Öğrenciler için Bütçe Yönetimi Tavsiyeleri

birevim kredisiz ev

Öğrencilik yılları genelde insanların az parayla idare etmek durumunda kaldıkları zamanlardır. Bu dönemi olumlu olarak değerlendirme yollarından biri de bütçe kontrolü yapmayı öğrenmektir. Yapağınız tasarruf ve paranızı iradeli kullanma yöntemlerini öğrenmeniz ileriki hayatınızda çok faydasını görebileceğiniz hususlardır. Peki, öğrencilik yıllarında nasıl bütçe kontrolü yaparsınız?

Aylık Bütçe Açığı Kapatmak için Ek Gelir

Öğrencilik yıllarında ek gelir birçok öğrencinin gündeminde olan bir konudur. Sonuçta birçok öğrencinin geliri kısıtlıdır ve aylık bütçe açıkları bulunur. Öğrenciler için birçok ek iş ilanı verilir.

Öğrenciyken hem boş zamanlarınızı değerlendirebilir hem de ek gelir kazanıp daha iyi yaşayabilirsiniz. Köpek gezdirme, özel ders verme gibi yöntemler de denenebilir. Öğrenciler serbest zamanlı ve part time işlere yoğun olarak yönelirler.

Dijital Bütçe Yönetimi Uygulaması Kullanın

Öğrencilerin bütçe yönetimi yapması dijital olarak daha kolay olabilir. Yönlendirme, takip etme, kontrol işlemleri daha pratik ve net bir hale gelecektir. Dijital teknolojinin gelişmesi sizin de bu alanda çok sayıda alternatif bulmanızı sağlar! Gelir-gider dengesini ve aylık harcamaları bu uygulamalar üzerinden net biçimde izleyebilirsiniz.

İndirimleri Takip Edin!

Tasarruf etmenin en etkili yollarından biri aynı ürünü daha ekonomik fiyatlarla satın almaktır! Bunun için de nerede hangi ürünlerde ne kadar oranda indirim var biraz araştırmanız gerekir. Bu araştırmanın size olumlu olarak yansıyacağından ve bunun ileride de çok olumlu bir alışkanlık haline geleceğine emin olabilirsiniz.

İkinci El Alım-Satım İşlemlerinden Faydalanın!

İnternet üzerinde çok sayıda ikinci el güzel ve kaliteli eşya satan siteler bulunur. Bunları inceleyebilir ve kendinize göre birçok ürünü çok daha uygun fiyatlarla edinebilirsiniz. Ayrıca yalnız satın almada değil bu sitelerde kendi kullanmadığınız ürünlerinizi satışa çıkartmanız mümkün! Öğrenciler için ikinci el siteler iyi bir tasarruf aracı haline gelmişlerdir.

Bankada Tasarruf Hesabı Oluşturun!

Öğrenciyken normal giderlere zor para yetiştiriyoruz, birikim nasıl yapalım diye düşünmeyin! Düşündüğünüzden çok daha gereksiz masraf yapıyor olabilirsiniz ve bunları kısıp birikimde bulunmanız mümkün! Bankada bir birikim hesabınız bulunsun; küçük de olsa aylık birikim yapma alışkanlığı sizi çok rahat ettirecek!

Gereksiz Harcamaları Ortaya Çıkartın!

Öğrenciyken kısıtlı bir bütçeniz olsa bile gereksiz harcamalarınızı düşündüğünüzde, elinize bir defter kalem alıp bunları yazdığınızda çıkan maddeleri net görebilirsiniz. Bunlar yerine çok daha faydalı biçimde paranızı kullanabilirdiniz! Ya da bir birikim hesabına aktarıp belli bir süre sonra iyi miktarda para biriktirdiğinizi fark edeceksiniz.

Ufak tefek önemsenmeyecek giderlerin gereksizliği çoğu kez insanın gözünden kaçar. Bir kağıda hepsini yazdığınızda ve bunlardan teker teker vazgeçtiğinizde ulaşacağınız sonuca inanmakta zorlanabilirsiniz!

Öğrencilerin tasarruf etme yolları oldukça çeşitlidir ancak en temelde gelir-giderlerini net biçimde çıkartmaları, lüzumsuz harcamaları fark etmeleri ve bunlardan vazgeçmeleri, ek iş yapmaları, ikinci el alım-satımdan yararlanmaları bütçelerinde büyük fark yaratacaktır!

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + 7 =