Lisede Nasıl Para Biriktirilir?

birevim kredisiz ev

Öğrenci olmak gerçekten zor! Kısıtlı öğrenci bütçesine rağmen bir şeyler satın almak isteyen gençlerin aklında lisede nasıl para biriktirilir sorusu bulunuyor. Bu noktada, lise öğrencisi olsanız dahi para biriktirmeniz mümkün! Birkaç yıl boyunca biriktirmiş olduğunuz parayı farklı amaçlar için kullanabilirsiniz. Üniversite eğitiminizde size fayda sağlayacak olan bu parayı sevdiğiniz bir şeyi satın almak için de kullanabilirsiniz. Bu noktada, lisede nasıl para biriktireceğinize dair çok işinize yarayacak tavsiyelere bir göz atalım!

Lise Öğrencileri Nasıl Para Biriktirebilir?

  • Teknoloji; hepimizin hayatına girmiş durumda! Ancak, istediğiniz takdirde teknoloji harcamalarınızı azaltabilirsiniz. Örneğin, arama yapmak yerine uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Acil olarak birisini aramanızın gerekli olmadığı durumlar dışında ücretsiz bir Wi-Fi bağlantısı edinerek WhatsApp, Facebook Messenger gibi uygulamalar sayesinde iletişim kurabilirsiniz.
  • Lise öğrencisi olarak çok sosyal birisi olmak zorunda değilsiniz. Okuldan sonra illaki bir yerlere gitmek gibi bir zorunluluğunuz yok! Bir dönem ev ile okul arasında takıldığınız takdirde paranızın da cebinizde kaldığını göreceksiniz. Ancak, yine de haftanın en azından bir gününü dışarıda arkadaşlarınızla buluşarak ve sosyalleşerek geçirebilirsiniz.
  • İnternetten satış yaparak para kazanabilirsiniz! Nasıl mı? Okuduğunuz roman ve hikaye türündeki kitapları ya da ders kitaplarını satışa çıkartabilirsiniz. Bu kitapları çöpe atmak yerine ihtiyacı olan birisine satmak doğru bir karar olacaktır. Bilhassa İngilizce kitaplarınız için kesinlikle alıcı bulursunuz.
  • Sigaraya başlama yaşının genellikle lise dönemine denk geldiğini ifade edebiliriz. Ancak, sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durduğunuz takdirde bu alışkanlıklar için ödeyeceğiniz para da cebinizde kalacaktır.
  • Arkadaşlarınızla vakit geçirmek sizin için çok önemli olabilir. Ancak, bazı zamanlarda hayır demeyi bilmelisiniz. Bilhassa sinema veya halı saha gibi cebinizden para çıkması muhtemel etkinlikler söz konusu olduğunda “ben gelemiyorum” demeyi öğrenmelisiniz. Bu durum biraz can sıkıcı olabilir. Fakat, para biriktirme konusunda kararlıysanız bilhassa ekstra harcamalarınızı ortadan kaldırmanız gerekiyor.
  • Derslerden yüksek not almaya çalışmalısınız. Örneğin, matematik dersinizin ilk sınavından 45 almış olabilirsiniz. Ailenize ikinci sınavdan 90 alacağınıza dair söz verdiğiniz takdirde onların da bu duruma kayıtsız kalamayacağını ifade edebiliriz. Bir başka deyişle, ailenizle alacağınız not konusunda iddiaya girebilirsiniz.

Para Biriktirmek İsteyenlere Tavsiyeler!

  • Para biriktirmek için okuldaki harcamalarınızı da kısıtlamanız gerekiyor. Örneğin, öğle tatillerinde kola almamalısınız. Bunun yerine su veya farklı bir içecek içmeyi deneyebilirsiniz. Su içmenin vücut için ne kadar yararlı olduğu biliniyor. Siz de gün içerisinde bol bol su içerek paranızın cebinizde kalmasını sağlamış olursunuz.
  • Spor salonuna gitmek; bilhassa lise çağındaki gençler arasında bir hayli popüler! Ancak, spor yapmak için illaki spor salonuna üye olmanız gerekmiyor. Bu noktada, Youtube üzerinden egzersiz videoları izleyerek de spor yapabilirsiniz. Bu sayede, spor salonu için ödemiş olduğunuz aylık ücret cebinizde kalacaktır.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × one =