Ara Kat Ev Ne Demek?

Asma kat, bir binanın iki katı arasında, genellikle zemin seviyesinde inşa edilmiş bir ara seviyedir. Bir veya birkaç odadan oluşabilir. Özel bir evde de inşa edilebilmesine rağmen, çoğunlukla büyük endüstriyel binalarda, alışveriş merkezlerinde ve restoranlarda kullanılmaktadır. Bir asma kat, bir ev ofisi veya bir yatak odası olarak hizmet verebilir.

birevim kredisiz ev

Ara Kat Evlerde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evde bir asma kat çok pratik ve işlevsel bir çözümdür. Bununla birlikte, belirli güvenlik önlemlerini almadan evde yaşayan insanlar için tehlikeli olabilir. Bir asma kat tasarlamadan önce, öncelikle girişe dikkat edin. Merdivenler önemlidir, ister virajlı ister düz, sağlam bir korkuluk, dengeyi sağlamak ve kaymaya karşı koruma sağlamak için bir zorunluluktur.

Bir diğer önemli husus korkuluktur. Geleneksel veya modern cam korkuluklar kullanabilirsiniz. Bu şekilde balkona benzeyen bir oda oluşturabilirsiniz. Bir başka, çok daha güvenli (özellikle çocuklar için) çözüm, asma katı bir midilli duvarla çitle çevirmektir.

Bir asma katın da aydınlatılması gerekiyor, ayrı bir ışık setine ihtiyaç var. Aydınlatma türü önemsizdir ve yalnızca ev sahiplerinin tercihine ve asma katın amacına bağlıdır. Standart bir asma lamba, duvar lambaları veya yer lambası kullanabilirsiniz.

Bir asma kat ne kadar yüksek olmalı?

Evde bir asma kat, özellikle daire küçükse, biraz yer kazanmanın harika bir yoludur. Bir asma katın yalnızca yüksek tavanlı evlerde anlamlı olduğunu unutmayın. Apartman gibi eski binalarda harika. İç kısım kısaysa, örneğin blok apartmanlar gibi, bir asma kat sadece onu boğacaktır.

Asma katın hem üstünde hem de altında rahat bir alan elde etmek için dairenin yüksekliği en az 4,2 metre olmalıdır.

Daha alçak tavanlı bir odada asma kat yatak odası inşa edebilirsiniz. Bu durumda asma kat yüksekliği 1,2 metre olabilir. Böyle bir giriş, yaklaşık 3,5 metre yüksekliğindeki bir odaya inşa edilebilir. Asma katlı bir oda için minimum güvenli yükseklik 2,6 metredir.

Asma katlı oda – tasarım fikirleri

Bir asma kat birçok şekilde kullanılabilir. Bu çok evrensel bir oda tipi, bu yüzden kendi ihtiyaçlarınıza uygun hale getirebilirsiniz. Bu bir yatak odası olabilir, bir ev kütüphane veya bir dinlenme alanı. Aşağıda asma kat odaları için bazı ilginç fikirler bulun.

Oturma odasında asma kat – uzun bir günün ardından dinlendirici bir yer

En popüler kombinasyon kesinlikle bir oturma odasındaki asma kattır. Odanın işlevselliğini artırır ve yüksek tavanlı iç mekânları daha rahat hale getirir. Tek odalı bir dairedeki asma kat, bir yatak odasını yaşam alanından ayırmak için iyi bir yöntemdir. Bu şekilde bir odada iki iç mekâna sahip olabilirsiniz. Büyük bir oturma odası ve küçük, rahat bir yatak odası.

 

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one + seven =