Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Havaların gittikçe soğumaya başlamasıyla birlikte insanlar da evlerinde doğal gazı yavaş yavaş kullanmaya başladılar. Doğal gaz fiyatları ciddi anlamda cep yaksa bile ufak tefek ipuçları ile siz de doğal gaz faturanızı düşürebilir, tasarruf edebilirsiniz. Yazımızda sizler için doğal gaz tasarruf önerileri oluşturduk, dikkate alır ve uygularsanız tasarrufunuz için olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Doğal Gaz Tasarrufunda Dış Cephe İzolasyonunu Önemi

Öncelikle belirtmek gerekir ki doğal gaz tasarrufu yapmak istiyorsanız, size bu konuda en çok yardımcı olacak yol dış cephe izolasyonundan geçmekte. Dış cephe izolasyonu ve son katlar için çatı izolasyonu tasarruf açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Mantolama yöntemiyle ısı yalıtımı yapılmış bir bina yüzde 40’a varan bir doğal gaz tasarrufu sağlamaktadır. Sadece çatı izolasyonu bile tek başına yüzde 20 gibi rakamlarla tasarruf sağlar. Yalıtım konusundaki bir diğer önemli nokta da kapı ve pencerelerin yalıtım konusu. Kapı ve pencerelerinizin yalıtımlı olması gerektiğini unutmayın.

doğal gaz tasarrufu

Tasarruf İçin Petek Kapatmak Doğru Mu?

 Soğuk havaların yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığı bu dönemlerde, yüksek fatura ödemekten kaçınmak isteyen kişiler çare olarak evdeki kullanılmayan odaların peteklerini kapatmayı görüyor. İnsanlar evlerinin sadece bir kısmını sıcak tutarak tasarruf edebileceğini düşünüyor fakat bu tasarruf düşüncesi doğru değil. Önemli olan nokta odaları konfor sıcaklığında tutmaktır. Doğru ısınma yöntemi kullanılmayan odaları düşük değerde kullanılan odaları da daha yüksek seviyelerde yakarak, evin her bölümünü ısıtmaktır. Bir odanın peteğini yakıp diğer odanınkini yakarak herhangi bir tasarruf elde etmeniz mümkün değildir.

İşte maddeler halinde doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır;

 • Sabahları evden çıkarken kombiyi tamamen kapatırsanız bu size fazladan maliyetler getirebilir. Bunun yerine kombiyi daha düşük bir seviyeye alabilir ve kombinin gün içerisinde daha az çalışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Peteklerin üstünü, kenarlarını, önünü eşyalarla kapatmamaya özen gösterin.
 • Kış öncesi doğal gaz tesisatlarına, bacalara bakım yaptırılması gerekmektedir.
 • Isı ayarlı termostatlar kullanırsanız gereksiz yanan doğal gazı sıfıra indirerek buradan da kar elde edebilirsiniz.
 • Gece uyumadan önce termostatınızı daha düşü bir ısıya zamanlayınız.
 • Kalorifer peteklerinizin arkalarına alüminyumdan yapılan küçük yalıtım malzemelerinden koyabilirsiniz. Bu sayede ısıyı iç kısma daha iyi yayabilmeniz mümkün.

 • Odalarda çamaşır kurutmamaya dikkat edin. Kışın yapılan en büyük hatalardan belki de en büyüğü kışın odalarda çamaşır kurutmaktır. Kıyafetleri odaya ve peteklerin üzerine sererek kurutmaya çalışmak odanın soğumasına ve kombinin daha fazla çalışmasına sebep olmaktadır.
 • Kombiyi aç kapa yapmaktan mümkün olduğunca kaçının. Aç kapa yapmak yerine, evin yeterince ısındığını düşündüğünüz zaman kombiyi en düşük seviyede tutmaya çalışın.
 • Perdelerinizi kapalı tutun. Perdelerinizi kapalı tutarak ısı kaybını yüzde 25 oranında azaltma şansına sahipsiniz. Ve ayrıca kalorifer peteklerinizi kapatacak uzunlukta olan perdeleri tercih etmemeye dikkat edin.
 • Eski camlarınızı çift camlı ve PVC doğramalı cam sistemleri ile değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede doğal gaz faturanızı yüzde 10 azaltma imkanınız olur.
 • Radyatörlerin arkasına ısı yalıtım levhaları yerleştirebilirsiniz. Çünkü ısı kaybı en çok evin dış duvarları üzerinden gerçekleşmektedir. Radyatörler ve duvar arasındaki ısı geçişini engellerseniz yüzde 5 doğal gaz tasarrufu gerçekleştirme imkanı bulabilirsiniz.
 • Yoğuşmalı ve zaman ayarlı kombileri tercih etmenizi öneririz. Yüzde 15’e varan bir doğal gaz tasarrufu elde etmenizi sağlayacaktır.
birevim
Paylaş

11 Comments

 1. Sevim Demir Reply

  Doğalgaz konusunda tasarruf yapmak istiyorsanız, doğalgazınızı kullanmadığınız süreçte kapatmayın, pilot seviyesinde bırakın. Aksi halde her kapatıp açtığınızda daha çok güç ve doğalgaz tüketimi sağlıyor minimum seviyeye gelebilmek için

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Sevim Hanım,
   Doğalgaz dan tasarruf etmek için oda ısısı 20-22 derece olacak şekilde ayarlayın. Bu ısı derecesi sağlık içinde en uygunudur.

 2. Gökhan Kara Reply

  Sürekli pilot ayarlarında kullanıyorum, sürekli açıp kapatmanın daha çok tüketim yaptığını söylediler. Bu şekilde daha az doğalgaz tüketiyoruz.

 3. Melike Korkmaz Reply

  Doğalgaz fiyatları düşene kadar biraz daha tasarruf yapmamız gerekecek. Yeni bulduğumuz doğalgaz rezervi işlendikten sonra fiyatların çok düşeceğini düşünüyorum

 4. Nil Can Reply

  Doğalgaz tasarrufu gerçekten önemli çünkü en ufak bir fazla ayar çok fazla fatura gelmesini sağlıyor. Hem ısınıp hem düşük fatura gelmesi için güzel öneriler vermişsiniz teşekkürler 🙂

 5. Nil Özer Reply

  Doğal gaz tasarrufu için pilotta bırakmanızı öneririm, kapatıp açmak daha çok harcama sağlıyor

 6. Sude Tekin Reply

  Doğalgaz tasarrufu gerçekten önemli kışın azıcık açalım diyoruz 2+1 350 TL geliyor fatura 🙂

 7. Mustafa Çelik Reply

  15 sene doğalgazlı evde oturdum şu an oturduğum evde güneş enerjisi ve klima var, doğalgazda püf nokta kapat aç yapmamak diye biliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + eighteen =