Ofiste Kağıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

birevim kredisiz ev

Zamanımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz ofislerimiz, iş yerlerimizde en çok kullandığımız malzeme kâğıttır. Her yıl milyonlarca ton kâğıt üretimini bir o kadar ve daha fazla kâğıt israfı takip eder. Her ne kadar dijital dönüşüm kavramı ile çalışan iş yerlerinin sayısı artıyor olsa da kâğıt yine de iş yerlerinin bir numaralı demirbaşı olmaya devam ediyor. Her ne kadar, mail düzeneği ile işlerimiz halletme yoluna gitmeye başlasak da, yazılı metni elimize alarak çalışmayı daha çok seviyoruz.

Hal böyle olunca, kesilen binlerce ağacın sayısı düşmek yerine, artarak devam ediyor. Dünyamız ormandan, yeşilden uzaklaştıkça, ağaçlar kesildikçe, evrenin dengesi de bozulmaya devam ediyor. İş yerlerinde kâğıt tasarrufu yapmak için uygulayabileceğimiz bazı yöntemlerle biz de kendimize düşen görevi yapabiliriz. Bunun için hazırladığımız yazımızda tasarruf yöntemlerine hep birlikte göz atalım.

İş Akışını Kâğıtsız Hale Getirin

Daha fazla kâğıt tüketiminin önüne geçmek için, ofis işlerimizi mail üzerinden yaparak tasarruf edebiliriz. Elektronik imzalar, toplantı organizasyonları ve daha pek çok işimizi bilgisayarlarımızla halledebiliriz. Böylece kâğıt kullanımının %50 gibi ciddi bir oranda düştüğünü görecek, ayrıca işlerinizin daha pratik hale geldiğini göreceksiniz.

Belge Yazdırırken İki Kere Düşünün

Gelen her mailin çıktısını almaya gerek yok. Çalışırken en çok yapılan hatalardan biri, her metnin çıktısını alarak, kâğıt üzerinde çalışmaya devam etmektir. Hâlbuki bu alışkanlık son derece gereksiz ve kâğıt israfına yol açan bir özelliktir. Belge yazdırmadan önce gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün. Gereksiz yere kâğıt israfı yapmayın.

Ofise Geri Dönüşüm Kutuları Yerleştirin

Belediyeler ve birçok kurum, ofisinize kadar gelip atıp kâğıtlarınızı ücretsiz olarak topluyorlar. Yanlarında getirdikleri geri dönüşüm kutularını her kata koyarak, kullanılmış kâğıtlarınızı değerlendirebilirsiniz. Belirli aralıklarla gelen şirketler veya belediye çalışanları, bu kutuları ofisinizden alacaktır.

Belgeleri Çift Taraflı Kullanın

İş yerlerinde bulunan çok fonksiyonlu yazıcılarda, belgelerin çift taraflı kullanım özelliği bulunuyor. Siz de kâğıtlarınızı çift taraflı kullanabilirsiniz. Böylece tasarruf etmiş olursunuz. Tek taraflı çıktılarınızı da işiniz bittikten sonra atmayıp, arkasında kalan boş tarafı kullanabilirsiniz. Tamamen işiniz bittiğinde ise geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz.

Toplantılarda Kâğıt Kullanmayın

Toplantılarda alacağınız notlar için kâğıt kullanmak yerine, bilgisayarlarınızı kullanın. Böylelikle kâğıt israfının önüne geçmiş olursunuz. Üstelik toplantı notlarını ilk önce kâğıda yazıp, ardından bilgisayara geçirmek gibi iki ayrı iş yapmamış olursunuz.

Kağıt Tüketimini Azaltma Yolları

1- Ofisinizde veya okulunuzda notları kağıt yerine elektronik ortamda paylaşın.

2- Paylaşacağınız belgeleri, dosyaları basılı olarak değil, dijital olarak paylaşın.

3- İnternet sitelerinde karşılaştığınız ve saklamak istediğiniz bilgileri baskı almak yerine kısa yollarınıza ekleyerek arşivleyin.

4- Basılı formlar yerine elektronik formlar kullanın.

5- Fiziksel olarak dosyalamak yerine dijital olarak dosyalamayı deneyin, hem istediğiniz bilgilere dilediğiniz her yerden erişme imkanınızı da saklı tutmuş olursunuz.

6- Yazıcı ayarlarınızda kenar boşluklarını mümkün olan en aza indirin, font büyüklüğünün rahatça okuyabileceğiniz ‘küçüklükte’ olmasına dikkat edin.

7- Dijital bir dokümanı faks göndermek için, baskı alıp fakslamak yerine dijital olarak faks çekebilen bir sistem kullanın.

8- Eğer yazıcınız destekliyorsa, varsayılan olarak çift yüzlü baskıyı seçin. Çıktılarda bir yüze iki sayfa basılacak şekilde çıktı alın.

9- Bir metnin çıktısını alacağınız zaman eğer sadece içinden birkaç sayfanın basılı halde olması size yetiyorsa, o sayfaları seçerek baskısını almaya özen gösterin.

10- Gizliliği olmayan çıktı kağıtlarının arkalarını da yine baskıda ya da müsvedde olarak kullanın.

11- Dosyalamalarda mümkün olduğu kadar az kağıt kapak ya da ayırıcı kullanın.

