Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

birevim kredisiz ev

Bulaşık Makineleri, günlük hayatımızı kolaylaştıran mutfak eşyaları arasında en önemlisidir. Hemen hemen her gün çalıştırdığımız bulaşık makineleri su israfının önüne geçer, enerji tasarrufu sağlar. Bulaşıkları elde yıkamak sanılan aksine elektrik ve sudan tasarruf etmemizi sağlamaz. Elde bulaşık yıkarken, litrelerce su ziyan olur, boşa gider.

Yeni nesil bulaşık makineleri, farklı programları sayesinde enerji ve su tasarrufu yapar, ekonomik programları sayesinde de faturalarınızı olabilecek minimum seviyeye çeker. Elde yıkamanın aksine, pek çok yönden avantaj sağlarsınız. Zamanınız size kalır, su israfının önüne geçersiniz, çok fazla bulaşığınızın aynı anda yıkanması enerji açısından da tasarruf etmenize sebep olur.

Eğer ev ekonomisine, doğaya ve kendinize bir katkınız olmasını istiyorsanız, bulaşık makinenizi seçerken, doğa dostu ve az enerji harcayan makineleri seçmelisiniz.

Daha Az Su ve Elektrik Faturası

Tasarruf edebilmeniz için bulaşıklarınızı elde yıkamaktan vazgeçmelisiniz. Elde bulaşık yıkamak, en fazla su israfına neden olan ev işlerinden biridir. Musluktan akan litrelerce su, doğaya, kaynaklarımıza ve kendi ekonomimize zarardır. Bunun önüne geçmek için, bulaşıklarımızı makinede yıkamalıyız. Bulaşık makineleri, bizim elde yıkadığımız bulaşıkların çok daha fazlasını, çok daha az su miktarı ile yıkar. Üstelik daha temiz ve hijyenik olarak yıkar.

Karbon Ayak İzinizi Azaltın

Elde bulaşık yıkamanın çok fazla su ve enerji sarfiyatına sebep olduğunu söylemiştik. Bulaşık makineleri daha az su ve elektrik harcar. Çevreye karşı duyarlılığınız varsa, siz de su ve elektrik tasarrufu yapan bulaşık makinelerini kullanıp, karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz.

Dilerseniz, enerji tasarruflu programı kullanarak, enerji miktarını da azaltabilir, tasarruf edebilirsiniz.

Bulaşık Makinenizi Dolmadan Çalıştırmayın

Bulaşık makinelerinizi, tam kapasite dolmadan çalıştırmak da, su ve enerji sarfiyatına sebep olur. Mutfaklarımızın vazgeçilmez demirbaşı olan bulaşık makineleri, bizim en büyük yardımcılarımızdan biridir. Eğer ki, kullanma talimatlarına göre makinemizi gerektiği kadar doldurmadan çalıştırırsak, ay sonunda hem faturamız etkilenir, hem su ve enerji konusunda savurganlık yapmış oluruz.

Makinenizi Belirli Aralıklarla Temizleyin

Makinenizin alt tarafında bulunan filtreleri belirli aralıklarla temizleyin. Bu filtrelerde biriken yağlar ve yemek artıkları, temizlenmezse bulaşıklarınız temiz çıkmayabilir. Bunun için makinenizin temizliğiniz ihmal etmeyin. Makinenizi bir diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz. Filtrelere zarar vermeden, nazikçe temizlemelisiniz. Yalnızca makineniz için bir diş fırçası edinin. Fırçanın üzerine süreceğiniz bir miktar deterjan ile filtreleri çok fazla bastırmadan temizleyin. Diş fırçası, filtrenin zor kısımlarını çok kolay bir şekilde temizler. Ardından filtreleri su ile durulayın ve makinenize uygun şekilde yerleştirin. Çıkan bulaşıklarınızın tertemiz olduğunuz göreceksiniz. Bu temizleme işlemini, 3 yıkama aralıkla yapabilirsiniz. Hem makinenizi yağdan arındırır hem de ömrünü uzatırsınız.

Makinenizde Enerji Tasarrufu / Eco Modunu Seçin

Makinenizde bulaşıkları yıkamak uzun sürebilir, enerji tasarrufu modunda diğer bulaşık makinesi programlarına göre daha az su ve %20 daha az enerji kullanır. Bulaşık makineleri yalnızca paradan tasarruf etmenizi sağlamakla kalmaz size zamandan ve enerjiden de tasarruf etmenize olanak sağlar. Enerji tasarrufu için yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil. Bunun için

A+++ ürünleri tercih edebilirsiniz

Bulaşık makinenizi değiştirmek gibi bir düşünceniz varsa, A+++ ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu ürünler diğerlerine göre daha yüksek fiyatlıdır. Ancak enerji tasarrufunda çok daha fazla etkilidir. A+++ ürünlerin yıllık enerji sarfiyatı ortalama 240 kW’ye kadar düşer.

