Beyaz Eşyalarda Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

birevim kredisiz ev

En önemli adımlardan biri, enerji tasarruflu cihazları seçmenizi sağlamaktır. Yapılan bir anket çalışmasına göre, incelenen hane halklarının ortalama 41 farklı elektrikli cihazı vardı.  İPad, TV veya dizüstü bilgisayar gibi eğlence cihazlarının genellikle enerji etiketleri yok, bulaşık makinesi, buzdolabı gibi beyaz eşyalar var ve fırınlar, enerji verimliliği derecelerini kanunlara göre etikette göstermek zorundalar.

Eviniz için enerji tasarruflu cihazlar ararken, cihazlardaki enerji derecelendirme etiketine bakmanız ve ihtiyacınız olan cihazın boyutunu dikkate almanız gerekir.

Mümkün olan en yüksek derecelendirme A +++, bazı cihazlar için en düşük F veya G ve aralarında önemli bir enerji tasarrufu farkı olacaktır. Çoğu durumda, ocak gibi cihazların tümü A + veya üstü olarak derecelendirilir. Ancak eski cihazların enerji tasarrufunda kayda değer ölçüde daha az olması muhtemeldir.

Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri, buzdolapları, su ısıtıcıları ve ocaklar gibi mutfak aletleri ve özellikle beyaz eşyalar, 10 yıl öncesine göre daha az enerji kullanan modeller geliştirerek yıllar içinde daha fazla enerji tasarrufu yapar hale geldi.   Buzdolabında sakladığınız tek şey bir şişe kola ve limon ise (evet, size bakıyorum) gerçekten tam boy bir buzdolabı dondurucuya ihtiyacınız var mı?

Aletleri Kapatmayı Adet Haline Getirin, bekleme modunu unutun!  

Bulaşık makineniz, mikrodalga fırın, çamaşır makineniz, çamaşır kurutma makineniz ve elektrikli fırınınız bekleme modundayken elektrik tüketir. Enerji tasarrufu için bunları prizden kapatma alışkanlığını edinmeye çalışın.

Yiyecekleri dondurduğunuzda nasıl enerji tasarrufu yapabilirsiniz?

Uygun boyutta bir buzdolabı veya derin dondurucu kullanmanın yanı sıra, etkin bir şekilde çalışmasını sağlayarak enerji tasarrufu da yapabilirsiniz. Sıcak yiyecekleri asla doğrudan buzdolabına veya derin dondurucuya koymayın, önce soğumasını bekleyin. Buzdolabınızı veya derin dondurucunuzu düzenli olarak çözün. Daha sonra sıcaklığı soğutmak için daha fazla çalışması gerekeceğinden, kapıyı uzun süre açık tutmayın. Buzdolabınızı 5 santigrat derece veya daha düşük tutun. Ortalama olarak, buzdolaplarımızı 7 santigrat derecede tutuyoruz.  Isı akışının daha kolay olmasını sağlamak için buzdolabınızın arkasında en az 10 cm boşluk olduğundan emin olun.

Kısacası ürünlerdeki enerji etiketlerini kontrol etmek ve ihtiyacınız olan boyut için en iyi enerji derecesine sahip ürünü bulmak en iyi enerji tasarruf yöntemlerinden biridir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − 2 =