Evde Enerji Verimliliğini Arttırmak İçin İpuçları

birevim kredisiz ev

Isıtıcıyı düşük ayarda yakmak veya daha düşük bir çamaşır makinesi ayarına geçmek gibi sadece birkaç basit önlem almak yıllık faturalar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir ve değişiklik yapmaya ne kadar erken başlarsanız tasarruf o kadar büyük olacaktır.

Çatı ve Duvar Yalıtımı Yapın

Yalıtımsız çatılar ve duvarlar enerji israfının önemli bir nedeni olabilir. Ancak, iyi bir çatı yalıtımı ile sahip olduğunuz mülk türüne ve yaşadığınız yere bağlı olarak her yıl yüksek meblağlarda enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Su Tasarrufu Sağlayan Duş Başlığı Kullanın!

Banyolar gider kalemlerinizi çok fazla artırabilir. Özellikle duş konusunda düşünün! Kendinizi bir duş kabininde 20 dakika sabunlayarak geçirirseniz, muhtemelen düşündüğünüzden daha fazla enerji kullanıyorsunuzdur. Bazı duşlar beş dakika içinde bütün banyoda kullanacağınız sudan daha fazlasını harcar.  Su tasarrufu sağlayan bir duş başlığı takarak, kullandığınız su ve enerji miktarını azaltabilirsiniz.

Çift Cam Taktırın

Henüz çift cam takmadıysanız, yıllık enerji faturalarınızdaki farka şaşırabilirsiniz. İlk yatırımınız oldukça yüksek olacak, ancak çift camlı pencereler evinizde daha fazla ısı tutacak, yani uzun vadede paradan tasarruf edeceksiniz. Çift cam çeşitli tarzlarda mevcuttur, bu nedenle evinizin görünümünü bozmayacaktır.

Eko Su Isıtıcısına Yatırım Yapın

Her bir fincan çay içtiğinizde, su ısıtıcısı kaynatıyor musunuz? Su ısıtıcıları inanılmaz derecede boşa harcanır, ancak sadece ihtiyacınız olanı ısıtarak ve çevre dostu bir alternatife yatırım yaparak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Bazı eko su ısıtıcıları % 30’a kadar daha az güç kullanır.

Aslında, tasarruf etmenize yardımcı olabilecek sadece eko su ısıtıcıları değildir. TV ve buzdolabı gibi cihazların enerji verimliliğine göre seçilmesi büyük bir fark yaratabilir.

Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Işıkları veya TV kapatmayı hatırlamak gibi küçük adımlar atmak biraz fark yaratır, bu nedenle böyle alışkanlıklar edinmeye çalışın.  Evdeki herkes çaba gösterirse, daha büyük bir etkisi olacaktır.

Kalın perdeler asın ve kapılarınızı yalıtın

Bazen, en basit çözümler en iyisidir. Kalın perdelerin pencerelerin üzerine asılması ısı çıkışını önleyecek ve özellikle geceler uzadığında evinizi çok daha rahat hale getirecektir.

Ayrıca, cereyan yapan kapıların yanlarına ucuz yapıştırma yalıtımı satın alabilirsiniz. Tüm bu öneriler daha sıcak bir eve ve daha düşük faturalara katkıda bulunacaktır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 − 3 =