Fazla Elektrik Tükettiğinize Dair 4 İşaret

birevim kredisiz ev

Hepimiz bazen bu durumdayız;  Postayı alıp,  elektrik faturasını görüyoruz. Gergin bir şekilde açıyoruz, bu ay ne kadar olduğuna bakmaktan korkuyoruz. Birde bakıyoruz yüksek bir fatura, her seferinde soruyoruz;  elektrik faturam neden bu kadar yüksek geliyor?

Eviniz ister kiralık olsun ister ev sahibi olun (ya da bir işletme sahibi), enerji tasarrufu herkesin aklındadır. Elektrik faturanızın olması gerekenden daha yüksek olabileceğine dair birkaç konuya göz atalım.

Faturanızda son birkaç çeyreğe göre daha yüksek enerji tüketimi fark ettiniz mi? Bazı mevsimler daha fazla harcayabilirken, son dört faturada (12 ay) kademeli bir artış fark ederseniz, nedenini araştırmaya değer. Ortalama elektrik faturanız yükselmeye devam ediyor, böylece ‘ortalama’nın artık ne olduğunu bilmiyorsunuz.

Klima ve Isıtıcı Kontrollerini Yapın

Evet, hepimiz bunu yapıyoruz. Hava sıcaklığının 40 derece olduğu bir günde hiç kimse klimanızı açmanızı engelleyemez. Ancak, kullandığınız cihazlar ve sistemler hakkında bilinçli değilseniz, faturanızda bir artış olduğunu görebilirsiniz. Bir klimanın nasıl çalıştığını öğrenin. Ardından, klima çalıştırmanın maliyetlerini anlayın.

LED aydınlatmanız yok

Evinizde kaç tane ampul olduğunu düşünün. Çoğu gün, bu ışıkların her biri açıktır, bazıları ise bir seferde saatlerce açık olabilir. Hala enerji emen ampuller mi kullanıyorsunuz? En kısa sürede LED’e (ve daha düşük faturalara) geçin.

Buzdolabınızı Dikkatli Kullanın

Buzdolabınız, çoğu durumda, en fazla gücü kullanan ve evinizdeki gücün üçte birini tüketebilen cihaz olacaktır. Ancak bunu en aza indirebileceğiniz birkaç yol var.

İlk olarak, açık bırakmayın. Buzdolabınız sürekli olarak uygun değer sıcaklığına ulaşmaya çalışıyor, bu yüzden kapıyı biraz açık bırakmak daha fazla enerji harcamanıza yol açacaktır.

İkinci olarak, gerektiğinde buzdolabınızın buzunu çözdüğünüzden emin olun. Çeyrek inçlik buz birikmesi bile buzdolabının verimliliğine ciddi zarar verebilir.

Üçüncü olarak, enerji tasarruflu bir buzdolabına yatırım yaptığınızdan emin olun. Şaşırtıcı bir şekilde A +++ dereceli bir buzdolabı, D dereceli bir buzdolabından ortalama % 80 daha az enerji kullanacaktır.

Kurutma Makinesi

Çamaşır kurutma makinesi, tipik bir evde yılda ortalama 150 kez kullanılır ve şaşırtıcı derecede pahalı olabilir. Ancak maliyeti en aza indirmenin çeşitli yolları vardır.

  • Kıyafetleri kurutmak için güneşli günlerden yararlanmak,
  • Kullandığınız zaman kurutma makinenizin dolu olduğundan emin olmak,
  • Çamaşır kurutma makinenizi çalıştırmadan önce çamaşır makinenizde sıkma işlemi yapmanız, çamaşırların kurutulması için gereken süreyi azaltır.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 18 =