Para Biriktirmek İçin Hangi Banka?

birevim kredisiz ev

Para biriktirmek isteyenlerin aklında bu iş için hangi bankayı tercih etmeleri gerektiğine dair birtakım soru işaretleri bulunuyor. Siz de geleceğinizi garanti altına almak veya acil ihtiyaçlarınızı düşünerek birikim yapmak adına farklı yatırım şekillerinden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Ancak, birikim yapmak adına banka seçimi sırasında bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor. Her şeyden önce, maaş hesabınızın olduğu ve otomatik fatura ödemesi talimatı verdiğiniz banka yerine farklı bir bankayı tercih etmelisiniz. Bir başka deyişle, yalnızca birikimlerinizi yatıracağınız bir banka hesabı açmalısınız. Hesap açmak için bilhassa internet bankacılığını tercih edebilirsiniz.

Para Biriktirmek İsteyenler Banka Seçimleri Sırasında Hangi Hususlara Dikkat Etmeliler?

Para biriktirmek isteyenlerin hem doğru banka hem de ideal yatırım konusunda farklı hususlara dikkat etmesi şart! Bu noktada, aşağıdaki hususları göz önünde bulundurmalısınız.

  • Her şeyden önce, bankanın hesap ücreti alıp almadığına bakmalısınız. Herkesin bildiği üzere bazı bankalar hesap ücreti almadan işlem yapar. Ancak, yine de hesap açmadan evvel bu hususa dikkat etmelisiniz. Bilhassa hesap ücreti almayan bir bankayı tercih etmelisiniz. İşlem ücreti ödediğiniz takdirde ekonomik açıdan bu durumun olumsuz sonuçlarını görebilirsiniz.
  • Birikim yapmak isteyenlerin bilmesi gereken bir husus daha var! Paranın olduğu yerde kalması; doğru bir yatırım değildir. Bir başka deyişle, paranın devamlı olarak çalıştırılması şarttır. Faiz sayesinde birikimlerin arttığı bilinir. Ancak, bazı kişiler, faizden hoşlanmazlar. Fakat, yine de faiz sayesinde birikimlerin büyümesini isteyenlerin faiz oranı veya yatırım çeşidi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Faiz oranlarını isteğe bağlı olarak günlük, haftalık veya aylık olarak seçebilirsiniz. Ayrıca, faiz veya katılım payı almayı düşünüyorsanız piyasa şartlarını takip ederek hareket etmeniz gerekiyor.
  • Birikimleri çeşitlendirmek adına farklı hususlardan yararlanabilirsiniz. Örneğin, ani fiyat artışlarından faydalanabileceğiniz altın veya döviz yatırımı seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ancak, fiyat artışlarını takip etmek adına dijital bankacılık imkanı geniş olan bankalardan yana seçim yapmalısınız. Bir başka deyişle, banka seçimi sırasında bir önceki cümledeki hususa dikkat etmeniz şart!
  • Banka seçiminiz sırasında banka şubesinin size ne kadar yakın olduğunu da göz önünde bulundurmalısınız. İnternet bankacılığı sayesinde geçmişe kıyasla bankacılık işlemleri daha hızlı bir şekilde yapılır. Ancak, yine de ATM’den veya banka şubesinden işlem yapmayı tercih ediyorsanız banka şubesinin size yakın olması şart!

En İyi Birikim Hesabı Hangisi?

En iyi birikim hesabına sahip olan bankayı bulmak adına bankaların faiz oranlarını incelemelisiniz. En yüksek faiz oranına sahip bankayı tercih etmelisiniz.

  • Enpara Birikim Hesabı: Günlük faiz kazandıran hesap olarak da bilinen bu hesap oldukça avantajlı! Güncel faiz oranı bir hayli yüksek!
  • Garanti Birikim Hesabı: 12,18 ve 24 aylık paketler halinde birikim yapma fırsatı sunuluyor.
  • İş Bankası Birikim Hesabı: 3,4 veya 5 yıl vadeyle birikimli mevduat hesabı açma şansı sunuyor.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − twelve =