12- Çıktılar için yazıcınızın desteklediği en düşük kağıt gramajına sahip kağıtlar kullanın.

13- Kağıt atıklarınızı çöp yerine mutlaka geri dönüşüm kutularına atın.

14- Kağıt post-it yerine bilgisayarlarınız ya da cep telefonunuz vasıtası ile hatırlatıcı gibi yazılımları kullanın.

15- Basılı gazete okumak sizin için bir tutku değilse günlük haberleri hem daha güncel hem de daha ilgi alanlarınıza yönelik bir şekilde internet haber sitelerinden okumaya ne dersiniz?

Yeniden Kullanım Önerileri

1- Kullanılmış kağıt veya gazeteleri CD’lerinizi günışığından korumak için zarf yapabilirsiniz.

2- Taze sebze-meyve alışverişini sevenler, kendi alışveriş keselerini yaratabilir!

3- Kitap ve defterlerinizi dış etkilerden korumak için gazete veya kağıtla kaplayabilirsiniz.

4- Eğer evcil bir hayvanla evinizi paylaşıyorsanız, kumuna kullanılmış kağıtları ekleyerek daha az kum kullanımına gidebilirsiniz.

5- Eğer bir mağaza ya da dükkanınız varsa gezegen için – ve esasen hepimiz için – üzerine logonuzu eklediğiniz, kullanılmış kağıt ya da gazetelerden yapılan torbaları alışverişlerde kullanıma sokabilirsiniz.

6- Yemek masası örtüsü olarak kullanmaya ne dersiniz?

7- Yaratıcılığınızı kullanarak pek çok dekoratif tasarım yaratmanın yanında kullanılmış kağıtları ve gazeteleri duvar kağıdı bile olarak yeniden kullanabilirsiniz.

birevim
Paylaş

21 Comments

 1. Muhammed Yalçın Reply

  Bizim çalıştığımız şirket tasarruf amaçlı tüm işlemleri elektronik ortama döktü yazıcı vs artık kullanmıyoruz.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Muhammed Bey,
   Ofiste tasarrufun en önemli adımı kağıt kullanımını azaltmaktır. Bu ancak işlemlerin online olarak yürütülmesi ile mümkündür. Pandemi sürecinde hemen hemen her işlemin online olarak yürütebileceğini öğrenmiş olduk.

 2. Şeyma Şahin Reply

  Keşke bizde geçebilsek online ortama, halen üstlerimizin teknolojiyle alakası pek olmadığı için her işlem için evrak düzenliyoruz

 3. Melis Ünal Reply

  Şirket olarak bizde pandemi sürecinde online ortama geçtik tamamen, nerden baksanız günlük 20-30 top A4 kağıdı tüketimi yapılıyordu sözleşmeler/çıktılar için, şimdi online ortamda elektronik imza ile işlemleri tamamlıyoruz.

 4. Sedef Özdemir Reply

  Bizim ofistede kağıt tüketimini azaltmak adına elektronik ortama geçilip imzalar onaylar vs hepsi elektronik ortamda sağlanmaya başladı.

 5. Sinem Çelik Reply

  Kağıt tüketimini azaltmak için en iyi yapılabilecek şey komple digital ortama geçmek, zaten pandemi sürecinden dolayı halen evde çalışıyoruz çoğumuz

 6. Demet Yavuz Reply

  Kağıt tasarrufunu geleceğimizin için ne kadar erken yaparsak o kadar íyidir. Firmalar olarak elektronik süreçlere geçerek kağıt tüketimini azaltabiliriz

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Demet Hanım,
   Aslında pandemi sürecinde hemen hemen her işlemin elektronik olarak yapılabileceğini hep beraber öğrenmiş olduk. Bu kağıt tüketimini azaltmada büyük bir adım olabilir.

 7. Musa Turan Reply

  Kağıt tüketimini azaltmak için elektronik ortama geçtik bizde, şirket sahibimiz keşke yıllar önce geçseydik bu sisteme dedi. Boş yere yıllardır kağıt tüketimi sağladık.

 8. Beste Aksoy Reply

  Ofiste kağıt tüketimi pandemi sebebiyle aslında dijitale dönmek için iyi bir fırsat oldu bizler içinde

 9. Adem Kaplan Reply

  Ofiste kağıt tasarrufu gerçekten çok önemli, bir çok şirket dijital ortama geçiyor pandemi sebebiyle, bence de geçilmeli dijitale

 10. Meral Avcı Reply

  Ofiste kağıt tasarrufu yapmak gerçekten önemli çünkü aşırı gereksiz kullanım yapılıyor genelde

 11. Süleyman Öztürk Reply

  Kağıt tasarrufu çok iyi oluyor, hele dijital ortama geçince gereksiz kağıt kullanımı yaptığınızı çok net fark ediyorsunuz

 12. Hale Yalçın Reply

  Kağıt tasarrufu günümüzde gerçekten mühim bir şey, gereksiz tonlarca kağıt israfı yapıyoruz

 13. Bayram Aslan Reply

  Kağıt tasarrufu bence artık çok daha dikkatli olmamız gereken bir konu, gereksiz yere çok fazla ağaç kesiliyor

 14. Kübra Koç Reply

  Ofiste kağıt tasarrufu konusunda bizde dijitale geçip kağıt kullanımını azaltmaya çalışıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 + 6 =