Pratik Tasarruf Önlemleriyle Evinizi Bahara Hazırlayın

birevim kredisiz ev

Kış sonunda sona erdi ve şimdi yılın en güzel mevsimlerinden birine girdik: bahar! Pratik tasarruf önlemleri ile evinizi bahara ve yaza hazırlayın.

Klima Bakımı

Düzenli klima temizlik ve bakım, paradan tasarruf etmenizi ve ısı pompanızın veya HVAC ünitenizin ömrünü uzatır.

Klimanızı koruyun ve sadece enerjiden tasarruf etmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda ömrünü uzatırsınız ve maliyetli erken değişimde tasarruf edersiniz.

Bir AC’nin en yüksek verimlilikte çalıştığından emin olmak için düzenli dikkat göstermeniz gerekiyor. Bu ipuçlarını kullanmak için en uygun zaman, soğutma mevsimi başlamadan hemen önce gerçekleşir. Yani bahar!

Isıtma, Havalandırma ve Klima sisteminiz (HVAC), bir fırın ve klima veya hem ısıtan hem de soğuyan bir ısı pompasından oluşur. Her iki tipte de bir iç ünite (evaporatör ve üfleyici) ve bir dış ünite (kondenser serpantini ve kompresör) bulunur. Bu talimatlar tüm ev tipi klima veya ısı pompası ünitesi için geçerlidir.

Tavan Vantilatörüne Ne Dersiniz?

Bir odayı soğutmanın ötesine geçen tavan fanlarını evinizin tasarımına dâhil etmenin birçok faydası vardır. Ev genelinde tavan vantilatörleri kullanmak, enerji maliyetlerini büyük ölçüde azaltırken, konfor, stil ve aydınlatma da sağlar.

Tavan vantilatörleri elektrik faturanızı yüzde 30 ila 40 oranında azaltmanıza yardımcı olabilir. Bir tavan fanı aslında bir odanın sıcaklığını azaltırken, odanın daha serin olmasını sağlar. Termostatı yükseltmenize ve aynı derecede rahat olmanıza olanak tanır.

Sert geçen kış koşulları göz önüne alındığında; aşağıdaki bölümleri kontrol ederek onarmanızda fayda vardır.

  • Çatı,
  • Kapı,
  • Pencere

Baharat Olarak Kullanabileceğiniz Bitkiler Ekin!

Bitki yetiştirmek için mutlaka bahçeye ihtiyacınız yok, aslında saksıda da yetiştirmeniz mümkündür! Bu size hem maddi hem de manevi fayda sağlayacaktır.  Yemeklerinizde kullanacak, güzel kokusundan faydalanacak ve yetiştirme ile ruhsal olarak kendinizi iyi hissedeceksiniz.  Maydanoz, dereotu, kekik, lavanta, fesleğen ve daha onlarcası size pratik tasarruf sağlayacak baharat ve sebzelerdendir.

Bahar gelirken yılda en az bir kez tesisat kontrolü yaptırmanız gereksiz su kaçaklarından ve maliyetlerden sizi kurtaracaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − fifteen =