuk, masa, dolap gibi eşyalar, odadaki ısının eşit şekilde dağılmasını engeller. Isı tasarrufu yapmak istiyorsanız, radyatörün önünde bulunan eşyaları çekmeli, dekorasyonunuzu buna göre yapmalısınız.

Kombinizi Derecesi İle Oynamayın

Kombinin derecesi ile çok fazla oynamak doğalgaz tüketimini arttırır. Kombinin çok fazla enerji harcamasına neden olmak istemiyorsanız, kombinizi belli bir derecede tutun. Gerekli olmadan derecesi ile çok fazla oynamayın.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Abdullah Yıldırım Reply

  Isı tasarrufu için güzel öneriler vermişsiniz, malum kış geliyor ve doğalgaz baya bir zamlandı

 2. Murat Işık Reply

  Isı tasarrufu için bence önce ısı yalıtımı şart, ısı yalıtımı güzel yaptırılmışsa binada ısı kaybı olmuyor 🙂

 3. Hasan Turan Reply

  Isı tasarrufu günümüzde maddiyat anlamında çok önemli, ısı tasarrufu için güzel öneriler olmuş 🙂

 4. Cemal Doğan Reply

  Isı tasarrufu gerçekten çok önemli, ısı tasarrufu çok ciddi fatura tasarrufu yaptırıyor 🙂

 5. Gamze Güler Reply

  Isı tasarrufu bence çok önemli bir şey, ısı tasarrufuna karşı önlem alınmazsa çok ciddi sorunlar oluşabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × one =