Kredi Kartını Verimli Kullanmanın Yolları

birevim kredisiz ev

Kredi kartı, günümüzü kolaylaştıran ve harcamalarımızı tek kart sayesinde yapabilmemizi sağlayan bir avantajdır. Ancak kimi zaman ödemelerin sonradan olması sebebiyle harcamaların ucunu kaçırabiliyoruz. Kredi kartını verimli kullanmanın yolları vardır ve bu yolları kullanmanız halinde ekstrelerinizde pişmanlık yaşamazsınız.

Tek Kart Kullanın

Pek çok kredi kartı kullanıcısının sorun yaşama sebeplerinden birisi birden fazla karta sahip olmaktır. Ne kadar çok karta sahip olursanız o kadar çok harcamalarınızın kontrolünü kaçırabilirsiniz. Hangi karttan ne kadar harcadığınızı unutabilir ve hesap dökümü sonunda hayrete düşebilirsiniz.

Limit Koyun

Kartınızda harcayabileceğiniz bir limitin olması, ödeyemeyeceğiniz harcamalar yapmanızın önüne geçer. İnternet bankacılığı ile ya da direkt olarak şubeden kartınıza harcama limiti koyun ve bu limiti ne olursa olsun arttırmayın.

Tüm Borcunuzu Ödeyin

Bankalar kullanıcılarına asgari ücret ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Ancak bu kolaylıktan çok bankalara faiz ödememize sebep olmaktadır. Borcunuzun tamamını ödeyebileceğiniz şekilde harcamalarınızı yaparak borcunuzun tamamını ödemek kredi kartını verimli kullanmanın yolları arasındadır.

Hesap Kesim Tarihlerine Dikkat Edin

Tek kart kullanmak bu konuda da işinize yarayacaktır. Fakat birden fazla kart kullanıyorsanız, kartlarınızın hesap kesim tarihlerine dikkat edin. Mümkünse hepsinin hesap kesim tarihini aynı zamana denk getirin. Bu sayede borçlarınız toplu olarak gelecektir. Hesap kesim tarihinizi maaş gününüze yakın bir zamana denk getirirseniz, elinizde paranız varken borcunuzu kapatabilme şansını yakalarsınız. Ay sonlarında olan hesap kesim tarihleri borcunuzu başka bir kartla kapatmanıza sebep olabilir.

Kredi Kartı Borcunuzu Başka Kart ile Kapatmayın

Kredi kartını verimli kullanmanın yolları arasında kartın borcunu kartla ödememek vardır. Bu içinden çıkılmaz bir hal alacaktır ve kredi kartlarının borçlarının iyice artmasına sebep olabilir. Kazançlarınız ve harcamalarınızı dengeleyerek kartlarınızın parasını borç ile kapatmak yerine, kendi kazancınız ile kapatın.

Kazancınızdan Daha Düşük Limit Belirleyin

Kredi kartı limitinizi kazancınızdan daha düşük şekilde belirlediğiniz taktirde, kartınızın borcunu ödemeniz zor olamayacaktır. Kartınızın borcunu kendi kazancınız ile dengelemeniz durumunda, bankaya borçlanmaz ve faiz işlemleri sebebiyle sıkıntıya düşmezsiniz. Aynı zamanda, yüksek borçlanmalardan da kaçınmış olursunuz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =