Isınma Giderlerini Azaltmak İçin 7 İpucu

birevim kredisiz ev

İşletme sahiplerinin en büyük gider kalemlerinden birisi; ısınma ve soğutma giderleri olmaktadır. Bu noktada, ciddi  ve düzenli bir gider masrafından kurtulmak için birtakım tasarruf tavsiyelerine uymak gerekir.

İşletme çalışanlarının performanslarının artması için çalışma ortamının ideal sıcaklıkta olması gerekmektedir. Bu noktada, kış aylarında ısıtma, yaz aylarında ise soğutma masrafları için ciddi bir bütçe ayırmak gerekir. Elektronik sistemlere ödenen miktarın her dönem daha da arttığı bilinmektedir. Ancak, birtakım tasarruf tedbirlerini uyguladığınız takdirde bu maliyetleri düşürebilirsiniz. Gelin hep beraber ısınma giderlerini azaltmak için uygulanması gereken yöntemler nelerdir konusunu inceleyelim!

İşletmenize Ait Isınma ve Soğutma Giderlerini Nasıl Azaltabilirsiniz?

  • İşletmenizin düzenli gider kalemlerini azaltmak istiyorsanız çok daha ciddi tasarruf yöntemleri uygulamalısınız. Bu noktada, işletmenizde çift cam kullanmaya gayret etmelisiniz. Çift cam; dışarıdaki havayı geçirmemesi sayesinde ortamdaki havayı en iyi şekilde muhafaza etmektedir. İşletme binasının içerisindeki tüm camların çift cam olması gayet mantıklı bir tercih olacaktır. Isınma ve soğutma sistemlerinin daha az çalışması sağlanacaktır. Elektrik masraflarının düşmesi söz konusu olacaktır. Buna ek olarak, çift cam sayesinde çalışma ortamının daha az gürültülü olması sağlanacaktır. Bu sayede, çalışanların performansının artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.
  • İşletme sahiplerinin işletme binasına yalıtım yaptırması gerekmektedir. Bu sayede, binanın içerisindeki ısının binanın her yerine homojen dağılması mümkün olacaktır. Binanın içerisindeki ortam sıcaklığının korunması adına doğru bir tercihtir. Yalıtım sayesinde yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacının azalacağını söyleyebiliriz. Buna ek olarak, ısı yalıtımı rutubeti önleyen bir etmendir.
  • İşletmenizin ısınma ve soğutma sistemleri için elektronik alet seçerken enerji tasarrufu yapabilen ürünlerden yana tercih yapmalısınız. Bu sayede, elektrik faturası tutarlarını ciddi anlamda düşürebilirsiniz. Bu tür cihazların diğer modellere göre daha pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, uzun vadede, daha ekonomik olacakları kesindir.
  • İşletmenizde kullandığınız kombi, klima ve kalorifer gibi cihazların bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız. Bakım yaptırmadığınız takdirde bu tür cihazların verimi azalacaktır. Belirli dönemlerde yapılan bakım işlemleri; cihazların performanslarının artmasına katkı sağlayacaktır. Bir başka deyişle, daha az çalışarak, ortamı daha verimli ısıtmaları söz konusu olacaktır.
  • Hava sızdırmaz bantlar sayesinde işletmenizin çok daha kaliteli şekilde ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bu tür bantlar; ortamın soğumasının önüne geçmektedir. Ayrıca, antibakteriyel özelliklerinden dolayı mantar ve küf oluşumunu da engellerler.
  • İşletmelerde bulunan ve kullanılmayan odaların kapatılması; tasarruf yapmak adına oldukça mantıklı bir karar olacaktır. Kiler veya depoların ısı muhafazasına ihtiyacının olmadığını söylemek gerekir. Bu bağlamda, bu ortamlardaki ısıtma ve soğutma cihazlarını kapatmayı düşünmelisiniz.
  • İşletmenizin konumu; tasarruf yapmanız noktasında önem taşımaktadır. Güneş alan konumdaki bir işletmenin camlarının iyi silinmesi gerekmektedir. Bu sayede, güneş ışığının ofise ulaşması mümkün olacaktır. Sonuç olarak, yukarıdaki yöntemleri uyguladığınız takdirde ısınma ve soğutma giderlerinizi ciddi oranlarda düşürebilirsiniz.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − seven =