Ofiste Kâğıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

Zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimiz, iş yerlerimizde en çok kullandığımız malzeme kâğıttır. Her yıl milyonlarca ton kâğıt üretimini bir o kadar ve daha fazla kâğıt israfı takip eder. Her ne kadar dijital dönüşüm kavramı ile çalışan iş yerlerinin sayısı artıyor olsa da kâğıt yine de iş yerlerinin bir numaralı demirbaşı olmaya devam ediyor. Her ne kadar, mail düzeneği ile işlerimiz halletme yoluna gitmeye başlasak da, yazılı metni elimize alarak çalışmayı daha çok seviyoruz.

birevim-tasarruf-reklam

Hal böyle olunca, kesilen binlerce ağacın sayısı düşmek yerine, artarak devam ediyor. Dünyamız ormandan, yeşilden uzaklaştıkça, ağaçlar kesildikçe, evrenin dengesi de bozulmaya devam ediyor. İş yerlerinde kâğıt tasarrufu yapmak için uygulayabileceğimiz bazı yöntemlerle biz de kendimize düşen görevi yapabiliriz. Bunun için hazırladığımız yazımızda tasarruf yöntemlerine hep birlikte göz atalım.

İş Akışını Kâğıtsız Hale Getirin

Daha fazla kâğıt tüketiminin önüne geçmek için, ofis işlerimizi mail üzerinden yaparak tasarruf edebiliriz. Elektronik imzalar, toplantı organizasyonları ve daha pek çok işimizi bilgisayarlarımızla halledebiliriz. Böylece kâğıt kullanımının %50 gibi ciddi bir oranda düştüğünü görecek, ayrıca işlerinizin daha pratik hale geldiğini göreceksiniz.

Belge Yazdırırken İki Kere Düşünün

Gelen her mailin çıktısını almaya gerek yok. Çalışırken en çok yapılan hatalardan biri, her metnin çıktısını alarak, kâğıt üzerinde çalışmaya devam etmektir. Hâlbuki bu alışkanlık son derece gereksiz ve kâğıt israfına yol açan bir özelliktir. Belge yazdırmadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Gereksiz yere kâğıt israfı yapmayın.

Ofise Geri Dönüşüm Kutuları Yerleştirin

Belediyeler ve birçok kurum, ofisinize kadar gelip atıp kâğıtlarınızı ücretsiz olarak topluyorlar. Yanlarında getirdikleri geri dönüşüm kutularını her kata koyarak, kullanılmış kâğıtlarınızı değerlendirebilirsiniz. Belirli aralıklarla gelen şirketler veya belediye çalışanları, bu kutuları ofisinizden alacaktır.

Belgeleri Çift Taraflı Kullanın

İş yerlerinde bulunan çok fonksiyonlu yazıcılarda, belgelerin çift taraflı kullanım özelliği bulunuyor. Siz de kâğıtlarınızı çift taraflı kullanabilirsiniz. Böylece tasarruf etmiş olursunuz. Tek taraflı çıktılarınızı da işiniz bittikten sonra atmayıp, arkasında kalan boş tarafı kullanabilirsiniz. Tamamen işiniz bittiğinde ise geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz.

Toplantılarda Kâğıt Kullanmayın

Toplantılarda alacağınız notlar için kâğıt kullanmak yerine, bilgisayarlarınızı kullanın. Böylelikle kâğıt israfının önüne geçmiş olursunuz. Üstelik toplantı notlarını ilk önce kâğıda yazıp, ardından bilgisayara geçirmek gibi iki ayrı iş yapmamış olursunuz.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

7 Comments

 1. Muhammed Yalçın Reply

  Bizim çalıştığımız şirket tasarruf amaçlı tüm işlemleri elektronik ortama döktü yazıcı vs artık kullanmıyoruz.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Muhammed Bey,
   Ofiste tasarrufun en önemli adımı kağıt kullanımını azaltmaktır. Bu ancak işlemlerin online olarak yürütülmesi ile mümkündür. Pandemi sürecinde hemen hemen her işlemin online olarak yürütebileceğini öğrenmiş olduk.

 2. Şeyma Şahin Reply

  Keşke bizde geçebilsek online ortama, halen üstlerimizin teknolojiyle alakası pek olmadığı için her işlem için evrak düzenliyoruz

 3. Melis Ünal Reply

  Şirket olarak bizde pandemi sürecinde online ortama geçtik tamamen, nerden baksanız günlük 20-30 top A4 kağıdı tüketimi yapılıyordu sözleşmeler/çıktılar için, şimdi online ortamda elektronik imza ile işlemleri tamamlıyoruz.

 4. Sedef Özdemir Reply

  Bizim ofistede kağıt tüketimini azaltmak adına elektronik ortama geçilip imzalar onaylar vs hepsi elektronik ortamda sağlanmaya başladı.

 5. Sinem Çelik Reply

  Kağıt tüketimini azaltmak için en iyi yapılabilecek şey komple digital ortama geçmek, zaten pandemi sürecinden dolayı halen evde çalışıyoruz çoğumuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir