Güneş Enerjisi Sistemleri İle Tasarruf Yapılır Mı?

birevim kredisiz ev

Güneş hayatın bir vazgeçilmezidir. Fakat güç kaynağı olarak ne yazık ki kömür veya petrol kullanımıyla yarışamıyor. Ancak son dönemlerde teknolojinin ilerlemesi ve büyük avantajlar getirmesi ile birlikte çevresel faktörler de önem kazanmaya ve alternatif yakıt kaynaklarına olan ilgi git gide artmaya başladı. Bunların en başında da elbette güneş geliyor. Güneşin gücü evlerinize hem daha temiz ve çevreci bir yolla hem de daha ekonomik bir şekilde dahil olmaya başladı.

Gücünü yalnızca güneşten alan bu sistem ile elektrik ve ısı elde edilebildiğinden, çok ciddi bir tasarruf sağlamaktadır. Yakıtını yalnızca güneşten alması sebebiyle ücretsiz olmasının yanı sıra daha birçok avantaja da sahip.

FATURALARDA TASARRUF SAĞLAMAKTADIR

Güneş enerjisi sistemi, yalnızca kurulumu esansında harcanan maliyeti dışında bir gidere sahip değildir. Yakıtını güneşten alan bu sistem ücretsizdir. Güneş enerjisi ile elektrik faturalarınızdan kar elde edebilmektesiniz. Güneş enerjisi ile sıcak su ve elektrik üreterek bir evin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilir bunun yanında yıllık yaklaşık olarak 7 bin TL tasarruf edebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca, bu sistem yakıt ürünlerine yapılan herhangi bir zamdan etkilenmeyeceği için her bakımdan kullanan kişiye yarar sağlamaktadır.

GÜNEŞ GÜCÜYLE ISINMA

Evinizi pasif güneş gücüyle ısıtabilirsiniz. Güneş panellerini çatınıza monte ettirmeden önce güneşin evinizi ısıttığından, yani evin güneşi yeterince alıyor olduğundan emin olun. Ev dekorasyonunda evinizin kuzeye bakan cepheleri için, daha koyu ve ısıyı daha fazla emen malzemelere seçerseniz gün boyu güneş ışınlarını daha fazla imkanınız olur.

GÜNEŞ PANELLERİNDEN ELEKTRİK ELDE EDİN

Fotovoltaik paneller doğrudan güneş ışığından gelen enerjiyi hemen kullanılabilen veya akülerde depolanabilen elektrik enerjisine çevirebilmektedir. Bu sayede siz de çevresel yollarla elektrik üretmenin ve kullanmanın yanı sıra ciddi bir elektrik tasarrufu da sağlamış oluyorsunuz.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE ÇALIŞAN DIŞ AYDINLATMA

Güneş enerjisi ile çalışan dış aydınlatma sistemleri herhangi bir elektrik tesisatına ihtiyaç duymuyor. Bunları bahçenizde en çok güneş alan bölgelere yerleştirerek kullanabilirsiniz. Kurması da oldukça kolay ve pratik olan bu aydınlatmaları sakın aklınızdan çıkarmayın.

10 KİLOVATA KADAR TASARRUF ETMEK MÜMKÜN

Güneş panelleriyle, hem dağıtım şirketlerine elektrik faturası ödemekten kurtulabilir hem de ihtiyaç fazlası elektriklerinizi satarak gelir elde edebilirsiniz. Çatılarınıza kurduracağınız güneş enerjisi sistemleri ile elektriğe gelen zamlardan da kurtulabilmenizin yanı sıra aylık 700-800 lira arasında bir gelir kaynağı da oluşturabilmeniz mümkün.

ENERJİ DE DIŞA BAĞIMLI OLMAKTAN KURTARAN BİR SİSTEM

Enerji konusunda dışa bağımlı olmak çok önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Güneş enerjisinin kullanımının yaygınlaşması bu bağlılığın azalmasına da çok büyük bir katkıda bulunacaktır. Çünkü kurulan bu sistem kullanıldığı alanları yalnızca güneşe bağımlı bir hale getirmektedir. Elbette güneş enerjisinin kapasitesinin çok büyük olduğundan söz etmemiz mümkün değil fakat belli bir oranda bile olsa ülkeyi dışa bağımlılıktan kurtarma şansına sahip.

TARIM SEKTÖRÜNDE GÜNEŞ ENERJİSİ İLE TASARRUF

Güneş enerjisi tarım sektöründe de büyük bir avantaj sağlamaktadır. Güneş enerjisi sistemleri tarla gibi sulama ihtiyacı bulunan alanlarda elektrik tüketiminin önüne geçtiği için büyük bir ekonomik destek olarak görülmektedir. Bu alandaki çalışma işini yarıya düşüren güneş enerjisi aynı zamanda çift yönlü enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bitki köklerine kurulan bu sistem, bitkinin ihtiyacı kadar su almasına yardımcı olarak bitkinin doğru bir şekilde büyümesine imkanı vermektedir.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Şükrü Güler Reply

  Güneş enerji sistemleri bence tasarruf sağlatır yakında bende evimin çatısına güneş enerjisi sistemi yaptırmak istiyorum

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Şükrü Bey,
   Özellikle çok güneş alan illerimizde bir çok bina bu güneş enerjisinden faydalanmak adına güneş enerjisi sistemi yaptırmaktadır.

 2. Yılmaz Keskin Reply

  Güneş enerjisi gerçekten çok işe yarıyor bende kullanıyorum sıcak suda hiç sorun yaşamıyorum

 3. Meral Özer Reply

  Güneş enerjisi tasarruf sağlıyor tabi ki, ben sıcak su için güneş enerjisi taktırdım evime ve gerçekten eğer şofben kullansaydım elektrik tavan yapardı 🙂

 4. Demet Güneş Reply

  Güneş enerjisi ile ekstra tasarruf yapılır mı bilmem ama elektrik faturasına büyük faydası olur 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =