Yakıt Tasarrufu

Yakıt Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Gün geçtikçe artan yakıt fiyatları yüzünden araçla seyahat etmek çoğu zaman çok ciddi bir maliyete sebep oluyor. Yakıt konusundan tasarruflu olmak bu açıdan büyük önem taşımakta. Tam depo yakıt ile birlikte çok mesafe kat etmek ve yakıtı olabilecek en verimli şekilde kullanabilmek için birçok teknik mevcut. Araç kullanırken yakıt tasarrufu yapabilmeniz için altın değerinde olan bu teknikler sayesinde hem daha ekonomik bir şekilde seyahat edebilirsiniz hem de aracınızı çok verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

GAZ PEDALI ARACIN YAKIT TÜKETİMİNDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Gaz pedalı, yakıt tüketiminde oldukça kilit bir öneme sahip. Bu yüzden gaz pedalını dikkatli ve hassas bir şekilde kullanmanız yakıt tasarrufu için olmazsa olmazların belki de en başında gelmektedir. Otomobili fazla zorlamadan hızlandırmanız ve mevcut olan hızı korumanız her zaman için yakıt konusunda size ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.

MADDE MADDE YAKIT TASARRUFUNUN ALTIN KURALLARI

– Yokuş aşağı inerken gaza basmamak gereksiz yakıt tüketiminin önüne geçmektedir. Ancak yokuş aşağı inerken kesinlikle vitesi boşa almayın veya kontağı kapatmayın. Vites boşa alınsa bile motora yakıt girişi deva etmektedir. Vites boşa alındığında motora yakıtın gitmeyeceği yaygın bilinen bir yanlıştır.

– Yokuş yukarı çıkarken de az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmak bilinen bir diğer yanlıştır. Bunun tam aksine viteste yarım gaz yapmak daha yüksek bir yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır.

– Araçlar 90 km üzerinde daha fazla yakıt tüketmeye başlamaktadırlar. Örneğin 120 km ile giden bir araç 80 km ile giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt harcamaktadır.

– Ani frenden ve kalkıştan kaçınmaya dikkat edin.

– Fazla ağırlıklardan kurtulmaya çalışın.

– Eğer aracınızda hız sabitleme sistemi kullanmaktaysanız bu sistemi sadece düz yollarda kullanın.

– Yaz aylarında klimayı sadece çok ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda kullanmaya dikkat edin.

– Araç hareket halindeyken devamlı frene basmaktan kaçının. Her frene bastığınızda tekrar aynı hıza ulaşabilmeniz için yakıt tüketimi ciddi oranda artış göstermektedir.

– Lastik basınçlarını sık sık kontrol ettirmeyi unutmayın. Düşük lastik basınçları yol ile sürtünmeyi arttırmaktadır. Bu yüzden de yakıt tüketimi artış göstermektedir. Hava basıncını lastik soğukken kontrol ettirmeyi unutmayın.

– Kar lastiklerinizi yaza doğru mutlaka değiştirmelisiniz.

– Yakıt mutlaka lisanslı akaryakıt istasyonlarından alınmalıdır. Bunlar dışındaki istasyonlarda ucuza sattıkları yakıtın içerisine farklı bir takım kimyasallar atabilmektedirler. Bunun motora zarar vermesinin yanı sıra motor içerisindeki uygun yanmanın gerçekleşebilmesini önlemektedir. Bu da yakıt tüketimini arttırmaya neden olmaktadır.

– Gerekmedikçe depo ağzına kadar doldurulmamalıdır.

– Normal seyir sırasında aracın camlarını kapalı tutmaya dikkat edin.

– Motor durdurulmadan önce ilk olarak vites boşa alınmalı ve araç ondan sonra durdurulmalıdır.

– Kısa mesafelerde yakıt tüketimi artmaktadır. Araç mümkün olduğunca uzak mesafelerde kullanılmalıdır.

– Viraja veya kırmızı ışığa gelmeden önce kırmızı ışığın yanacağı dikkate alınmalı ve ayak gaz pedalından çekilmelidir. Bu sayede gaza basıp sonra tekrar aniden fren yapmak zorunda kalınmaz.

– Otomobilin Aerodinamik yapısını bozabilecek herhangi bir eklentiden kaçınılması gerekmektedir.

– Çok yoğun olan ve ilerlemeyen trafikte aracın durdurulması gerekir.

birevim
Paylaş

11 Comments

 1. Hüseyin Acar Reply

  Yakıt tasarrufu birazda gaz pedalına basışımızla alakalı bir durum diye düşünüyorum

 2. Sultan Demir Reply

  Yakıt tasarrufu günümüzde yapması kolay bir şey bence, çünkü yeni araçların çoğu yakıt tüketimi konusunda iyi bir ayarla geliyor.

 3. Cansu Aydın Reply

  Yakıt tasarrufu konusunda yeni arabalar baya bir özellikli geliyor ama yine de düzenli kullanım yakıt tüketimini düşürecektir diye düşünüyorum

 4. Selda Demir Reply

  Yakıt tasarrufu günümüzde yapılması gereken bir noktaya geldi malum mazot-benzin fiyatları uçtu

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Selda Hanım,
   Bütçesinden tasarruf etmek isteyen kişilerin tasarruf etmeleri gereken en önemli kalemlerden biridir yakıt tasarrufu.

 5. Müge Keskin Reply

  Olay gaz pedalına basışla alakalı diye düşünüyorum, tabi ki aracın da yakıt performansı önemli

 6. Yasin Polat Reply

  Yakıt tasarrufu biraz da araca ve pedala basmanıza bağlı. Abimle aynı araçtan var ikimizde de, o 11 LT yakıyor ben 8 LT, biraz kullanışa da bağlı

 7. Gizem Bozkurt Reply

  Yakıt tasarrufu yapabilmek gerçekten önemli, büyükşehirlerde daha da önemli hale geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − three =