Kredi Kartına Taksitle Cep Telefonu Nasıl Alınır?

birevim kredisiz ev

Akıllı telefonlar sayesinde hayatımızın bilhassa 2000’li yıllara kıyasla bir hayli kolay hale geldiğini ifade edebiliriz. Navigasyon, yemek siparişi verme, iletişim sağlama, sosyal medyaya erişme, alışveriş yapma, müzik dinleme ve daha birçok konuda akıllı telefonların faydasını görebiliyoruz. Ancak, Amerikan doları ve Euro’nun artmasına ek olarak pandemi döneminin de etkisiyle cep telefonlarının fiyatı bir hayli yükseldi. Bu noktada, insanlar kredi kartına taksitle cep telefonu satın almanın yollarını arıyorlar. Peki, böyle bir şey mümkün mü?

Kredi Kartına Taksitle Cep Telefonu Almak Mümkün Mü?

BDDK tarafından 1 Şubat 2014 tarihinde yapılan düzenleme ile beraber kredi kartına taksitle cep telefonu satın alınması yasaklandı. Ancak, dar ve orta gelirli vatandaşların taksitle cep telefonu almak adına farklı yöntemler geliştirdiğini ifade etmeliyiz. Banka kredisi kullanarak veya senetle cep telefonu alan çok sayıda kişinin varlığına rastlandı. Bunun yanı sıra, operatör firmaların kampanyalarından faydalanarak cep telefonu almak popüler hale geldi. Son olarak, küçük esnaftan cep telefonu almayı tercih edenlerin anlaşma yoluna giderek taksit yaptırmalarına rastlandı. Fakat, BDDK’nın 2014 yılında almış olduğu yasağı delen bu yöntemlere bir süre sonra dur denildi. BDDK; tüketicilerin yukarıdaki yöntemlerle cep telefonu almasını da yasakladı.

Kredi kartına taksitle cep telefonu alınmasını yasaklayan bu kararın tüketiciler arasında memnuniyetsizliklere sebep olması yüzünden 2018 yılında farklı bir karar alındı. Buna göre;

  • Fiyatı 3 bin 500 TL’ye kadar olan cep telefonlarının satın alınmasında uygulanacak olan vade süresi 12 ay olarak belirlendi.
  • Bunun yanı sıra, fiyatı 3 bin 500 TL’den daha yüksek olan cep telefonları için ise en çok altı ay taksit yapılmasına izin verildi.

Fakat, bu düzenlemelerin de birtakım sorunlara yol açması sebebiyle 2021 yılında olduğumuz şu günlerde konuyla ilgili olarak farklı bir düzenleme daha yapıldı.

  • Fiyatı 3 bin 500 TL ve üzeri olan cep telefonları için en çok altı ay taksit yapılırken bu sayı üçe düşürüldü.
  • Ancak, fiyatı en çok 3 bin 500 TL olan cep telefonları için ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. Bir başka deyişle, bu fiyat aralığındaki telefonları halen daha 12 ay taksitle satın alabilirsiniz.

Taksitle Cep Telefonu Satın Almak İçin Alternatif Yöntemler

Kredi kartına taksitle cep telefonu satın almak istiyorsanız yukarıdaki detayları dikkate almalısınız. Bu sayede, hayalinizdeki telefona en kısa sürede kavuşabilirsiniz. Ancak, bunun yanı sıra, banka kredisi kullanarak da cep telefonu satın almanız mümkün! Kamu veya özel fark etmeksizin neredeyse her bankanın cep telefonu satın almak isteyenlere yönelik olarak başlatmış olduğu kredi kampanyaları mevcuttur. Kredi notunuz uygun olduğu takdirde bu kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca, telefon satan alışveriş sitelerinin özel indirimlerinden de yararlanabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + five =