Enerji Tasarrufu İçin Pratik Önlemler

birevim kredisiz ev

Enerji tasarrufu için evde çok basit önlemler alınabilmektedir. Ev ekonomisini önemli bir şekilde etkileyen faturalarımızı azaltmanın çok kolay yönleri mevcuttur. Enerji tasarrufunun neye dikkat edilmesi konusunda bir çok farklı bilgi söz konusudur. İyi bir planlama ve dikkatli bir yaşam tarzı ile hem elektrik hem su hem de doğalgaz faturalarımızı rakamsal olarak düşürmeniz mümkün hale gelir. Bilindiği gibi ev ekonomisi özellikle de geliri düşük aileler için çok önemlidir.

Günümüzde yaşanılan hayat koşulları ve ekonomik değerler nedeniyle bir çok kişinin hayatını sürdürebilmek için zorlandığı gözlemlenmektedir. Bilindiği gibi eve ekonomisinde bir tasarrufta her şeyden evvel tüm ailenin birlikte ortak hareket etmesi gereklidir. Bir evde ekonomik olarak tasarruf yapmak ilk olarak ailecek bütçe hazırlamakta geçer. Tüm aile gelirlerini ve giderlerini belirleyerek ay içersinde yaşamlarında dikkat etmeleri gereken noktaları konuşurlar. Böylelikle ay sonlarında gelen faturalarında gözle görülebilir bir rakam düşüklüğü karşılarına çıkar. Sadece faturalarda değil aynı zamanda evin diğer tüm giderlerinde dikkatli harcama yapmak her biri için gereklidir.

Evde enerji tasarrufu için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • evde kullanılan normal ampul yerine florasan ampul kullanmak %80 oranında aydınlatma maliyetini düşürmektedir. Aylık olarak sıra ile tüm lambaları florasan lambayı çevirmek gereklidir.
 • Düzenli olarak boş odalarda gereksiz yanan ampüllerin kapatılması gereklidir. Aynı zamanda güneşi tamamen kaybolana kadar küçük ampüllerin yanmaması gerekir.
 • Odalar kullanım için düzenlenirken gün ışığından en fazla yaralanma odayı oturma odası yapmak gereklidir.
 • Tozlanan ampuller armatür ışığının yarısına yaydığından kullandığı enerji artacaktır. Ampüllerin düzenli olarak tozların alınması ve temizlenmesi gereklidir.
 • Elektrik tasarrufu için duvarların renginin de çok büyük önemi vardır. Açık renkli boyanan bir ev daha aydınlık gözükecekinden daha az elektrik harcanmasına neden olur.
 • Su tasarrufunda ise her şeyden önce boşa akan suyun kontrol edilmesi ve kapatılması gereklidir.
 • Aynı zamanda su tasarrufunda bir önemli hususta tamamen dolmadan çamaşır makinesini çalıştırmamasıdır. Bu durum bulaşık makinesi için de geçerlidir.
 • Bulaşıkların elde yıkanması yerine tamamiyle tasarruf açısından bulaşık makinesinde yıkanması gereklidir.
 • Isıtıcı klima filtrelerinin bulaşık ve çamaşır makinesi bittiğinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir.
 • Damlayan musluklar mevcut ise mutlaka tamir edilmelidir. Damlayan bir musluk yılda ortalama 5500 litreden fazla suyu israfı demektir.
 • Evde kullanılan küçük ev aletlerinin birden ısıtma amacı ile çok fazla enerji harcadığı unutulmamalıdır. Ütü, su satıcı, mikrodalga fırın, kesici doğrayıcı gibi küçük ev aletleri mümkün oldukça kullanılmamalıdır.
 • Saç kurutma makinesi kullanırken 10 dakikalık çalışmasının üç saatlik bir ampulün çalışmasına eşit enerji kullandığını unutmamalıyız.
 • Bulaşık makineleri kullanırken hem elektrik hem de su tasarrufu için mümkün olduğunca ekonomik bir kısa program ayarlanmalıdır.
 • Elektronik eşyaları satın alırken o özellikleri arasında harcadığı enerji miktarı göz önünde tutulmalıdır. Kullanırken rahat ve kolay kullanmak her şeyden evvel kullandığı enerjiye bağlıdır.
 • Buz Dolaplarının mümkünse sıcak olmayan yerlere koymalıyız. Soğuma amacı ile buzdolabının kullandığı enerji ısı enerjisine yakın olduğundan daha fazla artacaktır.
birevim
Paylaş

5 Comments

 1. Hüseyin Doğan Reply

  Enerji tasarrufu gerçekten günümüz için önemli, pratik önlemlerle bunun önüne geçebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − ten =