Sıcak su girişi bağlayın

Bulaşık makineleri bulaşıkları yıkarken sıcak su kullanır. Makinenizin su girişini soğuk su kısmına bağlarsanız, makine suyu ısıtmak için ekstra bir enerji harcar. Bunun için mutlaka sıcak su girişine bağlamalısınız, böylece elektrikten tasarruf edersiniz.

Elde yıkama yapmayın

Elde yıkama yapmanın ne kadar su sarfiyatına neden olduğunu daha önce söylemiştik. Makinede yıkamak her zaman çok daha fazla avantajlıdır. Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce, sudan geçirmeyin. Bir kaşık ya da peçete yardımı ile tabaklarınızdaki yemek artıklarını temizleyin ve öylece makineye yerleştirin.

Kaliteli bulaşık deterjanı kullanın

Kaliteli bulaşık deterjanı kullanmaya özen gösterin. Fiyatı pahalı bulabilirsiniz ancak temiz yıkanmayan bulaşıklar tekrar yıkanmak zorunda kalacak. Bu da size su, enerji ve zaman kaybı olarak geri dönecek. Bu nedenle makinenize uygun, kaliteli bir deterjan hem makinenizin düzgün çalışması hem de bulaşıklarınızın temiz olması için önemlidir.

3 zamanlı tarifeniz varsa 22:00’dan sonra yıkama yapın

Elektrik dağıtım şirketiniz 3 zamanlı tarife sunuyorsa bundan yararlanın. Bu tarife yalnızca bulaşık makineleri için değil, diğer elektrikli aletler için de geçerlidir. 3 zamanlı tarifede 17:00-22:00 arası elektrik tüketimini azaltın. 22:00’dan sonra elektrikli aletlerinizi çalıştırırsanız daha az enerji harcarlar. Böylece faturalarınızın daha düşük geldiğini görebilirsiniz.

*‘Türkiye’nin Enerji Verimliliği Bilinci’ araştırmasına göre Türkiye genelinde bulaşıkların elde yıkanma oranı %62’dir. Bulaşıkları elde yıkamakla sarf edilen su miktarı 35 litre ile 200 litreye kadar değişiklik gösterir. Oysa aynı miktardaki bulaşıklar makinede yıkandığında 15 litre su harcar.

Bulaşıklar yıkandıktan sonra, makine elektrik enerjisinden faydalanarak, ısı ve fanın kullanıldığı kurutma aşamasına geçer. Makinenizin kapısını açık bıraktığınızda makinenin kurutma kapasitesi de artar. Böylece bulaşıklar daha kısa sürede kurur. Bu da enerji tüketimini düşürür.

Bulaşıkların durumuna göre makineyi 50°C’de çalıştırmak yeterlidir. Sıcaklığı 10°C yükseltmek enerji tüketimini de %25, 20°C yükseltmek %50 arttırır.

Tek kişinin yaşadığı bir evde kompakt model, nüfusu fazla olan bir evde geniş seçim tasarruf sağlar. Doğru boyut sayesinde, hem tek kişinin büyük makineyi henüz dolmadan çalıştırması; hem de kalabalık ailenin küçük bir makineyi defalarca çalıştırması önlenir.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Başak Kılıç Reply

  Bulaşık makinemi hep eco modunda kullanırım. Satın alırken de özellikler a++ gibi tasarrufu çok yapan makineleri tercih ediyorum.

 2. Sultan Özer Reply

  Bulaşık makinelerinde ki eco modda kullandığımız sürece en yüksek tasarrufu sağlıyor diye biliyorum

 3. Meral Özdemir Reply

  Bulaşık makinelerinde ekonomik modda ve a++ makine tercih ettiğinizde inanılmaz su ve enerji tasarrufu sağlıyor

 4. Gizem Yalçın Reply

  Bulaşık makinelerinin yeni modellerini hepsi zaten enerji tasarruflu üretiliyor, tabi modeline göre daha iyileri vardır 🙂

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Gizem Hanım,
   Özellikle bulaşık makinelerinde en önemli kriterlerden biri en az su ve en az elektrik tüketimini sağlamaktır. Bu nedenle her model kendi içinde bu programı içerir.

 5. Beste Şen Reply

  Bulaşık makineleri artık eskisi gibi değil neredeyse hepsinde ekonomik modlar bulunuyor o modlarda tasarruflu modlar.

 6. Musa Korkmaz Reply

  Yeni teknolojilerle artık çok su tüketmiyorlar ve enerjiyi çok harcamıyorlar diye biliyorum

 7. Adem Çetin Reply

  Bulaşık makinesi enerji tasarrufu sağlar bence, yeni çıkan a++’lar ise çok az yakıyor diye biliyorum

 8. Ali Aslan Reply

  Bulaşık makineleri enerji tasarrufu konusunda gerçekten başarılı, hele Bosch marka bence bu konuda bir numara

 9. Cemal Arslan Reply

  Bulaşık makineleri artık tasarruflu gerçekten eskiden neydi öyle eski makinelerde çok fazla su ve elektrik faturası öderdik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × three =