Beyaz Eşyaların Ömrü Ne Kadardır?

birevim kredisiz ev

Evimizde kullandığımız elektrikli aletler elimiz ayağımız gibidir. Özellikle beyaz eşyalar, hem zamandan kazanmamızı hem de çalışma prensipleri ile en iyi sonucu almamızı sağlayan aletlerdir. Bulaşık makinesinde yıkanan bir bardak, elde yıkanandan daha temiz olur. Çünkü çok yüksek ısıda çalışır. Çamaşır makinesi, elimizde yıkadığımız çamaşırdan çok daha temiz çıkarır çamaşırları.

Günlük hayatımıza konfor katan, yaşam kalitemizi arttıran bu makineler evimizin en değerli eşyalarıdır. Bize sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirmemiz için fırsat yaratır. Sevdiğimiz meşgalelerle uğraş verebilmemiz için alan açar. Belli bir yıldan sonra yıpranmaların görülebileceği beyaz eşyaların ömürleri ne kadar biliyor musunuz? Peki kullanım sürelerini nasıl arttırabiliriz? Yeni bir eşya almadan önce bu yazımızı okumanızı öneririz.

Evimizde kullandığımız bazı elektrikli aletler:

 • Elektrik süpürgesi
 • Çamaşır Makinesi
 • Çamaşır Kurutma Makinesi
 • Buzdolabı
 • Dondurucu
 • Bulaşık Makinesi
 • Fırın
 • Çöp öğütücüsü
 • Mikrodalga fırın

Elektrik Süpürgesinin Ömrü Ne Kadardır?

Elektrik süpürgesinin ömrü ortalama 5-7 yıl arasındadır. Elektrik süpürgenizin ömrünü uzatmak için hortumu ya da sapını tıkayan bir madde olmadığına emin olun. Toz torbasını sık sık boşaltın. En önemlisi de filtrelerini temizlemeyi ihmal etmeyin.

Elektrik Süpürgesi Ne Zaman Yenilenmeli?

Elektrik süpürgenizin motoru yanarsa, dış iskeleti çatlarsa makinenizi yenilemenizin zamanı gelmiş demektir.

Çamaşır Makinesinin Ömrü Ne Kadardır?

Çamaşır makinesin ömrü marka ve kalitesine bağlı olarak değişse de ortalama 10-16 yıl civarındadır.

Çamaşır Makinesinin Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Öncelikle çamaşır makinenizin düz bir yüzeyde olduğuna emin olun. Makinenizi tam kapasite çalıştırın. Ne az çamaşır koyun ne de fazla. Makinenizin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için bu gereklidir. Çok fazla deterjan kullanıp, makinenizi gereksiz kalıntılardan koruyun. Çamaşırlarınızın ceplerini iyice kontrol edin, kesici bir alet olmamasına özen gösterin. Belli aralıklarla filtre temizliği yapmak ve hortumlarını değiştirmek de makinenizin ömrünü uzatır.

Çamaşır Makinesi Ne Zaman Yenilenir?

Eğer makinenizin yaşı 10 yılı doldurmuşsa bazı arızalar çıkarmaya başlayabilir. Özellikle çok gürültülü çalışmaya başlamışsa, çamaşırlar temizlenmeden makineden çıkıyorsa artık yeni bir makine bakmaya başlayabilirsiniz. Çamaşır makinesinin tamiri çok külfetli olabilir. Kullanıcılar çoğu zaman bozulan makinelerini tamir etmek yerine yeni bir çamaşır makinesi almayı yeğliyorlar.

Kurutma Makinesinin Ömrü Ne Kadardır?

Kurutma makinelerinin ömrü 11 ila 16 yıl arasındadır.

Kurutma Makinesinin Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Kurutma makinelerinin tiftik filtresini ve kanalları düzenli olarak temizlenmelidir. Bu temizlik mutlaka yetkili servis tarafından her yıl yapılmalıdır. Bunları yaptığınızda kurutucunuzun ömrünü uzatmış olursunuz.

Kurutma Makinesi Ne Zaman Yenilenir?

Kurutma makinenizde motor kaynaklı bir arıza varsa veya birden fazla parçasının tamir edilmesi gerekiyorsa değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Buzdolabının Ömrü Ne Kadardır?

Buzdolabının ömrü modeline ve enerji verimliliği etiketine sahip olup olmamasına bağlı olarak 12-18 yıl arasında değişir. Standart bir buzdolabı yaklaşık olarak 13 yıl sizi idare edebilir. Daha kompakt modeller yaklaşık olarak 9-10 yıl arasında çalışmaya devam ederler.

