Elektrikli Ev Aletlerinde Enerji Tasarrufu

birevim kredisiz ev

Isıtma ve soğutma sisteminden buzdolabına, yıkama ve kurutma makinesine kadar, eviniz de çok sayıda elektrikli ev aleti var.  Bu sekiz cihazla enerji tüketiminizi azaltın, faturalarınızı düşürün ve enerji tasarruflu bir ev yaratın.

Tavan Vantilatörleri

Tavan vantilatörleri yaz aylarında cankurtaran olabilir. Bir odadaki sıcaklığı çok düşürmezken, odayı daha serin hissettiren bir rüzgâr soğutma etkisi yaratırlar.

Tavan vantilatörleri enerji yoğun soğutma ihtiyacınızı azaltabilir. Bir tavan fanı kullandığınızda, termostatınızı 4 derece düşürebilir ve yine de serin ve rahat hissedebilirsiniz.

Genellikle aileniz ile zaman geçirdiğiniz her odaya bir tane kurmak isteyeceğinizi unutmayın. Daha büyük olan daha iyidir, çünkü daha büyük kanatlara sahip daha büyük fanlar daha fazla hava taşıma kapasitesine sahiptir. Standart modellere göre  % 20 verimlilik artışı için doğru ürüne ulaşın.

Akıllı Termostatlar

En enerji tasarruflu ısı pompası, klima veya fırın bile akıllı bir termostat olmadan enerji tüketiminizi etkili bir şekilde azaltmanıza yardımcı olmaz. Bu kullanışlı cihazlar, HVAC sisteminizi yalnızca gerektiğinde ısınması veya soğuması için programlamanızı sağlar. Termostatınızı günde sekiz saat yaklaşık 10 derece geri çevirerek yıllık ısıtma ve soğutma maliyetlerinizden yüzde 10’a kadar tasarruf edebilirsiniz. Bunu yaparken, uyurken veya gün içinde herkes dışarıdayken cihazı geri çevirerek önemli miktarda enerji ve yılda 100 doların üzerinde tasarruf sağlayabilirsiniz.

Hava Temizleyicileri

Tozdan evcil hayvana, tütün dumanına, iç havayı temiz tutmak kolay değildir. Aileniz alerji, astım veya kirli iç ortam havası ile uğraşıyorsa, enerji yoğun hava temizleyicileri kullanarak sıkışıp kalmanıza gerek yoktur.

Bunun yerine, tüm evi hava temizleyiciyi takmayı düşünün. Bir nem giderici gibi, evdeki hava temizleyici de polen, küf, toz akarları ve hatta patojenler gibi kirleticileri havadan temizlemek için HVAC sisteminizle birlikte çalışır. Hava temizleyicilerimiz, evinizin hava kaynağındaki patojenlerin yüzde 95’ini ortadan kaldırarak, enerji tüketimini düşük tutarken iç mekân hava kalitesini yüksek tutar. Bu etkili cihazlar temas halinde zararlı patojenleri bile öldürebilir ve tüm yıl boyunca sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Bulaşık Makineleri

Bulaşık makinenizi sonsuza kadar kullanabileceğinizi düşünebilirsiniz.  Ancak 20 yaşından büyük bir makineniz varsa, pahalı enerji harcıyorsunuz demektir.

Eski bulaşık makineleri her döngüde 10 galon su israf ediyor. Günde bir yük bulaşık yıkarsanız, bu yıl boyunca 3.500 galonun üzerinde boşa harcanmış su demektir. Yemeklerinizin ne kadar kirli olduğunu belirleyen ve temizleme gücünü buna göre ayarlayan toprak sensorları ile yeni bir model arayın. Temiz bulaşıklarınızda sabun pisliği ile uğraşmak istemiyor musunuz? Köpüklü bulaşıklar için gelişmiş filtreleme özellikli bulaşık makinesi arayın.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 5 =