Bulaşık Makinesi Enerji Tasarrufu Sağlar Mı?

Bulaşık makinesi ile bulaşık yıkamanın el ile bulaşık yıkamaya kıyaslanması her dönemde olmuştur. Her dönemde de el ile bulaşık yıkamak makinede bulaşık yıkamadan daha maliyetli olmaktadır. Genelde bulaşık makinesinde daha hijyenik bulaşık yıkamak mümkün olur. Herkes bu açıdan değerlendirmelerde bulunur. Fakat bulaşık makinesinde bulaşık yıkamanın el ile bulaşık yıkamasına karşı daha pek çok avantajı bulunmaktadır.

birevim kredisiz ev

Bulaşık Makinesinde Bulaşık Yıkamanın Enerji Tasarrufuna Katkısı

 • Bulaşık makinesi daha az enerji ve su harcamaktadır.
 • Küçük eşyalardan tasarruf etmeyi sağlar
 • Karbon ayak izini azaltmaya yardımcı olur

Bu üç başlık tek tek ele alındığında bulaşık makinesinin avantajları daha iyi ön plana çıkacaktır.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Bulaşık Makinesi Kullanmanın Avantajları

Sünger kurulama, bezlerin temiz tutulması ya da bezlerin sürekli değişmesi gibi maddeler bulaşığı makinede yıkamayı daha avantajlı hale getirmektedir. Bulaşıklar elde yıkandığında çok fazla su harcanacaktır. Bunun yanı sıra bulaşık makinesinde kullanılmayan bezler ve onların yıkanması da ekstra maliyet getirecektir. Aynı şekilde bu bezler için harcanan su da yine ekstra maliyete dahil olacaktır.

Bulaşıklar elde yıkandığında yıkama işlemi sadece yıkamak ile bitmeyecektir. Elektrik ve su açısından da maliyet oluşturacak ekstra durumlar oluşacaktır. Bulaşık makinesi çalıştığı anda fazla bulaşığı kısa sürede ve en az enerji ile yıkamaktadır. Tabi burada sizin rahatlığınız da ekstra bir durum yaratmaktadır. Bulaşıkların ilk kirini almak, bulaşıkları köpük ile yıkamak ve bulaşıkları durulamak 3 farklı aşamada bulaşık yıkamayı sağlar. Son olarak bulaşıkların durulanması ve yerleştirilmesi son aşama olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm bu işlemler için belirli bir su harcanması gerekmektedir. Hatta doğalgaz ya da elektrikli ısınma sağlayan yerlerde sıcak su için elektrik enerjisi de harcanmaktadır.

 Küçük Ayrıntılar Yüksek Maliyetler

Bulaşık makinesi ile bulaşık yıkama konusunda aslında ilk etapta maliyetler oldukça düşük görünebilir. Sadece iki bardak ya da birkaç tabak gözünüzde son derece ufak maliyetler ile halledilecek şekle gelebilir. Fakat bu ufak parçalar birleştiğinde fazla su ve fazla deterjan anlamına gelmektedir. Bu da enerji ve tasarruf konusunda her şeyin terse dönmesi anlamına gelmektedir.  Ufak maliyet hesabı yaparken asıl maliyet daha da artmaktadır. Son dönemlerde çıkan enerji tasarruflu bulaşık makineleri tasarrufu daha görünür hale getirmektedir.

Enerji Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Enerji tasarrufu sağlamak sadece bulaşıkları makinede yıkamak ile olmaz. Bunun yanı sıra bazı konulara da dikkat etmek gerekmektedir. Bu maddeler şu şekilde sıralanabilir.

İlk olarak bulaşık makineniz dolduğunda mutlaka makineyi çalıştırmak gerekir. Makine tam dolmadan çalıştığında makinede başka bulaşıklar birikecektir. Bu bakımdan tüm bulaşıklar dizildikten sonra bulaşıklar yıkanmalıdır.

İkinci olarak ise bulaşık makinenizi ayda bir kez temizlemeniz gerekmektedir. Makine bakımını rutin şekilde yapmak ve makinenin görünmeyen parçalarını temizlemek size kullanışlı makine getirecektir.

Güçlü deterjan kullanımı bir sonraki madde olabilir. Bulaşıklarınızı sudan geçirmeden bile güçlü bulaşık deterjanları ile yıkama yapmanız sağlanabilir. Bu bağlamda yapılacak olan diziminde önemi büyüktür. Enerji tasarruf modunda çalışan makineler de kullanış ve tasarruf sağlamaktadır. Böylece makine ile en yüksek tasarruf sağlanır.

birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Başak Kılıç Reply

  Bulaşık makinemi hep eco modunda kullanırım. Satın alırken de özellikler a++ gibi tasarrufu çok yapan makineleri tercih ediyorum.

 2. Sultan Özer Reply

  Bulaşık makinelerinde ki eco modda kullandığımız sürece en yüksek tasarrufu sağlıyor diye biliyorum

 3. Meral Özdemir Reply

  Bulaşık makinelerinde ekonomik modda ve a++ makine tercih ettiğinizde inanılmaz su ve enerji tasarrufu sağlıyor

 4. Gizem Yalçın Reply

  Bulaşık makinelerinin yeni modellerini hepsi zaten enerji tasarruflu üretiliyor, tabi modeline göre daha iyileri vardır 🙂

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Gizem Hanım,
   Özellikle bulaşık makinelerinde en önemli kriterlerden biri en az su ve en az elektrik tüketimini sağlamaktır. Bu nedenle her model kendi içinde bu programı içerir.

 5. Beste Şen Reply

  Bulaşık makineleri artık eskisi gibi değil neredeyse hepsinde ekonomik modlar bulunuyor o modlarda tasarruflu modlar.

 6. Musa Korkmaz Reply

  Yeni teknolojilerle artık çok su tüketmiyorlar ve enerjiyi çok harcamıyorlar diye biliyorum

 7. Adem Çetin Reply

  Bulaşık makinesi enerji tasarrufu sağlar bence, yeni çıkan a++’lar ise çok az yakıyor diye biliyorum

 8. Ali Aslan Reply

  Bulaşık makineleri enerji tasarrufu konusunda gerçekten başarılı, hele Bosch marka bence bu konuda bir numara

 9. Cemal Arslan Reply

  Bulaşık makineleri artık tasarruflu gerçekten eskiden neydi öyle eski makinelerde çok fazla su ve elektrik faturası öderdik 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

one × 2 =