Tatilde Araç Giderleri için 6 Tasarruf Önerisi

birevim kredisiz ev

Yıl boyunca çalışım yaz ayları geldiğinde tatile çıkma fikri herkesin aklında olur. Bunu kendi arabanız ile birlikte yapmak hem rahatlık hem de hızlı bir ulaşım açısından tercih edilmektedir. Ancak gidilecek nokta uzaksa araba ile tatile çıkmak sizlere ekstra bir maliyet getirecektir.

Bu durum karşısında yapmanız gereken tasarruf hareketleri sayesinde tatilinizi aracınız olsa dahi hesaplı bir şekilde yapmanız mümkündür. İster araç kiralayarak isterseniz de kendi aracınız ile bu avantajlardan yararlanmanız mümkün olacaktır.

Araba İle Tatile Çıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatile araç kiralayarak çıkmak istiyorsanız bunu yapmadan önce iyice araştırmanız gerekiyor. En uygun kiralama imkanı sunan firmaları bulmalı, diğerleri ile karşılaştırmalısınız. Bunları günümüzde online platformlar üzerinden yapma şansınız var. Ekonomik araçları tercih ederek iki kişi dahi uygun bir ulaşım maliyeti ile tatilinizi kiralık araç ile yapmanız mümkün olacaktır.

Araba ile tatile çıkarken en çok sıkıntı duyulan durum tabi ki yakıt masrafı olacaktır. En az yakan aracı alsanız dahi akaryakıt firmalarının sunmuş olduğu kampanyaları yakından takip etmenizde fayda var. Bonus, yakıt puan, indirim seçenekleri gibi kampanyalar ile uygun fiyata yakıtı alarak maliyetinizi düşürmeniz mümkün olacaktır.

Uzun bir yola çıkmadan önce çantanızı nasıl hazırlarsanız aracınızı da aynı özenle bu yolculuğa hazırlamanız gerekiyor. Aydınlatmalar, lastik bakımları, motor, şanzıman, sinyal ışıkları ve daha birçok noktayı bir oto sanayiye giderek ustalara göstermenizde fayda var. Bunun yanında kasko ve sigorta yapmadan yolculuk yapmamanız iyi bir seçim olacaktır.

Uzun yolculuk ile tatil yapacağınız yere giderken mutlaka birkaç kez mola verirsiniz. Bu molalar ulaşım maliyetini arttırabilecek zamanlardır. Bunun için yolculuğunuzda mola verirken AVM, dinlenme tesisleri gibi yerler yerine yanınıza alacağınız yemek ile manzaralı noktalarda mola vermeniz mantıklı olacaktır.

Yolculuklar sırasında aracınızın yakıt tüketimini doğru sürüş teknikleri ile minimuma indirmeniz mümkündür. Fazla yük demek yakıt maliyetini %2 oranında arttırmak demektir. Çok fazla klima kullanmayın ve hız sınırlarını aşmadan yolculuk edin.

Aracınız ile yapacağınız yolculuk öncesinde duracağınız yerlerin hepsini bir plan çerçevesinde belirleyin. Bu sayede yanlış yollara girerek daha fazla yakıt tüketmenizin önüne geçebilirsiniz. Mümkünse navigasyon kullanmanız bazı hataların olmasının önüne geçecektir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − 3 =