5 Maddede Pratik Tasarruf Önerileri

birevim kredisiz ev

Bu akıllı ipuçları, paranızı ait olduğu yerde tutmanıza yardımcı olur, cebinizde! Bazen para biriktirmenin en zor tarafı yeni başlıyor olabilir. İşte cazip birkaç ipucu;

Giderlerinizi kaydedin

Para biriktirmeye başlamak için ilk adım, ne kadar harcadığınızı bilmektir. Tüm masraflarınızı takip edin. Dışarıda her içilen kahve, satın alınan ev eşyası veya herhangi bir konuda harcanan nakit için bir liste tutmanız anlamına gelir.

Verilerinizi aldıktan sonra, sayıları gaz, bakkaliye ve ipotek gibi kategorilere göre düzenleyin ve her bir tutarı toplayın. Doğru olduğundan emin olmak için kredi kartı ve banka ekstrelerinizi kullanabilirsiniz. Basit bir Excel tablosu size yardımcı olacaktır.

Bir ay içinde ne harcadığınıza dair bir fikriniz olduğunda, kaydedilen masraflarınızı uygulanabilir bir bütçeye göre düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızın gelirinize göre nasıl ölçüldüğünü özetlemelidir; böylece harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamaları sınırlayabilirsiniz. Araç bakımı gibi her ay değil düzenli olarak gerçekleşen masrafları dikkate aldığınızdan emin olun. Ayrıca bir tasarruf kategorisi ekleyin ve gelirinizin yüzde 10 ila 15’ini tasarruf etmeyi hedefleyin.

Enerji maliyetlerini azaltın

Sadece evinizde birkaç değişiklik yaparak elektrik faturanızdan tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz? Su tasarrufu (hayır, daha az duş alın demedik), sızdıran boruları tamir etmek, kıyafetlerinizi soğuk musluk suyunda yıkamak ve dimmer anahtarları ve LED ampulleri takmak gibi basit şeylerle başlayın.

Yeni, enerji tasarruflu cihazları elektrik faturanızda tasarruf etmenin harika bir yolu olsa da pahalıdır! Bunun yerine boşa yanan ışıkları kapatın, bulaşık makinesi yâda çamaşır makinesi dolmadan açmayın.  Perdeleri açık tutun ki elektrikten tasarruf edin.

E-posta listesinden çıkın.

E-posta pazarlamacıları yaptıkları işte gerçekten çok iyi özel kuponların karşı konulmaz cazibesini biliyorlar.

Özel bir teklif gördüğünüzde alışverişe karşı koyamazsanız, e-postanın altındaki abonelikten çıkma bağlantısını tıklayın. Harcamak için daha az cazip olacaksınız ve gelen kutunuz çok daha az dolu olacak. Bu bir kazan-kazan!

Cep telefonu faturanızı düşürün.

Aylık cep telefonu faturanız aylık bakkal bütçenizle rekabet ederse, geri çekmenin yollarını bulmanın zamanı geldi. Pahalı veri planları, telefon sigortası ve gereksiz garantiler gibi ekstralardan kurtularak hücre hizmetinizde tasarruf edin. Ve sağlayıcınızla pazarlık etmekten veya tamamen geçiş yapmaktan korkmayın! Biraz ısrar ve araştırma gerektirebilir, ancak yapacağınız tasarruflar buna değecektir.

Televizyona Güle Güle Deyin

Para biriktirmenin en büyük yolu izlediğiniz televizyon saatlerini büyük ölçüde azaltmaktır. Bunun birçok finansal faydası vardır: harcamaya neden olan reklamlara daha az maruz kaldığınız gibi, daha düşük bir elektrik faturası (ve belki de aboneliğinizi düşürürseniz daha düşük bir kablolu TV faturası), hayattaki diğer şeylere odaklanmak için daha fazla zaman avantajlarına sahip olabilirsiniz.

birevim
Paylaş

6 Comments

 1. Cemre Arslan Reply

  Açıkçası öyle 20-30 gblı paketlerden kullanıyordum ve 10 gb a düşürdüm, zaten evde de internete para ödüyoruz.

  1. tasarrufvakti Post author Reply

   Merhaba Cemre Hanım;
   Aylık faturaları azalmak en önemli tasarruf yöntemidir. Buna kullanılmayan hizmetleri iptal ederek başlamak ise en akıllıcasıdır.

 2. Ahmet Ateş Reply

  Biz televizyondan başladık, gün içerisinde sadece televizyonda beraber aile filmi izleyip sonrasında beraber daha çok vakit geçiriyoruz, e-posta listesi ve telefon faturası da mantıklıymış

 3. Şaban Turan Reply

  Bu pandemi sürecinde bizde tasarruf başladık, elektrikten tutun aylık giderlerimize kadar ufak tefek tasarruflar aile bütçesine ciddi katkıda bulunuyor

 4. Ceyda Aslan Reply

  Tasarruf önerileriniz gerçekten doğru, bunlardan en az bir tanesini bile yapsak bir miktar birikim yapabileceğiz.

 5. Onur Aktaş Reply

  Günümüzde en çok para harcaması yaptığımız şey bence kıyafet. Bunu engellemenin asıl yolu telefonlarımızdan popüler markaların uygulamalarını kaldırmalıyız 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × five =