Altına Yatırımda Banka Mı, Kuyumcu Mu?

birevim kredisiz ev

Eski uygarlıklardan modern çağa kadar, altın dünyanın tercih edilen para birimi olmuştur. Günümüzde yatırımcılar ağırlıklı bir şekilde altın satın çit politik huzursuzluk ve enflasyona karşı. Buna ek olarak, birçok üst düzey yatırım danışmanı, genel portföy riskini azaltmak için altın dahil emtialarda bir portföy tahsisi önermektedir.

Külçe (yani külçe altın), yatırım fonları, vadeli işlemler, madencilik şirketleri ve mücevherler dâhil olmak üzere altına yatırım yapma fırsatlarının çoğunu ele alacağız.

Yatırım portföyünüz için biraz altın almaya karar verdiniz, ancak bunu nasıl yapmalısınız?

  • Altına sahip olmanın en doğrudan yolu fiziksel altın külçeleri veya madeni paralar satın almaktır, ancak bunlar likit olmayabilir ve güvenli bir şekilde saklanmaları gerekir.
  • Altının fiyatını izleyen EFT’ler ve yatırım fonları da popülerdir ve aracılık hesabınızdaki türev piyasalarına erişiminiz varsa, altın vadeli işlemlerini ve opsiyonlarını da kullanabilirsiniz.
  • Altına dolaylı olarak ulaşmak için, altın madenciliği hisse senetlerine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz, ancak bu şirketlerin hisse fiyatları uzun vadede altının değerini çok iyi takip etmiyor.

Altının mücevher olarak değerlendirilmesi

Dünya altın üretiminin yaklaşık % 49’u mücevher yapımında kullanılıyor. Küresel nüfus ve her yıl artan zenginlikle birlikte, mücevher üretiminde kullanılan altın konusunda talebin zamanla artması gerekir. Öte yandan, altın takı alıcılarının bir miktar fiyata duyarlı oldukları ve fiyat hızla yükselirse daha az satın aldıkları görülüyor.

Perakende fiyatlardan mücevher satın almak, altının temel değerinin% 400’üne kadar önemli bir artış gerektirir. Emlak satışlarında ve müzayedelerde daha iyi mücevher pazarlıkları bulunabilir. Bu şekilde mücevher satın almanın avantajı, perakende satış fiyatının olmamasıdır; dezavantaj, değerli parçaları aramak için harcanan zamandır. Bununla birlikte, mücevher sahipliği, yatırım açısından en kârlı olmasa bile, altına sahip olmanın en keyifli yolunu sağlar. Bir sanat formu olarak altın takılar güzeldir. Bir yatırım olarak eğer uzun yıllar elinizde tutacaksanız avantajılıdır. Kısa süreli kuyumcu aracılığı ile altın satın almak pekte avantajlı değildir.

Banka Altın EFT’leri ve Yatırım Fonları

Banka vadeli sözleşmeler, gelecekte belirli bir tarihte belirli bir miktarda altını almak veya satmak için yapılan sözleşmelerdir. Vadeli işlemler hisse senedi değil, sözleşmelerle alınıp satılır ve önceden belirlenmiş bir altın miktarını temsil eder. Bu miktar büyük olabileceğinden (örneğin, 100 truva ons x 1.000 $ / ons = 100.000 $), vadeli işlemler deneyimli yatırımcılar için daha uygundur. İnsanlar genellikle vadeli işlemleri kullanır çünkü komisyonlar çok düşüktür ve marj gereksinimleri geleneksel öz sermaye yatırımlarından çok daha düşüktür. Bazı sözleşmeler dolar bazında, diğerleri ise altına yerleşir, bu nedenle yatırımcıların takas tarihinde 100 ons altın teslim almak zorunda kalmamak için sözleşme şartnamesine dikkat etmeleri gerekir.

 

Seçenekler gelecekleri üzerinde düpedüz bir vadeli işlem sözleşmesi satın birer alternatiftir. Bunlar, opsiyon sahibine vadeli işlem sözleşmesini belirli bir zaman dilimi içinde önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkı verir. Bir seçeneğin faydalarından biri, her ikisinin de yararlanabilmesidir. Orijinal yatırımınız ve kayıpları ödenen fiyatla sınırlandırır. Kâr marjı üzerinden satın alınan bir vadeli işlem sözleşmesi, kayıpların hızla artması durumunda, başlangıçta yatırılandan daha fazla sermaye gerektirebilir. Banka altının cari değerine dayanan vadeli işlem yatırımından farklı olarak, bir opsiyonun dezavantajı, yatırımcının opsiyona sahip olmak için altının temel değerine bir prim ödemesi gerektiğidir. Vadeli işlemlerin ve opsiyonların değişken doğası nedeniyle, birçok yatırımcı için uygun olmayabilir. Yine de, vadeli işlemler, büyük meblağlarla yatırım yaparken altın almanın veya satmanın en ucuz (komisyon + faiz gideri) yolu olmaya devam ediyor.

Sonuç

Altın fiyatına doğrudan maruz kalmak isteyen daha büyük yatırımcılar, doğrudan külçe yoluyla altına yatırım yapmayı tercih edebilir. Bir kâğıt parçası yerine fiziksel bir varlığa sahip olmanın da bir rahatlık seviyesi vardır. Olumsuz tarafı, ilk satın alımda ödenen altının değerinin yanı sıra depolama maliyetlerinin hafif bir primidir.

Mücevheratın bir yatırım olduğu fikri hikâyeli ama naiftir. Çoğu mücevherin fiyatı ile altın değeri arasında gerçek bir yatırım olarak kabul edilemeyecek kadar fazla bir fark vardır. Bunun yerine, ortalama altın yatırımcısı, altına yönelik banka altın yatırım fonlarını ve ETF’leri düşünmelidir, çünkü bu menkul kıymetler genellikle altına yatırım yapmanın en kolay ve en güvenli yolunu sağlar.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × three =