Eski Kıyafetler Nasıl Değerlendirilir?

birevim kredisiz ev

Dolaplarımızda herkesin birçok eşyası var. Üstüne sürekli olarak yenilerini alıyoruz. Ancak eski olarak tabir edilen kıyafetler aslında ufak düzeltmeler ile daha uzun süre giyilebilir. Moda akımına takılanlar çok ciddi şekilde para harcamak zorunda kalıyorlar. Bu da gelirin büyük bir kısmının kıyafetlere harcanmasına neden oluyor. Bunun yerine eski kıyafetleri değerlendirmek daha uygun oluyor.

Kıyafetlerinizi atıl halde bırakmak veya çöpe atmak yerine bunları giyerek daha uzun süre değerlendirme şansınız var. Birçok insan bunu nasıl yapacağını bilmediği için gelirin bir kısmını sürekli olarak kıyafetlerine ayırmaya devam ediyor. Sizlerde öncelikle elbise dolabınızda bulunan kıyafetlerinizi nasıl değerlendireceğinizi öğrenmelisiniz. Bunun için birçok yol bulunuyor.

Birkaç yıllık kıyafetlerinizi beğenmiyor olabilir ve sürekli olarak giyim sektörünün ürettiği yeni ürünleri tercih ediyor olabilirsiniz. Bu durum size ve ülke ekonomisine ciddi bir kayıp anlamını taşıyor. Bunu yapmak yerine dolabınızda bulunan birkaç yıllık kıyafetleri atıl durumda bırakmak yerine onların üzerinde küçük değişiklikler yaparak kullanmaya devam etmeyi de tercih edebilirsiniz. Aşağıda bu konuda sizlere önemli bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Eski Kıyafetler Üzerinde Yapılacak Bazı Değişiklikler

Eski kıyafetler hakkında birçok farklı dokunuşla tekrar daha uzun süre kullanabilmeniz mümkündür. Tabi kıyafetin türüne göre yapılacak değişiklikler farklılık gösterecektir. Aşağıda bu tür kıyafetleri nasıl değerlendireceğinizi gösteren önemli bir bilgi paylaşımı yapacağız.

 • Genelde birçok insanın dolabında çok sayıda tişört bulunur. Bunların yerine sürekli yenileri almak eskilerin gözden düşmesine ve kullanılmamasına neden oluyor. Bunları modern bir hale getirmek çok basittir. Örneğin başka elbiselerde bulunan parçaları keserek bunlara ekleyebilirsiniz. Bu hem tişörtte farklı bir görünüm kazandıracak ve hem de kullanımını arttıracaktır.
 • Kot pantolanların modası hiçbir zaman geçmediği gibi ayrıca eskimezde. Ancak yine de birçok insan birçok kot pantolanı kullanmayı tercih etmez. Bu yenileme işlemi için bir rozet koyabilir veya amblem koyabilirsiniz. Bunun dışında yapacağınız herhangi bir farklı dokunuşta kullanımı daha kolay hale getirecektir.
 • Kadınların dolaplarında bulunan kıyafetlerin başında ayrıca çok sayıda uzun etek bulunur. Bu etekler modası geçmiş olarak kabul edilir. Hiç kesmenize gerek kalmadan bu etekleri giyerken göğüs kısmınıza kadar çekebilir ve bel kısmınıza bir kemer takabilirsiniz. Bu size hem güzel bir görüntü kazandırırken aynı zamanda eteğin kullanılmasına yardımcı olur.
 • Kadım ve erkek gömleklerini de farklı şekillerde değerlendirebilirsiniz. Kadınlar bu gömlekleri omuz ve göğüs kısımlarına özel taşlar, amblemler ekleyerek kullanmanız mümkündür. Erkekler için de uzun kollu olanları keserek kısa kollu gömlek yapabilirsiniz. Yada daha kötü olan gömlekleri parçalayıp iki gömleği birleştirebilir ve kendinize uygun bir tarz haline getirmek mümkün olacaktır.

Bu tür değerlendirme kıyafetlerin doğru şekilde kullanımına yardımcı olabilir. Ancak bunun yanında hiç kullanılamayacak durumda olan kıyafetleri farklı bir şekilde kullanmakta mümkün olabilir. Tamamen parçalayıp o şekilde farklı şekiller vererek kullanabilirsiniz.

Eski Kıyafetleri Farklı Şekillerde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Eski kıyafetler tamamen kullanılamaz duruma geldiğinde onları atmak yerine parçalayarak günlük hayatta kullanabileceğiniz şekillere sokmanız mümkün olacaktır. Bu konuda doğru tercihi yapmak sizler için yeterli olacaktır.

 • Elbiselerini doğru şekilde kesip, ardından örerek mutfakta kullanabileceğiniz bardak veya tencere altlıklarına çevirmeniz mümkündür.
 • Yine kullanılamaz durumda olan elbiselere doğru dokunuşlar ve kesimler yaparak pazar çantalarına çevirmeniz mümkün olabilir.
 • Gömleklerinizi mutfakta kullanılabilen önlüklere çevirmeniz mümkün olabilir.
 • Çocuklarınız için kullanılabilecek küçük bereler yapmanız mümkün olabilir. Renkli birçok bereye bu sayede sahip olabilirsiniz.
 • Çok sayıda tişörtü bir araya getirerek onlardan yatak örtünü yapmanız da mümkündür.
 • Temizlik için kullanabileceğiniz bezler yapabileceğiniz gibi aynı zamanda küçük püsküllü süpürge olarak yapmanız da mümkündür.
 • Teknolojik aletlerini korumanıza yardımcı olacak kılıflar dikmekte mümkündür.

Bunların yanında biraz araştırma yaparak eski kıyafetlerinizi parça parça bölerek onlardan daha farklı kullanışlı eşyalara çevirmeniz de mümkün olacaktır. Bu konuda önemli olan biraz bilgi sahibi olmak ve biraz el becerisine sahip olmak olacaktır.

Eski Kıyafetler Nasıl Satılır?

Eski kıyafetlerinizi giymek istemiyor olabilir veya onlara küçük dokunuşlar yaparak tekrar kullanmak istemiyor da olabilirsiniz. Bu durumda illa onları atmak zorunda değilsiniz. İsterseniz bu kıyafetlerin yerine yenilerini koymanız mümkündür. Ancak bu harcamalar için isterseniz bunları çok uygun fiyatlara ikinci el eşya satış yapılabilen platformlarda satmanız da mümkündür.

Günümüzde telefona indirebileceğiniz basit bir uygulama ile bunları satmak mümkündür. Tek yapmanız gereken size uygun olan uygulamayı bulmak, kıyafetlerin resimlerini çekmek ve bunları satışa koymak için belirli bir fiyat belirlemek olacaktır.

 • Letgo
 • Gardrops
 • Moda Cruz
 • Zebrama
 • Dolap

Bu uygulamaların tamamı ikinci el satışa uygun cep telefonu uygulamalarıdır. Satışın artmasını sağlamak için özel destekler sunan uygulamalar sayesinde sizlerde geri dönüştürmek istemediğiniz kıyafetleri buradan satarak ciddi bir miktar para kazanabilir. Elde ettiğiniz gelirlerle onlarla yeni kıyafetler almak için kullanabilirsiniz.

Eski Kıyafetler Nasıl Yenilenir?

Eski kıyafetleri yenilemek için çok ciddi bir dikiş bilgisine veya özel bilgiye sahi olmanıza gerek yok. Birçok insan dikiş makinası olmadığını bahane ederek bunları kullanmayı tercih etmiyor. Bunun yerine uygun şekilde kullanmanız da mümkün olabilir basit dokunuşlar yapmanız mümkündür.

Bir makas, bir iplik ve basit bir yeteneğinizin olması sizlere kıyafetlerinizi tamir etme, modern hale getirme imkanı sunacaktır. Sosyal medya kanallarında bu konuda bilgi sunan çok sayıda yazı veya video bulmanız mümkündür. Bunları izleyerek ister orada yapılanların aynısını yapabilir isterseniz de kendi tarzınıza uygun değişiklikler için fikir sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde artan fiyatlar ile giyim sektörüne harcama kalemleri çok ciddi olabiliyor. Bunların size büyük bir maliyet hale gelmesine engel olmak yerine doğru şekilde tercih yaparak bu maliyeti azaltmakta mümkün olabilir.

birevim
Paylaş

13 Comments

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Ayça Hanım,
   Artık eski kıyafetlerden yeni ürünler oluşturmak çok moda. Bununla ilgili bir çok fikre internetten de ulaşabilirsiniz.

 1. Hasan Bozkurt Reply

  Eski kıyafetleri değerlendirme konusunda kadınlar bir tık daha şanslılar, erkekleri için çok fazla değerlendirme bulamadım internette.

 2. Öznur Polat Reply

  Son zamanlarda sosyal medyada çok popüler oldu bu eski kıyafetlerden yeni kıyafet oluşturma akımı 🙂

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Ezgi Hanım,
   Artık kullanılmayan modası geçmiş kıyafetlerden yepyeni tasarımlar yapmak mümkün.

 3. Şule Özer Reply

  Kıyafet değerlendirme konusunda sosyal medyada son zamanlarda bir sürü öneri videolarıyla karşılaşıyorum bende. Gerçekten giymediğini bazı kıyafetlerden bambaşka kıyafetler yapabiliyorsunuz

 4. Melike Güler Reply

  Eski kıyafetlerden bende çok değişik geri dönüşümler yapmıştım, sizin verdiğiniz önerilerde güzel 🙂

 5. Recep Yıldız Reply

  Eski kıyafetleri çöpe atmak yerine değerlendirmek gerçekten çok iyi, kadınlar için çok daha seçenek oluyor tabi 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − 3 =