Okullarda Su Tasarrufu Yapmanın Yolları

Okullarımızda en çok israf edilen kaynakların başında hiç şüphesiz su gelir. Okul lavabolarında teneffüs zilinin çalması ile birlikte çocuklar lavabolara koşuşturur ve su israfı başlar. Açık unutulan lavabolar, gereksiz akan sular, faturalara yansıyan yüksek meblağlara sebebiyet verir. Ayrıca su kaynakları, tasarruflu kullanılması gereken en önemli kaynakların başında gelir.

birevim-tasarruf-reklam

Dünyamız her yıl boşa harcanan sular sebebi ile sıkıntı yaşamaya başlamıştır. Her geçen yıl daha da tükenen kaynaklar, tasarruf yapmayan, bilinçsiz kullanımın eseridir. Bu nedenle okullarımızdan başlayarak, çocuklara su tüketiminin nasıl olması gerektiği anlatılmalı, evlerimizde de çocuklarımıza örnek davranışlar sergilemeliyiz. Biz okullarımızda su israfının önüne geçmek ve tasarruf edebilmek için neler yapabiliriz? Yazımızın devamında alacağımız bazı tasarruf önlemleri ile bu konuda sizlere yardımcı olmak istedik.

Okullarda Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle çocuklarımıza tasarrufun önemini ve su kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiği anlatılmalı ve yetişkinlerde çocuklara örnek olmalıdır. Okullarda da seminerler, eğitimler yapılıp, çocuklar bu konuda bilinçlenmelidir.
 • Lavaboların musluk ve gider kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Problemli musluklarda oluşan bazı sıkıntılar, örneğin damlatan musluklar su israfına sebep olur. Okullardaki musluklar belli aralıklarla kontrol edilmeli, arızalı olanlar tamir edilmelidir.
 • Okul içine asılan broşürlerde su tasarrufunu özendirici, görsel ve yazılara yer verilmelidir.
 • Sifonların kontrolleri sık aralıklarla yapılmalıdır. Su kaçağının en çok yaşandığı sifonlar, tasarrufun önündeki en büyük engeldir. Bu konuda belirli aralıklarla yapılan kontrollerde gerektiği durumlarda profesyonel yardım alınmalıdır.
 • Okul bahçesinde ağaç ve bitki bulunuyorsa, sulama işlemlerini gün batımında yapmak su tasarrufu açısından önemli bir detaydır. Güneşli havada çabuk buharlaşan su, bitkiler için çok fazla bir şey ifade etmez ve daha fazla su harcanmasına neden olur. Sulama işlemini gün batımında yaparsanız daha az su kullanmış olursunuz.
 • Velilere düzenlenen etkinlik, konferans ve seminerlerle konunun önemi anlatılabilir. Su tasarrufunun gerekliliği öğrenci velileri ve okul yönetimi ile birlikte yapılmalıdır.
 • Su tasarrufunun nasıl yapılacağı ve suyun dünyamız ve canlılar için önemini anlatan çocuk tiyatroları düzenlenebilir, belediyeden bu konuda yardım istenebilir.
 • Çocuklar için okul içinde düzenlenen etkinliklerde resim ve şiir yarışmaları düzenlenebilir. Konunun önemini bu şekilde kavramaları sağlanabilir.
birevim-sabit-reklam
Paylaş

2 Comments

 1. Selma Yılmaz Reply

  Okullar evlere göre daha çok tüketimin yapıldığı konutlar olduğundan tasarruf açısından daha çok dikkat edilmesi gereken ilk kurumlardan biri bence

 2. Mahmut Can Reply

  Öneriler gerçekten güzel, benimde kız kardeşim öğretmen bunları ona ileteceğim okulda uygulasınlar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir