Asma Kat Nedir?

Günümüzde binalarda çok sıklıkla kullanılan mimari bir etki olarak asma katları göstermek doğru olacaktır. Asma kat genellikle binaların 5,5 metre iç yüksekliğine sahip zemin katında düzenlenen bir durumdur. Merdiven ile altında ki kata bağlanan ve genellikle yarım olarak hazırlanan katlar olarak bilinmektedir. Bu sistemin kullanılmasının sebebi alanın daha verimli bir şekilde değerlendirmek istenmektedir.

birevim kredisiz ev

Asma katların yapılabilmek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Asma katın yapılabilmesi için iç yüksekliğinin en az 2,40 metre olması gerekmektedir. Yola bakan cepheye bakan noktalarda asma kat yapılacaksa mesafenin en az 3 metre olması gerekiyor. Bu konulara dikkat edilmeden asma kat yapılması söz konusu değildir.

Asma Katlar Nasıl Kullanılır?

Asma kat genelde bir yapının üst kısmında oluşturulmaktadır. Örneğin bir dükkanınız varsa üst kısmında büyük bir alan boşluğu bulunuyorsa bu alanı kullanmak için asma kat kullanımı doğru olacaktır. Basık tavanlı bir alandır ve altı boştur. Yani herhangi bir direkt tarafından desteklenmemektedir. Bu sebepten dolayı da asma kat adını almaktadır.

Günümüzde asma katlar birçok farklı amaca hizmet etmek amacıyla kullanılmaktadır. Alanın en iyi şekilde kullanılması ve işlev kazandırılması için kullanılırlar. Bu sistemler iş yerlerinde veya evlerin içerisinde kullanılabilir. Bunun yapılabilmesi için yapılacak alanın üst kısmında ciddi bir boşluk olması gerekmektedir. Ancak bu sayede asma kat daha kullanışlı bir hal almaktadır. Asma katın kullanılması alandan maksimum şekilde verim almanıza olanak sağlamaktadır.

Asma Kat Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Asma kat uygulaması her ne kadar birçok açıdan verim sağlasa da kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok nokta vardır. İlk olarak bu mimari değişikliğin uygulanmadan önce planın doğru şekilde yapılması önemlidir. Ölçümleme çalışmasını yapıldıktan sonra işleme geçilmelidir.

Asma kat kullanımında bu alanı taşıyacak olan direklerin sayısının minimum olması sağlanmaktadır. Asma katın altında bulunan alanın verimli bir şekilde kullanılması için bu konuya mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Asma kat yapılırken desteklenmenin sağlanması için alanın duvarlarına veya kirişlerine sabitleme işlemi yapılmaktadır. Bu sayede sağlamlığı arttırılır. Eğer bunun yapılacağı alanda kiriş yoksa çelik direkt kullanılarak sağlamlık seviyesi arttırılmalıdır.

Bu işlemin uygulanması için öncelikle alanın ölçülmesi yapılmalıdır. Kullanılacak malzemenin belirlenmesi için statik hesabının doğru şekilde yapılması gerekiyor. Bu sayede asma katın ne kadar yüke dayanıklı olduğu da belirlenmiş olacaktır.

Asma katın kullanım amacına göre tercih edilecek olan çelik aksam ile asma katın yüzerinde kullanılacak malzeme mutlaka farklılık gösterecektir. Sizlerin bu duruma dikkat ederek hareke etmesi gerekiyor. Doğru şekilde malzeme kullanılmadan işlem yapılması durumunda bina da mutlaka göçme yaşanabilmektedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

code

20 − 1 =