Buzdolabının Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Buzdolabınızın altında ya da arkasında olabilen ve kompresörünü koruyan ızgaraları yılda en az bir ya da iki kez bir elektrik süpürgesi ile temizlemelisiniz. Ayrıca belli aralıklarla buzdolabınızın kapak kısmındaki lastiklerin hava sızdırıp sızdırmadığına dair kontrollerinizi yaparak, motorun çok daha fazla ısınmasına ve enerji harcamasına engel olabilirsiniz. 

Buzdolabı Ne Zaman Yenilenir?

Buzdolabının soğutma sistemi haricinde tüm parçaları değiştirilebilir. Eğer deep freze kısmı ve buzdolabı yeterli derecede soğutma yapmıyorsa artık görevini yapamıyor demektir.

Dondurucunun Ömrü Ne Kadardır?

Dondurucunun ömrü yaklaşık 20 yıl kadardır.

Dondurucunun Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Dondurucunuzdan üst düzeyde verim almak için buz çözme (defrost) özelliği olmalıdır. Düzenli olarak buzunu çözdürmeniz gerekir.

Dondurucu Ne Zaman Yenilenir?

Dondurucunuz tüm bakımlarını yapmanıza rağmen, dondurucu özelliği aktif hale gelmiyorsa, büyük ihtimalle motoru ile ilgili arızası vardır. Motor arızaları kolay halledilen arızalardan değildir. Bu nedenle yeni bir dondurucu bakabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinin Ömrü Ne Kadardır?

Bulaşık makinelerinin ömrü 13-15 yılları arasında değişir.

Bulaşık Makinelerinin Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Bulaşık makinenizin ömrünü uzatmak istiyorsanız, alt kısımdaki filtreleri kontrol etmelisiniz. Bu bölüm suyun tahliye edildiği bölümdür. Burayı tıkayan bir madde makinenizin doğru çalışmasını engeller.

Bulaşık Makinesi Ne Zaman Yenilenmeli?

Eğer bulaşık makineniz alt kısmından sızıntı yapıyorsa, pompası çalışmıyorsa makinenizi yenileyebilirsiniz.

Fırının Ömrü Ne Kadardır?

Fırının ömrü 13 ila 16 yıl arasında değişir.

Fırının Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalı?

Fırınınızın kullanımı bittikten sonra mutlaka temizliğini yapmalısınız. Set üstü kısmında biriken kirler gazın akışını engelleyebilir. Fırının içinde kirler birikirse bir süre sonra düzgün çalışmaz. Elektrikli olan modeller yangına sebebiyet verebilir.

Fırın Ne Zaman Yenilenir?

Fırınınız ısınmıyorsa, düğmelere bastığınızda hiç yanıt vermiyorsa artık ömrünü tamamlamış anlamına gelir. Bu arızaların tamiri hem zor hem de pahalıdır.

Çöp Öğütücüsünün Ömrü Ne Kadardır?

Çöp öğütücüsünün ömrü yaklaşık olarak 12 yıldır.

Mikrodalga Fırının Ömrü Ne Kadardır?

Mikrodalga fırınlar maalesef çok fazla dayanıklı değildir. Genel olarak dokuz yıllık bir ömürleri vardır.

Beyaz Eşyalarınızın Ömrünü Uzatmak İçin Bazı İpuçları

 • Beyaz eşyalarınızı uzun süre kullanmak istiyorsanız bakımlarını ihmal etmemelisiniz. Çoğu makine, temizlenen filtreleri, iyi çalışan parçaları ve temiz bobinleri ile uzun yıllar dayanabilir.
 • Cihazının gerçek yaşını bularak, ne kadar kullanabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bunun için seri numarasını bulmanız yeterlidir.
 • Kullanma talimatlarının dışına çıkmamalısınız. Çünkü talimatlarda yazan her madde geçerli sebeplerle konulmuştur.
 • Makinelerine vurarak ya da iterek çalıştırmayın. Bu onların daha erken yıpranmasına neden olur.
 • Uygun deterjan kullanımı makinelerin ömrünü uzatır. Makinenize uygun olan, iyi kalitede bir deterjan kullanmalısınız. Sanılanın aksine iyi bir deterjanı az miktarda kullanmanız yeterlidir. Daha ucuzu alarak bol bol deterjan koymak, makinenize ve bütçenize yararlı değil, tam tersi zararlıdır.
 • Yıllık bakımlarınızı aksatmamalısınız. Mutlaka yetkili bayinin kılavuzluğunda makinelerinizin gerekli bakımlarını yaptırmalısınız. Makinenizi siz tamir etmeye kalkarsanız daha büyük sorunlara yol açabilirsiniz.
birevim
Paylaş

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − 2 =