Okullarda Su Tasarrufu Yapmanın Yolları

birevim kredisiz ev

Okullarımızda en çok israf edilen kaynakların başında hiç şüphesiz su gelir. Okul lavabolarında teneffüs zilinin çalması ile birlikte çocuklar lavabolara koşuşturur ve su israfı başlar. Açık unutulan lavabolar, gereksiz akan sular, faturalara yansıyan yüksek meblağlara sebebiyet verir. Ayrıca su kaynakları, tasarruflu kullanılması gereken en önemli kaynakların başında gelir.

Dünyamız her yıl boşa harcanan sular sebebi ile sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Her geçen yıl daha da tükenen kaynaklar, tasarruf yapmayan, bilinçsiz kullanımın eseridir. Bu nedenle okullarımızdan başlayarak, çocuklara su tüketiminin nasıl olması gerektiği anlatılmalı, evlerimizde de çocuklarımıza örnek davranışlar sergilemeliyiz. Biz okullarımızda su israfının önüne geçmek ve tasarruf edebilmek için neler yapabiliriz? Yazımızın devamında alacağımız bazı tasarruf önlemleri ile bu konuda sizlere yardımcı olmak istedik.

Okullarda Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle çocuklarımıza tasarrufun önemini ve su kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiği anlatılmalı ve yetişkinlerde çocuklara örnek olmalıdır. Okullarda da seminerler, eğitimler yapılıp, çocuklar bu konuda bilinçlenmelidir.
 • Lavaboların musluk ve gider kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Problemli musluklarda oluşan bazı sıkıntılar, örneğin damlatan musluklar su israfına sebep olur. Okullardaki musluklar belli aralıklarla kontrol edilmeli, arızalı olanlar tamir edilmelidir.
 • Okul içine asılan broşürlerde su tasarrufunu özendirici, görsel ve yazılara yer verilmelidir.
 • Sifonların kontrolleri sık aralıklarla yapılmalıdır. Su kaçağının en çok yaşandığı sifonlar, tasarrufun önündeki en büyük engeldir. Bu konuda belirli aralıklarla yapılan kontrollerde gerektiği durumlarda profesyonel yardım alınmalıdır.
 • Okul bahçesinde ağaç ve bitki bulunuyorsa, sulama işlemlerini gün batımında yapmak su tasarrufu açısından önemli bir detaydır. Güneşli havada çabuk buharlaşan su, bitkiler için çok fazla bir şey ifade etmez ve daha fazla su harcanmasına neden olur. Sulama işlemini gün batımında yaparsanız daha az su kullanmış olursunuz.
 • Velilere düzenlenen etkinlik, konferans ve seminerlerle konunun önemi anlatılabilir. Su tasarrufunun gerekliliği öğrenci velileri ve okul yönetimi ile birlikte yapılmalıdır.
 • Su tasarrufunun nasıl yapılacağı ve suyun dünyamız ve canlılar için önemini anlatan çocuk tiyatroları düzenlenebilir, belediyeden bu konuda yardım istenebilir.
 • Çocuklar için okul içinde düzenlenen etkinliklerde resim ve şiir yarışmaları düzenlenebilir. Konunun önemini bu şekilde kavramaları sağlanabilir.
birevim
Paylaş

15 Comments

 1. Selma Yılmaz Reply

  Okullar evlere göre daha çok tüketimin yapıldığı konutlar olduğundan tasarruf açısından daha çok dikkat edilmesi gereken ilk kurumlardan biri bence

 2. Mahmut Can Reply

  Öneriler gerçekten güzel, benimde kız kardeşim öğretmen bunları ona ileteceğim okulda uygulasınlar 🙂

 3. Selda Sarı Reply

  Okullarda su tasarrufu için önerileriniz çok güzel, öğretmenlerin ve okul yetkililerinin bu önerileri tek tek uygulaması gerek aslında 🙂

 4. Halil Doğan Reply

  Su tasarrufu, geleceğimiz için çok önemli. Sadece evde değil okulda, hayatımızın her noktasında suyun tasarrufunu yapmalıyız.

 5. Serpil Şen Reply

  Su tasarrufu aslında her alanda yapılması gereken bir şey, okul zamanında çocuklarımıza öğretebilirsek geleceğimiz için çok güzel bir şey yapmış oluruz

 6. Arzu Turan Reply

  Okullarda öğrencilerimize su tasarrufunu anlatmalıyız, hatta küçük yaşlardan başlamalıyız. Çünkü bilinçsiz fazla tüketim geleceğimizi kötü etkileyecek

 7. Kadir Doğan Reply

  Su tasarrufu hayatımızın her yönünde çok önemli bir etken, bu yüzden çok dikkatli olmalıyız su tasarrufu konusunda

 8. Adem Özer Reply

  Su tasarrufu gerçekten çok önemli, bence bu konuda okullarda daha çok seminer/etkinlikler yapılıp öğrencilerin bilgilendirilmesi gerekiyor (pandemi süreci haricinde)

 9. Süleyman Özkan Reply

  Su tasarrufu günümüzde gerçekten çok önemli, bu süreçte daha da çok dikkat etmeliyiz

 10. Gülşah Işık Reply

  Okulların kapalı olması çok iyi oldu çünkü millet eve kapanınca su tüketimi arttı ve kuraklık uyarısı verildi geçen gün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =