Cep Telefonlarında Taksit İmkanı Var Mı?

birevim kredisiz ev

Pandemi sürecine ek olarak Amerikan doları ve Euro’nun artmasıyla beraber teknoloji ürünlerinin fiyatının da yükseldiğini söyleyebiliriz. İnsanların en çok satın almak istediği ürünlerin başında cep telefonları geliyor. Ancak, cep telefonlarının fiyatlarının da geçmişe kıyasla arttığını ifade etmeliyiz. Bu noktada, bilhassa dar ve orta gelirli vatandaşların cep telefonunu taksitle satın almak adına uğraş içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Cep telefonlarında taksit imkanı var mı sorusu birçok kişinin aklında yer alıyor. Bu soruya cevap bulmak adına yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Taksitli Telefon Almak Mümkün Mü?

2021 yılında taksitle telefon almak isteyenleri sevindiren bir gelişme yaşandı. BDDK; tasarrufu arttırmaya yönelik hamlesiyle beraber 2014 yılında cep telefonu satışlarında kredi kartına taksit imkanını ortadan kaldırmıştı. Bir başka deyişle, taksitle telefon almak yasaklanmıştı. Ancak, cep telefonu satın almak isteyen tüketicilerin bu yasak karşısında farklı çözümler geliştirdiğini ifade edebiliriz. Banka kredisi kullanmak, senet imzalamak, operatör şirketlerinin kampanyalarından faydalanmak, küçük esnaf ile anlaşma yoluna gitmek gibi yollarla cep telefonu alınmasına rastlanıyordu. Fakat, bu yöntemlerin yaygınlaşması farklı sorunları da beraberinde getirdi. Bilhassa hediye kart uygulamalarının ortaya çıkmasıyla beraber BDDK; yukarıdaki taksitle telefon alma yöntemlerine de yasak getirdi.

Dar ve orta gelirli vatandaşlar; BDDK’nın yasağı dolayısıyla banka kredisi ve operatör şirketlerinin yardımı gibi yöntemlerle cep telefonu satın almayı tercih etti. Ancak, kamuoyu tepkisinden dolayı taksitle cep telefonu satışına getirilen yasak kaldırıldı. 2018 yılında yepyeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre;

  • Fiyatı en çok üç bin 500 TL olan cep telefonları için 12 ay taksit imkanı sunuldu.
  • Fiyatı üç bin 500 TL’den fazla olan cep telefonları için ise en çok 6 ay taksit yapılmasına izin verildi.

Yapılan bu düzenlemelere rağmen birçok tüketicinin aklında halen daha taksitle cep telefonu alınıp alınamayacağına dair soru işaretleri vardır.

Taksitle Telefon Almak İsteyenler Ne Yapmalı?

2021 yılında olduğumuz şu günlerde kredi kartı ile taksit yaparak cep telefonu satın almanın mümkün olduğunu ifade etmeliyiz. Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu hususta herhangi bir BDDK yasağı bulunmaz. Fakat, yukarıda belirttiğimiz hususlarda da son bir değişiklik yapıldı. Buna göre;

  • Fiyatı üç bin 500 TL ve üzeri olan cep telefonlarında taksit sayısı altı aydan üç aya düşürüldü. Bir başka deyişle, üç bin 500 TL’den daha pahalı bir telefon almak istediğinizde en çok üç ay taksit yaptırabiliyorsunuz.
  • Fiyatı en fazla üç bin 500 TL olan cep telefonlarında ise yine 12 ay taksit yaptırabilirsiniz. Bu konuda herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Bunun yanı sıra, taksitler, cep telefonunu satın alacağınız mağazaya göre de farklılık gösterebilir. Bankalar ile anlaşmalı olan mağazalarda 12 aydan daha fazla taksit yapıldığı da bilinen detaylardan birisi!

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =