Elektrikli araçların batarya ömrü nasıl uzatılır?

birevim kredisiz ev

Pilinizi aşırı sıcaklıklardan koruyun ve şarj olurken acele etmeyin; pil ömrünüzü uzatmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Pilin eskimesinin tek nedeni zaman değildir. Elektrikli otomobil aküleri için zaman önemlidir. Ancak pilin şarj durumu ve aşırı sıcaklıklara maruz kalma da pil ömrünü önemli ölçüde etkiler.

  1. Park halindeyken aşırı yüksek sıcaklıklara maruz kalmayı en aza indirin

Fişe takılı olarak park ederken aşırı sıcağa maruz kalma, tehlikeli olabilecek durumlardan biridir. Elektrikli arabanıza takılan otomatik bir sıcaklık kontrol sistemi, uygun değer verimlilik için sıcaklıkları düşük tutmak için gereksiz yere pillerinizi boşaltacaktır. Bu performans yalnızca elektrikli aracınız yoldayken pili kullanarak çalışmalıdır, ancak elektrikli arabanızı gölgeye veya fişe park edin, böylece termal yönetim sistemi yalnızca şebeke gücünü kullanarak çalışır ve bu esnada sabit bir sıcaklık aralığı olduğundan emin olun.

  1. Pilleri % 100 şarj durumunda en aza indirin.

Elektrikli otomobiller, aşırı şarj durumunda; şarj olmalarını ve deşarj olmalarını önleyen bir akü yönetim sistemine sahipler. Batarya şarj durumunu yüzde 0’dan yüzde 100’e kadar tutmak, aracınızın batarya ömrünü de iyileştirir. Tam şarj size maksimum çalışma süresi verse de, pilinizin genel ömrü için asla iyi bir fikir değildir.

  1. Hızlı şarj kullanmaktan kaçının

Pilleriniz yakında bitecekse, hızlı şarj kullanmak büyük bir kolaylıktır. Bununla birlikte, kısa sürede pillere çok fazla akım getirir. Pilinizi zorlar ve pilleri daha hızlı zayıflatır. Düşüşünü fark etmek zor olsa da, sekiz yıllık standart şarj, 8 yıllık hızlı şarj kullanımına kıyasla% 10 daha fazla pil ömrü sağlayacaktır.

  1. Uzun süreli depolama sırasında optimum pil durumunu kontrol edin

Boş veya dolu bir pil ile park edilmiş araba pilin kalitesini düşürür. Elektrikli arabanızı sık kullanmıyorsanız veya uzun bir yolculuk planınız varsa, zaman ayarlı bir şarj cihazı alın ve fişe takın. Uzun süre belli bir yerde park halindeyken aracınızı yüzde 100 bıraktığınızda, aküsünü korumakta zorlanacaktır. Bir strateji, şarj cihazını yüzde 25 ile yüzde 75 arasında ortalama bir şarj seviyesinde maksimum kapasiteye kadar doldurmamak yerine, şarjı düşük seviyenin hemen üzerinde tutacak şekilde ayarlamaktır.

 

birevim
Paylaş

3 Comments

  1. Ayhan Şimşek Reply

    Elektrikli arabalar konusunda güzel bir öneri yazısı olmuş, yakında çok yaygınlaşacak bu arabalar 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − four =