Telefonlar Kredi Kartına Kaç Taksit 2022?

birevim kredisiz ev

Hayatın merkezinde teknoloji artık ilk sırada geliyor. Bunlar arasında her gün yanımızda olan, gece dahi yanımızdan ayırmadığını cep telefonları ilk sırada geliyor. Bankacılık işlemleri, iletişim kurmak, mesajlaşmak, resmi yazışmalar ve daha birçok işlem bu cihazlar sayesinde yapılıyor. Ancak günümüzde iyi bir telefon olmak artan dolar kurları sebebiyle çok da mümkün olmuyor.

Bunun yanında cep telefonları kredi kartı ile almakta çok zor oluyor. Bu konuda taksit sınırlaması gelmesi ile birlikte insanların alabilecekleri telefonları kredi kartı ile almaları neredeyse mümkün olmayan bir duruma geldi. Bu konuda önemli olan kendi limitlerinize göre telefon alabilmek olacaktır.

2022 yılı ile birlikte yapılan son düzenleme ile birlikte eğer yenilenmiş cep telefonu alacaksanız taksitlendirme seçenekleri farklı, üzerinde olacak için taksit seçenekleri farklı bir şekilde sunuluyor. BDDK tarafından yapılan düzenleme ile birlikte cari açığı azaltmak için başvurulan bu yöntemle birlikte ürünlerin teşvik edici taksit ve fiyatlar ile satılmasına imkansız hale getirilmiş oluyor.

Cep Telefonları Kaç Taksitle Alınabilir?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu olan BDDK 1 Şubat 2014 yılında yaptığı düzenlemenin ardından kredi kartı ile cep telefonu almayın neredeyse imkansız hale getirdi. Bu konuda yapılan düzenleme ilk ilk olarak cep telefonu ile tamamen taksit yapılması yasaklanmış oldu. Kısaca kredi kartınızı kullanarak cep telefonlarını taksitli bir şekilde almanız neredeyse imkansız bir hale gelmiş oldu.

Bu düzenleme ile birlikte insanlar cep telefonu alabilmek için farklı yolları tercih etmeye başladı. Kredi, esnafla anlaşarak veya taksit yerine tek çekim yaparak cep telefonu tercih edilmeye başlandı. Ancak bu düzenleme ile öncelikli amaç insanların cep telefonu alması değil bunun yerine cari açığın giderek artmasına engel olmak olarak belirtildi.

Üç yılın ardından bu konuda değişikliğe gidildi ve tamamen yasak olmasının yerine belirli sınırlara göre taksit yapılmasına izin verilmesine karar verildi. 2018 yılında yapılan düzenleme ile kredi kartı ile şu şekillerde taksitle telefon almak mümkün oluyor.

  • 5 bin TL’ye kadar olan cep telefonları için 12 ay taksit imkanı sunuluyor,
  • 5 bin TL ve üzeri olanlar içinse 6 ay taksit imkanı veriliyor.

Bu düzenleme ile biraz daha kredi kartı ile telefon almak mümkün bir hal almış oldu. Bu düzenlemenin son halinden önce taksit sayıları için belirlenen üst ve alt limitler 3 bin 500 TL olacak şekilde veriliyordu.

Yenilenmiş Cep Telefonları Kaç Taksitle Alınabilir?

Sıfır cep telefonları fiyatlarının ulaşılamayacak seviyelere gelmesi ile birlikte insanlar gözünü ikinci el telefonlara çevirdi. Bu konuda yapılan düzenleme ile servise tamir edilemez şekilde gelen ve bu şekilde bırakılan cep telefonlarının yenilenerek satılmasına izin verildi. Bu konuda belirli bir alt seviye konularak cep telefonları sıfırlardan ucuz olarak satılmaya başladı.

Bu tür cep telefonlarını istemeniz halinde kredi kartlarına belirli bir taksit ile almanıza izin veriliyor. Bunun için limitler şue şekilde sunuluyor.

  • 5 bin TL ve altında olan yenilenmiş cep telefonları 12 ay taksit,
  • 5 bin TL ve üzerinde olan yenilenmiş cep telefonları 6 ay taksitle sunuluyor.

Sizde istediğiniz yenilenmiş cep telefonunu bu taksit seçenekleri ile tercih ederek satın alabiliyorsunuz. Tabi satın alım işlemi için kredi kartı kullanacaksanız bunun dışına çıkmanıza sistem tarafından izin verilmiyor.

Cep Telefonları Kredi Kartına Taksitle Alınabilir mi?

Cep telefonlarını almak için birçok alternatif yol bulunuyor. Kredi kartlarına bu sınırlamanın gevşetilmiş olmasına rağmen getirilmesi insanların doğru tercihi yapmalarını zor bir hale getiriyordu. Çünkü cep telefonu operatörleri bunun ardından ilk tercih olarak öne çıktı.

Onlardan normalin üzerinde belirledikleri fiyatlar ile çok yüksek bir şekilde satışa başlayarak insanların zarara uğratılmasına neden oluyor. Bunun dışında kredi çekerek, esnaflarla senet imzalayarak da cep telefonu alınması mümkün oluyor. Ancak bunların tamamı fiyatların artmasına neden olan seçenekler olarak öne çıkıyor.

2014 yılında tamamen kapatılan kredi kartı ile cep telefonu alma imkanı daha sonra BDDK tarafından gevşetilerek 6 ay sınırı ile birlikte sunuldu. Sadece cep telefonları için değil bununla birlikte diğer teknolojik cihazlar içinde aynı durum sunuluyor. Tabi burada önemli olan insanların tercihleri oluyor.

Cep telefonları kredi kartıyla 6 veya 12 taksitle belirli sınırlar içerisinde alınmasına izin veriliyor. Ancak bu dahi belirli zorlukları beraberinde getiriyor. Bu konuda BDDK’nin yakın zamanda düzenleme yapılacağı aktarılıyor.

12 Ay Taksitle Kredi Kartı ile Cep Telefonu Alınabilecek

BDDK kredi kartı kullanımının öğretilmesi, cari açığın önüne geçilmesi gibi birçok sebepten dolayı cep telefonu başta olmak üzere birçok alışverişte taksit sayısının 9 ile sınırlanmasına karar vermişti. Bunun üzerinde taksit sayısına izin verilmemişti. 2018 yılından bu tarafa değişen birçok şey ile birlikte bunun da yakında değişmesi için çalışmalar yapıldığı aktarılıyor.

Yakın gelecekte yapılacak olan değişikle birlikte kredi kartı taksit yasağının kalkacağı ve bunun 12 aya kadar çıkarılacağı aktarılıyor. Tüketici kredilerinde ki vade kısıtlamasının da 36 ile 48 aya kadar olacak şekilde düzenleneceği aktarıldı. BDDK sadece cep telefonu için değil engel koyulan bir çok konuda değişiklik yapılacağı konuşuluyor.

2022 Kredi Kartıyla Cep Telefonu Kaç Taksitle Alınabilir?

Cep telefonu ihtiyacınız var ve bunu kredi kartı ile alarak gidermek istiyorsunuz. Bu konuda ki limitlere göre maksimum 6 aya kadar taksit imkanı sunuluyor. Bunun dışında geçerli olan bir seçenek bulunmuyor. Tabi bunun için de belirlenmiş olan bir limit bulunuyor. Gelecekte yapılacak düzenleme ile bu konuda ki kısıtlamaların kalması ile birlikte insanların cep telefonu almak için alternatif yöntemleri tercih etmek yerine bu şekilde almalarının da mümkün olacağı aktarılmış oluyor.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =