Ev Kadınları İçin Pratik Tasarruf Yöntemleri

birevim kredisiz ev

Günümüzde ekonomi yaşam şartları açısından çok önemli hale gelmiştir. Evlerde iş yerlerinde yaşanan krizler nedeni ile bir takım önemler alınması gerekliliği doğmuştur. Gelir düzeyinin gün geçtikçe azalması nedeni ile hemen hemen hepimiz bazı küçük önlemler alarak tasarruf yapabiliriz. Evlerimizde yapabileceğimiz birkaç küçük dikkat bile kazanç olarak dönecektir. Harcamalardan tasarruf ederek ya da kenara küçük küçük miktarda para atarak birçok konuda tasarruf sağlayabiliriz.

Farkında olmadığımız birçok evdeki faaliyetler bütçemize gereksiz yük olmaktadır bu nedenle bazı konularda ufak değişiklikler yapabiliriz. Kısa bir süre sonra açığa çıkacak gelirimizi kenara koyabiliriz. Özellikle evlerde en çok harcamanın olduğu enerji kısmına dikkat etmeliyiz. Elektrik ve su kullanımlarına özen göstermek ve dikkat etmek bile fatura tutarlarında gözle görülebilir değişiklik yapacaktır.

Evde yapabileceğimiz küçük değişikliklere örnekler şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Tozlanan lambaların tozları elektrik enerjisinin %50 sini tutar. Bu nedenle düzenli toz almak elektrik tasarrufu demektir.
 • Akkor ampul yerine floresan ampul kullanır iseniz %80 tasarruf sağlamış olursunuz.
 • Gereksiz yere elektrikleri açık bırakmayın. Hava tam kararmadan elektrikleri açmayın.
 • Saç kuruma makinelerinin 10 dakika çalışması 3 saatlik ampul enerjisine denk gelmektedir. Bu nedenle kullanırken enerji miktarını düşünün.
 • Küçük ev aletleri hızlı olarak ısınma özelliğime sahip olduğundan acil durumlar dışında kullanmayın.
 • Mutfakta kullanılan tahta kaşık, kase gibi küçük ihtiyaçlarınızı büyün marketler yerine basit dükkanlardan temin edin.
 • Televizyon, DVD, cep telefonu, şarj aletlerini sürekli prizde takılı bırakmayın. Küçük miktarda olsa çalışmasalar da enerji harcarlar.
 • Çamaşır makinesini tam dolu olmadan çalıştırmayın. Çok kirli çamaşırlarınız yok ise kısa programda çalıştırın.
 • Su kullanımında açık kalan musluktan akan suya dikkat edin farkında olmadan harcanan su miktarı kişi başı 12 tondur. Suyu gereksiz yere açık bırakmayın.
 • Ev alışverişi yaparken mutlaka farklı marketlerden fiyat karşılaştırması yapın. Aynı ürünü daha uygun fiyata bulma şansınız yüksektir.
 • Buzdolabı soğutma özelliği nedeni ile sıcak olan ve ısı kaynakları yakınında olmamalıdır. Mümkün oldukça buzdolabını serin yerlere koyun. Aksi takdirde soğutmak için daha fazla ısı harcayacaktır.
 • Elektronik alet satın alırken kullanım özelliklerinde harcayacağı enerji miktarına da göz atın. Enerjisi düşük ev aletlerini tercih edin.
 • Dışardan hazır yemek yerine evde yemek pişirin. Çok daha az maliyetle çok daha fazla yemek yapabilirsiniz.
 • Her gün süpürge makinesi kullanmak yerine arada bir kullanıp her gün gır gır yapın. Evde kendi hareketliliğinizde artsın.
 • Ev ekonomisi denildiğinde akla hemen bayanlar gelmektedir. Ama eve parayı getiren de son yıllarda müşterek de olsa geçmiş yıllarda hep beyler idi. Bay ya da bayan bir ailenin bireylerinin hepsinin evdeki ekonomi için harcamalarına dikkat etmesi gereklidir. Çocuk var ise onunda büyüme çağında bu bilinç ile büyütülmesi gereklidir. Bir kişinin tasarrufu diğerlerinin savurganlığı söz konusu olur ise bir manası da olmaz. Evin gelir ve gider dengesini ailecek konuşmalı ve harcamaları buna göre yapılmalıdır. Bütçe hazırlanmalı ve tüm bireyler bu bütçeye uymalıdır.
birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Melis Koç Reply

  Hiç dikkat etmediğim ama okuduğumda çok hak verdiğim maddeler var, maddeleri uygulamaya çalışacağım teşekkürler 🙂

 2. Recep Aksoy Reply

  Güzel maddeleri anlatmışsınız, bende tek başıma yaşayan biri olarak bu maddeleri uygulayacağım 🙂

 3. Onur Yalçın Reply

  Güzel önerilerde bulunmuşsunuz gerçekten. Verdiğiniz yöntemlerle hem tasarruf edebiliriz hemde işimizi pratik şekilde bitirebiliriz

 4. Enes Kaya Reply

  Ev hanımları için gerçekten güzel öneriler vermişsiniz teşekkürler kaleminize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − nine =