5 Maddede Pratik Tasarruf Önerileri

Bu akıllı ipuçları, paranızı ait olduğu yerde tutmanıza yardımcı olur, cebinizde! Bazen para biriktirmenin en zor tarafı yeni başlıyor olabilir. İşte cazip birkaç ipucu;

birevim-tasarruf-reklam

Giderlerinizi kaydedin

Para biriktirmeye başlamak için ilk adım, ne kadar harcadığınızı bilmektir. Tüm masraflarınızı takip edin. Dışarıda her içilen kahve, satın alınan ev eşyası veya herhangi bir konuda harcanan nakit için bir liste tutmanız anlamına gelir.

Verilerinizi aldıktan sonra, sayıları gaz, bakkaliye ve ipotek gibi kategorilere göre düzenleyin ve her bir tutarı toplayın. Doğru olduğundan emin olmak için kredi kartı ve banka ekstrelerinizi kullanabilirsiniz. Basit bir Excel tablosu size yardımcı olacaktır.

Bir ay içinde ne harcadığınıza dair bir fikriniz olduğunda, kaydedilen masraflarınızı uygulanabilir bir bütçeye göre düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızın gelirinize göre nasıl ölçüldüğünü özetlemelidir; böylece harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamaları sınırlayabilirsiniz. Araç bakımı gibi her ay değil düzenli olarak gerçekleşen masrafları dikkate aldığınızdan emin olun. Ayrıca bir tasarruf kategorisi ekleyin ve gelirinizin yüzde 10 ila 15’ini tasarruf etmeyi hedefleyin.

Enerji maliyetlerini azaltın

Sadece evinizde birkaç değişiklik yaparak elektrik faturanızdan tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz? Su tasarrufu (hayır, daha az duş alın demedik), sızdıran boruları tamir etmek, kıyafetlerinizi soğuk musluk suyunda yıkamak ve dimmer anahtarları ve LED ampulleri takmak gibi basit şeylerle başlayın.

Yeni, enerji tasarruflu cihazları elektrik faturanızda tasarruf etmenin harika bir yolu olsa da pahalıdır! Bunun yerine boşa yanan ışıkları kapatın, bulaşık makinesi yâda çamaşır makinesi dolmadan açmayın.  Perdeleri açık tutun ki elektrikten tasarruf edin.

E-posta listesinden çıkın.

E-posta pazarlamacıları yaptıkları işte gerçekten çok iyi özel kuponların karşı konulmaz cazibesini biliyorlar.

Özel bir teklif gördüğünüzde alışverişe karşı koyamazsanız, e-postanın altındaki abonelikten çıkma bağlantısını tıklayın. Harcamak için daha az cazip olacaksınız ve gelen kutunuz çok daha az dolu olacak. Bu bir kazan-kazan!

Cep telefonu faturanızı düşürün.

Aylık cep telefonu faturanız aylık bakkal bütçenizle rekabet ederse, geri çekmenin yollarını bulmanın zamanı geldi. Pahalı veri planları, telefon sigortası ve gereksiz garantiler gibi ekstralardan kurtularak hücre hizmetinizde tasarruf edin. Ve sağlayıcınızla pazarlık etmekten veya tamamen geçiş yapmaktan korkmayın! Biraz ısrar ve araştırma gerektirebilir, ancak yapacağınız tasarruflar buna değecektir.

Televizyona Güle Güle Deyin

Para biriktirmenin en büyük yolu izlediğiniz televizyon saatlerini büyük ölçüde azaltmaktır. Bunun birçok finansal faydası vardır: harcamaya neden olan reklamlara daha az maruz kaldığınız gibi, daha düşük bir elektrik faturası (ve belki de aboneliğinizi düşürürseniz daha düşük bir kablolu TV faturası), hayattaki diğer şeylere odaklanmak için daha fazla zaman avantajlarına sahip olabilirsiniz.

birevim-sabit-reklam
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir