Bilgisayarda Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Aşağıdaki kılavuzda, bilgisayar kullanırken enerjiden nasıl tasarruf edeceğiniz konusunda ipuçları vermeye çalıştık. Enerji tasarrufu, artan maliyetler nedeniyle önemlidir, ancak elektronik cihazlarınız tarafından kullanılan enerjiyi azaltmak için başka motivasyonlara da sahipsiniz.

Enerjinin fiyatı maliyetleri düşürmek için temel motivasyon olsa da, bilgisayar sistemleri ile ilgili başka faydalar da vardır. Enerji tasarrufu sağlayan bir bilgisayar sistemi daha az ısı üretir. Bu, ısının her türlü bilgisayar sorununa yol açabileceği yaz aylarında ve bilgisayar fanları bileşenleri soğutmaya çalıştıkça gürültü düzeyinin artması açısından önemlidir.

Bilgisayar sistemleri güç tüketir. Güç miktarı eldeki sisteme bağlıdır. Donanıma bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. En son donanıma sahip ileri teknoloji bir kullanıcının bilgisayarı, düşük seviye donanım kullanan bir Office bilgisayar sisteminden daha fazla güç tüketecektir. İleri teknoloji bilgisayar sistemleri, saatte 250 Watt veya daha fazla kullanır; bu, her dört saatlik kullanımda 1 kWh’ye eşittir.

  1. Enerji tasarruflu ürünleri göz önünde bulundurmak, öncelikle enerji tasarrufu için iyi bir yoldur. İyi bir enerji verimliliği sunan bilgisayar donanımı satın almak öncelikli amacınız olmalıdır.
  2. Çoğu işletim sistemi, sabit sürücüler veya bilgisayar monitörü gibi donanımları boş moda geçiren veya kullanılmadıkları süre boyunca kapatan güç tasarrufu özelliklerine sahiptir. Bekleme modu 20 ila 50 kat daha az enerji tüketir. Windows kullanıcıları güç tasarrufu ayarları nerededir? Denetim Masası veya Ayarlar uygulamasında bulabilirsniz. Bilgisayar monitörünü, sabit sürücüleri ve sistem bekleme modunu kapatmak için, yaptığınız işte herhangi bir olumsuzluk yaratmayacak değerleri değiştirmek gerekebilir. Daha kısa bir süre daha fazla enerji tasarrufu sağlar, ancak aynı zamanda işi etkilemek de olasıdır. Bu aynı zamanda donanımın hız aşımı olasılığını da içerir. En son bilgisayar oyunlarını oynarken yüksek kaliteli bir ekran kartına yalnızca tam gücü ile ihtiyaç duyulur. Diğer birçok durumda kesinlikle gerekli değildir. Ekran kartını hızlandırmak enerji tasarrufu sağlar. Aynı durum işlemciler için de geçerlidir.
  3. Bilgisayar monitörünün veya başka bir monitörün parlaklığını azaltmak aslında enerji tasarrufu sağlar. Bu aslında dizüstü bilgisayarlar, notebook’lar ve cep telefonları da dahil olmak üzere diğer mobil cihazlara sahip kullanıcılar için iyi bir ipucudur. Masaüstü sistemlerinde de yardımcı olabilir. Parlaklığı % 50’ye düşürmek yeterlidir, çünkü daha fazla geri çevirdiğinizde fazla fayda elde edemezsiniz.
  4. Ekran koruyucular enerji tasarrufu sağlamaz. Bugünlerde işlevleri yalnızca görsellere indirgenmiştir. Ekran koruyucu kullanmak yerine bilgisayar monitörünü kapatmak çok fazla enerji tasarrufu sağlar.
  5. Dizüstü bilgisayarlar, kullanıcının ihtiyaç duymayabileceği her türlü cihazla birlikte gelir. Etkinleştirilirse, cihazların her biri, özellikle etkinse enerji tüketir. Yerleşik ağ bağdaştırıcısını ve Internet’e bağlanmak için bir kablo kullanan dizüstü bilgisayar kullanıcısı, muhtemelen Wi-fi, yerleşik modem, Bluetooth veya kızılötesine ihtiyaç duymaz. Aynı şey DVD sürücüsü veya ses kartı gibi diğer cihazlar için de geçerli olabilir.
  6. Bu bariz bir ipucu olabilir ama bunu çevreleyen birkaç efsane var. Bazı kullanıcılar bir bilgisayarı kapatmanın ömrünü kısaltacağını düşünür. Diğerleri, bilgisayarı hazırda bekletme moduna geçirmekten daha fazla, kapatmanın ve açmanın daha fazla güce mal olacağını düşünüyor. 5 dakikalık bir ara verirken bir bilgisayar sistemini kapatmak mantıklı olmayabilir, ancak öğle veya toplantılar gibi daha uzun molalar için kesinlikle mantıklıdır.
  7. Bilgisayar sistemine bağlı yazıcılar, tarayıcılar veya yönlendiriciler gibi donanımlar da güç kullanıyor. Enerji tasarrufu yapmanın bir yolu, bu cihazları mümkün olan yerlerde paylaşmaktır. Bu biraz bilgisayar bilgisi gerektirir.

Enerji Tasarrufu için gerekmediğinde cihazları kapatarak çok fazla enerji tasarrufu yapmak mümkündür. Enerji tasarruflu donanım satın almak ve güç tasarrufu ayarlarını kullanmak diğer iki faydalı seçenektir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 4 =