Eski Eşyalardan Fayda Sağlamaya Yarayan 8 Yöntem

birevim kredisiz ev

Dünyadaki kaynakların azalmasının bir sonucu olarak insanların eskiye kıyasla çok daha bilinçli olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, sosyal medyanın da etkisiyle insanlar arasında Do It Yourself, bir başka deyişle Kendin Yap, kampanyası yayılmaya başlamıştır. Bu durumun bir sonucu olarak, evdeki atıl eşyaların da önem kazandığını söylemek gerekir.

Kullanılmayan eşyaların artık depo ve benzeri yerlerde saklanması yerine değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Dünyanın neredeyse her kıtasında görülen bu Kendin Yap projelerine katılmak için yaratıcılığın yanı sıra verimlilik ve üretkenlik gibi kriterlere sahip olmak gerekmektedir. Peki, evinizde bulunan eşyaları tekrar değerlendirmek adına ne tür şeyler yapabilirsiniz? Gelin hep birlikte değerlendirelim!

Eşyalara Nasıl İşlev Kazandırılır?

 1. Deponuzda kullanmadığınız ve öylece duran bir merdivene sahipseniz bu merdiveni bir kitaplık olarak kullanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? İsterseniz dikey isterseniz de duvara yatay bir şekilde monte edilmiş olarak kullanabileceğiniz bu merdivenleri kullanmadan önce birtakım işlemlerde bulunabilirsiniz. Merdivenleri vernikleyebilir, bunun yanı sıra sprey ve boyalarla farklı bir tasarıma kavuşturabilirsiniz.
 2. Tencerelerinizi uzun süre kullandıktan sonra çöpe atmak zorunda değilsiniz. Bu noktada, kullanmadığınız tencere veya süzgeçlerinizi bitki yetiştirme amaçlı saksı olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede, bilhassa balkon ve çevre dekorasyonunda fark yaratabilirsiniz. Tencerelerinizin üzerini yapışkanlı kaplama folyoları kullanarak kapladığınız takdirde yepyeni bir görünüme sahip olmalarını sağlayabilirsiniz.
 3. Tekrar değerlendirebileceğiniz eşyalarınız arasında giyim ürünlerinin çok önemli bir yerinin olduğunu ifade etmek gerekir. Bu noktada, size artık uygun olmayan ve giymediğiniz giysilerinizi ihtiyaç sahiplerine verebilirsiniz. Bunun yanı sıra, giysilerinizi küçük dokunuşlarla bambaşka tasarımlara dönüştürebilirsiniz. Gömleklerinizden veya tişörtlerinizden yastık, minder veya masa örtüsü yaratabilirsiniz. Biraz becerikli biriyseniz sizin için oldukça kolay bir faaliyet olacaktır.
 4. Bebekleri büyüyen çiftlerin onların eski eşyalarını ne yapacakları konusu ayrı bir önem taşımaktadır. Bu noktada, bebeğinizin karyolasını farklı bir amaçla kullanabilirsiniz. Karyola korkuluklarının tek tarafını söküp cam, mermer veya ahşap bir zemin ekleyerek kendinize uygun bir çalışma masası
 5. Kullanmadığınız kavanoz, bardak ve kadehler için de bir önceki maddedeki benzer işlemleri yapabilirsiniz. Bu tür ürünleri birkaç basit işlem sayesinde mumluk, kalemlik ya da şamdan olarak kullanabilirsiniz.
 6. Tasarruf yapan bir birey olmayı kafaya koyduysanız eskimiş araba lastiklerinizden bile verim alabilirsiniz. Lastiklerinizi yağlı boya ile boyayıp üzerlerine cam veya ahşap bir zemin ekleyerek şık bir sehpa haline getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra, bahçede oturmak için uygun alan yaratabilirsiniz.
 7. Kullanmadığınız ve atmaya karar verdiğiniz dolaplarınızın çekmecelerini raf haline getirebilirsiniz. Kullanışlı raflara her evde ihtiyaç duyulmaktadır.
 8. Kullanılmaya müsait olmayan sandalyeleri bir araya getirerek ve üzerlerine bir oturma minderi ekleyerek bahçe, antre ve balkon bankı oluşturabilirsiniz. Sonuç olarak, Kendin Yap projesi sayesinde eski eşyalarınızdan kimsenin aklına gelmeyecek şekilde yararlanabilirsiniz!
birevim
Paylaş

5 Comments

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Beyza Hanım,
   Eski eşyaları başka bir şeye dönüştürmek insanı iyi hissettiren bir aktivite olmasının yanında maddi kazançta sağlar.

 1. Enes Yüksel Reply

  Eşim eski eşyalardan dekor ürünleri yapıp bir kaç uygulama üzerinden satıyor, gerçekten de maddi kazanca dönüştürülebiliyormuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 2 =