Suyu Bilinçli Tüketmek için 7 Önemli Sebep

birevim kredisiz ev

Dünya geleni %71’i su kaplı olmasına rağmen, tasarruf yapılmadan kullanılan su kaynakları, yeryüzündeki su kaynaklarının da azalmasına neden olmaktadır. Su tasarrufu yapmak, doğal su kaynaklarını akıllı şekilde kullanmak gerekir.

Su kaynaklarının korunması, gelecekte hem bizim hem de çocuklarımızın daha iyi bir yaşam sürmesi için önemlidir. Bu yüzden evde su tasarrufu yaparak, suyu akıllıca kullanmak gerekir.

Evde suyu bilinçli şekilde yapılacak su tasarrufuyla rahat eder, doğal kaynaklarımızın da bilinçli şekilde tüketilmesinde büyük rol oynayabilirsiniz.

1.Duş Yaparken Suyu Tasarruflu Kullanın

Ortalama 10 dakikalık bir duş için 60 litre sıcak su tüketilmektedir. Banyonuzda duş alırken daha az su tüketmek için, düşük akışlı duş başlıklarından yararlanabilirsiniz. Bu sayede su tüketimi %75 oranında azalacaktır.

Duş sürenizi biraz daha düşürebilir ve 10 dakikalık duş süresini 5 dakikaya indirerek yarı yarıya tasarruf etmiş olursunuz. Aynı zamanda düşük akış gösteren duş başlığı almak, suyu daha tasarruflu kullanmanıza olanak tanıyacaktır.

2.Evdeki Su Kaçaklarını Gözden Geçirin

Su kaçakları, evinizdeki gereksiz su kullanımını durduracağınız en önemli sıkıntılardan biridir. Su kaçaklarını kontrol edebileceğiniz yerler arasında musluklar ve tuvaletler gelmektedir.

Tuvalet tankının içine koyacağınız bir gıda boyası ile 24 saat sonrasında klozet tankının içindeki suyun rengi değişmişse ve tank içindeki su ile aynı düzeydeyse bir sızıntı olduğunu anlayabilirsiniz.

Musluklarda bir sızıntı olup olmadığını anlamak için, muslukların altına bir kâse koymanız ve sabah kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

3.Bahçe Sulamalarında Tasarruf Yapın

Verimli bahçe sulama tekniklerini biliyorsanız ve genellikle bahçenizi 10.00’dan önce 16.00’dan sonra suluyorsanız, bahçede su tasarrufu yapmak için ilk adımı atmışsınız demektir.

Özellikle kış aylarında, bahçenizdeki bitkilere ve çiçeklere zarar vermemek için, kış aylarında değil, yaz aylarında bahçelerinizi sularken, yaz aylarında da gece bahçenizi sulamaktan vazgeçmelisiniz.

Öğle güneşine yakalanmadan sabah erken bahçeyi sulamak, güneş ışığından buharlaşmayı engelleyeceği için, su tasarrufu da yapmış olursunuz.

4.Bulaşık Yıkarken Muslukları Kapatın

Bulaşık makineniz yoksa ve bulaşıkları elde yıkıyorsanız, sabunlama kısmında muslukları açık bırakmamalısınız. Sadece sabunlanan tabak, bıçak gibi nesnelerin sabunlarını akıtmak için suyu açmalısınız.

Bulaşık makinesi kullanıyorsanız, kirli tabak, bıçakları sudan geçirmeden makineye yerleştirmeniz gerekir. Eğer bunu yapmıyorsanız, bir peçete yardımıyla, tabak bıçaklardaki kaba kiri alarak, makineye yerleştirebilirsiniz.

5.Tuvalet Tankınıza Dolu Plastik Şişe Koyun

Tuvalet tankları, suyun en çok harcandığı yerlerden biridir. Bu yüzden tuvalet tankı içine içi dolu plastik şişe koyabilirsiniz. Şişenin yarısını kum ya da çakıl ile yarısını da suyla doldurduktan sonra, tuvalet tankının içine koyabilirsiniz.

Bu sayede her gün 4-5 litre sudan tasarruf ederek, ekonomik bütçenize de yardımcı olabilirsiniz.

6.Su Tasarrufu Yapan Bulaşık ve Çamaşır Makinesi Tercih Edin

Su tasarrufu yapan çamaşır ve bulaşık makinelerini tercih edebilirsiniz. Makinenizi aldığı kadar doldurmalısınız. Daha az bulaşık ya da daha az çamaşır olduğunda biriktiren ve makinenizi tam doldurduktan sonra çalıştırmalısınız.

7.Su Tasarrufu Yapan Cihazlardan Kullanın

Su tasarrufu yapan cihaz kullanarak, evde su tasarrufuna katkıda bulunabilirsiniz. Evde kullanacağınız musluklardan bahçenizde kullanacağınız sulama başlıklarına kadar tasarruflu cihazlardan kullanabilirsiniz.

Bahçenizde kullanmak için yüksek verimli yağmurlama başlığı kullanırken aynı zamanda akıllı sulama kontrolörü alarak su tasarrufuna katkıda bulunmuş olursunuz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + 17 =