Tatile Çıkmadan Evinizi Enerji Tasarrufuna Hazırlayacak 5 İpucu

birevim kredisiz ev

Yaz tatiline çıkıyorsanız, hak ettiğiniz dinlenmeyi hak etmeniz için yapmanız gereken birkaç şey var.  İnsanlar ister plajda ister gölde, dağlarda veya uzaktaki eğlence parklarında olsun, tatil günlerini nerede geçireceğini düşünmektedir. Uzun bir süre evden veya sadece bir hafta sonu kaçamağından ayrılmadan önce, seyahat programınızı planlamak, seyahat sigortası satın almak ve bavulunuzu hazırlamak da dâhil olmak üzere ayrılmadan önce hazırlamanız gereken şeyler hakkında yazımızda çok faydalı bilgiler bulacaksınız.

Elektrikli cihazlarınızın fişini çekin

Bekleme modunda olsalar bile, elektronik cihazınızın uzaktayken çalışmasına gerek yoktur. Bu, özellikle saat kullanan veya üzerinde ışık bulunan tüm cihazlar için geçerlidir. Cihazlar, nerede kullanırsanız kullanın ya da kullanmasanız da, prize takılıyken enerji kullanır. Aşağıdaki cihazların fişini çektiğinizden emin olun:

  • TV’ler
  • DVD oynatıcılar
  • Kablo kutuları
  • Dizüstü
  • Yazıcılar
  • Ekmek kızartma makinesi fırınları
  • Kahve yapanlar
  • Şarj

Şofbeninizi kapatın

Isıtma suyu maliyetinin evinizin tüm bütçesinin yaklaşık yüzde 20’si olduğu tahmin edilmektedir, bu nedenle evde değilseniz su ısıtıcısını açık tutmanın hiçbir anlamı yoktur.

Işıkları için zamanlayıcı düzenleyin

Siz yokken evinizin hırsızlığa karşı güvende olmasını sağlamak için, hala içeride biri olduğu izlenimini vermek önemlidir. Ancak bu, evinizin içinde birkaç ışık bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, evin etrafına bir zamanlayıcıda birkaç lamba koymalısınız. Bu şekilde, birisinin hala evin içinde olduğu izlenimini verirken, aynı zamanda gün boyunca ışıkları sürekli açık tutarak enerji harcamamanızı sağlarsınız.

Buzdolabınızı boşaltmayın

Buzdolabınızı tamamen boşaltmak cazip gelse de, tatilinizden döndüğünüzde temiz bir sayfadan başlayabilirsiniz, tam bir buzdolabı aslında yarı boş olandan daha etkilidir.

Buzdolabınızın mümkün olduğunca verimli çalıştığından gerçekten emin olmak istiyorsanız, boş alanların dolu su şişeleriyle dolu olduğundan emin olun. Bu, soğuk havanın kaçabileceği boşlukların olmamasını sağlayacaktır.

Klima ünitenizi kapatın

Siz yokken evinizi serin tutmanıza gerek yok, bu yüzden ya klima ünitenizi kapatmalı ya da termostatı kapatmalısınız. Sıcak bir eve geri dönme konusunda endişeleriniz varsa, eve dönerken sıcaklığı uzaktan değiştirmenize izin veren akıllı bir termostat arayın.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − 3 =