Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

birevim kredisiz ev

Elektrik günümüz zamanında artık hayatımızın vazgeçilmez bir enerjisi oldu ve neredeyse her şeyimiz elektrik sayesinde gerçekleşiyor. Bu yüzden oldukça fazla bir şekilde kullanımı arttı ve bizleri direk olarak tasarrufa yöneltti, bu sebeple artık elektrik içinde tasarruf yapmalıyız her ay zorlanmamak için. Elektrik tasarrufu yapmak aslında biraz zor gibi gözükse de hiç de öyle bir durum değildir ve yapmak içinde hiç zorlanmayız. Mantıklı bir şekilde davrandığımız zaman rahatlıkla gerçekleşebilecek bir durumdur ve kendimize uygulamamız gereken bir yöntem, metot oluşturduğumuz zaman oldukça iyi bir şekilde yerine getirirsek oldukça belli bir şekilde elektrik kullanımı düşecektir, bizlerde rahatlayacağız.

İLK ÖNCELİKLE BUNLARI YAPMALIYIZ

 • Elektrik kullanımı azaltmak için en iyi yöntemlerden bir tanesi, evimizde bulunan lambaları düşük voltajlı lambalar ile değiştirerek, kullanımı azaltabiliriz ve bunun yanında az ışık ile de gözlerimizi yormayız.
 • Bütün evde kullandığımız cihazları, evden çıkmadan önce hepsini fişten çekip ve kapatırsak onlar artık elektrik tüketimi yapmayacaklardır, bu sayede kullanımda azalmış olacaktır.
 • Elektrik sayacımız eğer eski ise yeni ve daha az elektrik yakmayı sağlayan bir sayaç ile değiştirmeliyiz ve bu şekilde elektrik sayacının her zaman sağlam olduğunu, düzgün bir şekilde çalıştığını anlayarak tüketimi azaltabiliriz.
 • Sürekli yüksek voltaj kullanan elektrikli aletleri kullanmak yerine kullanım oranımızı oldukça iyi bir şekilde düşürerek hem elektrik kullanımını azaltırız hem de elektrik sorunlarından uzak kalabiliriz. Çünkü elektrikli ev aletlerinin oldukça fazla bir şekilde voltaj kullanmasından dolayı her ay elektrik faturaları oldukça fazla gelmektedir ve bu şekilde hanede yaşayan kişileri maaş durumundan zorlamaktadır.
 • Her zaman İnternet veya Cep telefonu üzerinden elektrik kullanım miktarımıza bakabiliriz ve görünür bir şekilde azaltabiliriz. Bu yöntem her zaman en çok işe yarayan yöntemdir çünkü hangi çalışan aletlerinizin veya cihazlarınızın daha fazla elektrik tükettiğini sizlere göstermektedir.
 • Elektrikli cihazlarımızı çalıştırırken her zaman düşük seviye oranlarında ayarlayarak onları çalıştırmak elektrik tasarruflarında oldukça fazla bir şekilde işe yaramaktadır ve belli bir oranda elektrik kullanımını da azaltmaktadır.

BÜTÜN AİLEMİZ TASARRUF YAPMALI

Genellikle bütün ailemiz elektrikli cihazları ihtiyacı olmasa bile kullanabilmekte ve yüksek voltajlı olmalarından dolayı elektrik kullanımı da artmaktadır. Bu yüzden ailemiz ile şu konularda oldukça fazla bir şekilde dikkat etmeliyiz;

 • Ailemiz ile bir konuşma yaparak, gereksiz yere elektrikli cihazların kullanılmaması durumunda uyarmalıyız ve herkesin bu şekilde olmasını sağlamalıyız çünkü bütün aile bireyleri bu şekilde davranırsa mutlaka elektrik tasarrufu sağlanacaktır.
 • Eğer evimizde duş için kullandığımız Şohben cihazımız var ise, onu mutlaka her zaman her duşa girdiğimizde oldukça düşük bir seviyede çalıştırmalıyız çünkü Şohben cihazları oldukça fazla bir şekilde elektrik tüketmektedir ve fatura kabarmalarına oldukça fazla yardımcı olmaktadır.
 • Eğer evimizde bütün ürünlerimiz doğalgaz ile çalışıyorsa, bu konuda oldukça fazla bir şekilde dikkat etmeliyiz ve doğalgaz kullanan cihazları kullanırken hiçbir zaman elektrik kullandığımızı unutmamalıyız.
 • Evimizin her yerinde sürekli yanıp sönen spot ışıklar kullanmak ve her odada her vakit ışık yakmak yerine sadece kullandığımız odalarda ışık yakmalıyız, bu şekilde kullanmalıyız.
birevim
Paylaş

10 Comments

 1. Hasan Güneş Reply

  Günümüzde tasarruf gerçekten önemli, tasarrufların en başında elektrik tasarrufu geliyor. Gündelik hayatta elektrik tüketimimizi düşürmemiz geleceğimiz için önemli bence

 2. Özlem Ünal Reply

  Elektrik tasarrufu yapmak için, evdeki tüm ampulleri tasarruflu ampullerl değiştirdim, ama daha çok yapılacaklar var önerilerinize uyacağım

 3. Gökhan Yıldız Reply

  Elektriği çok tüketen aletler için watt ölçer almıştım hangi cihaz ne kadar elektrik tüketiyor görebiliyorsunuz prize takıp 🙂

 4. Muhammet Çetin Reply

  Yazlık bir bölgede yaşıyorum klima çok fazla tüketim yapıyor, vantilatör aldım onun yerine ara sıra kullanmak için 🙂

 5. Yeşim Güler Reply

  Elektrik tasarrufu yapmak için, günümüzde evde kullandığımız beyaz aletler için tasarruf özellikli almak güzel oluyor

 6. Çiğdem Güneş Reply

  Elektrik tasarrufu konusunda çok güzel öneriler vermişsiniz, bu pandemi sürecinde bir nebze de olsa evde kaldıkça bunlara önem vermeye başladık

 7. Nazlı Yıldırım Reply

  Elektrik tasarrufu günümüzde çok önemli, sizlerde çok güzel öneriler vermişsiniz teşekkürler

 8. Ali Şimşek Reply

  Elektrik tasarrufu günümüzde yapılması gereken bir şey haline geldi artık. Yapılmadığı zaman faturalarda çok ciddi rakamlar görmeye başladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + four =